یادداشت میهمان- احمد موذنی:
یادآوری و تلنگر جهت ظهور و افول مراکز فرهنگی شهر اصفهان در اویل و اواخر دهه 80
شنبه 10 تیر 1396, 09:58

 

رویش نیوز-یادداشت میهمان- احمد موذنی: دوستان و همکاران-خواهران و برادرانی که در مراکز فرهنگی سطح شهر  مشغول فعالیت هستید چند یادآوری و چند نکته :

**یادتان می آید که در آخر دهه 70 و اوایل دهه 80 وقتی دولت اصلاحات بر سر کار آمد  و 8 سال کشور دستشان بود چقدر من و شما احساس وظیفه می کردیم و در هر روز و هر مکان صحبت از کارهای فرهنگی و سیاسی و روشنگری بود که چگونه می توان این هجمه از تهاجم فرهنگی و سیاسی را پاسخ داد

**یادتان می آید که در اوایل دهه 80 چندین مجموعه فرهنگی بزرگ در سطح شهر ایجاد گردید  و مجموعه فرهنگی هایی که از قدیم وجود داشتند فعالیت خود را چند برابر کردند و با ایجاد موج های فرهنگی بزرگ توانستند جو شهر را ملتهب کنند و به سمت خود بکشاند مجموعه هایی فرهنگی مانند : عترت- شهید مدرس-شهید بهشتی-کلیه حوزه ها و پایگاه های بسیج مساجد-حدیث راه عشق-عاشوراییان-باران-تفکر دینی  -مراکز فرهنگی مساجد سطح شهر مثل مسجد نورباران و...........

**یادتان می آید همین فعالیت ها باعث شد که خیلی از جوانان نخبه سیاسی-علمی-فرهنگی –اقتصادی تربیت شوند و وارد ارگان های دولتی شهر مثل شهرداری و استانداری و زیر مجموعه ها شوند  که  اکثر آن افراد هنوز هم در مراکز دولتی شهر حضور دارند .

**یادتان می آید که همین موج های فرهنگی در اوایل دهه 80 در سطح شهر استان و کشور بود که منجر به تشکیل مجلس هفتم با اکثریت نیروهای انقلابی گردید.

**یادتان می آید این حجم کار فرهنگی در سطح شهر–استان و کشور بود که باعث شد دولت نهم پیروز گردد و بعد از 16 سال مهمترین مراکز تصمیم گیری به دست نیروهای انقلابی بیفتد. (هر چند که در بعضی جاها خیلی ضعیف عمل کردند اما خیالمان راحت بود که ساده لوح نیستند و در برابر هجمه های فرهنگی –سیاسی-اقتصادی ترسی ندارند و خار و ذلیل نمی شوند )

**یادتان می آید که متاسفانه بعد از پیروزی دولت نهم و در سال 84 مسئولین و افراد مراکز فرهنگی در سیستم های دولتی استخدام شدند و با توجه به این که مراکز دولتی را  نیروهای تربیت شده اداره می کردند اما از ادامه فعالیت مراکز فرهنگی خودشان غافل شده و بعضا  رها کردند و باعث کاهش شدید کار مجموعه های فرهنگی و حتی تعطیلی آن ها در سال های 86 و 87 به بعد شد.

**یادتان می آید در اوایل دهه 80 اساتید بزرگواری و فرهیخته در سطح شهر اصفهان اقدام به سخنرانی و روشنگری و راهنمایی مجموعه های فرهنگی می کردند مانند: آیت الله مهدوی-آیت الله مظاهری-آیت الله شوشتری- دکتر بانکی-استاد طاهر زاده-مرحوم پرورش –مرحوم حریرچیان و .............

**یادتان می آید که در اوایل دهه 80 بدون  دریافت فرمان (((آتش به اختیار ))) از فرماندهی کل قوا این همه کار فرهنگی پر مایه و اثر گذار انجام گردید.

پس چه شده است که دیگر از آن کارهای عظیم مردمی  -فرهنگی خبری نیست؟

پس چه شده است که کمتر نیروی متعهد و کارآمد تربیت می شود با کاهش شدید اقدامات فرهنگی؟

پس چه شده است که هر چه رهبری توصیه به حفظ کارهای خود جوش مردمی می کند  هیچ خبری نیست؟

پس چه شده است که  حتما باید فرماندهی کل قوا فرمان(( آتش به اختیار)) بدهد  اما تنها چیزی که می بینیم تنها چند مقاله در این زمینه است بدون هیج واکنش عملی و جدی؟

پس چه شده است که متاسفانه متولدین دهه 70 رها شده اند و متولدین دهه 60 دچار پوچی شده اند  مگر نه این است که از کم کاری من و شما است ؟

پس چه شده است که هیج  تحرک و واکنشی  نسبت به اثر گذار کردن اقدامات هفتگی-ماهانه وسالانه  در سطح شهر  و استان انجام نمی گیرد مانند :نماز جمعه-راهپیمایی ها –مناسبت های سیاسی-دینی و....

پس چه شده است که روز به روز به گره ها و شبهه های مردم اضافه می شود اما دریغ از یک نفر یا مکان مناسب جهت دریافت جواب و باز شدن گره و شبهه که متاسفانه بعضی وقت ها منجر به فاجعه هایی نیز می شود ؟

آری این است حکایت ما که بعضی وقت ها باید یادآوری به خودمان بکنیم که بازی  را در اوایل دهه 80 با آن همه زحمت و هزینه های مالی و زمانی بردیم . اما با کم کاری و غرق شدن در  ظواهر دنیا و کار در مراکز دولتی  و  بی اهمیتی و محاسبات اشتباه خیلی زود باختیم .و نتیجه اش در چهار انتخابات گذشته مشاهده شد انتخابات 92 و 96 ریاست جمهوری-انتخابات مجلس 94 و انتخابات شورای شهر 96

نتیجه گیری:

برادر و خواهر گرامی فرهنگی و انقلابی خواننده این مطلب : فقط یک نکته می گویم آن هم این که روز قیامت باید جواب  بدهیم که چه کرده ایم. آن هم این که روز قیامت باید جواب  بدهیم که چه کرده ایم . آن هم این که روز قیامت باید جواب  بدهیم که چه کرده ایم .

پس تا بیشتر از این  دچار خسران نشده ایم بیاید و مثل  اوایل دهه 80  منسجم –منظم -با انگیزه و با نگاه به وظیفه خود  فرمان آتش به اختیار فرماندهی کل قوا را اجرا کنیم .

لازم به توضیح است جهت  شروع یک موج فرهنگی جدید مانند اوایل دهه 80 بنده می توانم در حد توان کمک نمایم

 

 

نظرات

- سراجی
باسپاس ولی بدبینانه نوشته شده است
1396-04-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- سراجی
کارکنید ولی کارهای بقیه راهم نادیده نگیرید
1396-04-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اصفهانی
پاسخ را خودتان نوشته اید: آنها کارمند شهرداری شده اند! آنها دیگر فعال فرهنگی نیستند.
1396-04-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.