رویش نیوز- سرویس سیاسی: حدود دو هفته از وضع تحریم های جدید و گسترده ملقب به مادر تحریم ها در سنای آمریکا می گذرد. به همین نسیت که خبر این رویداد در عرصه برخی از رسانه ها به طور گسترده پیچید، به همان نسبت هم سکوت برخی آقایان در قبال آن خبر قابل توجه بوده و هست. آقای رئیس جمهوری که از طرفی خود را مسئول مذاکرات هسته ای عنوان کرده و اظهار داشته بود «تمام مسئولیت مذاکرات با من است» طی این دو هفته کوچکترین واکنشی را نسبت به خبر تحریم های جدید از خود نشان نداده است و این در حالی است که همه، واکنش های جناب رئیس جمهور به بسیاری از موضوعات داخلی و خارجی کوچک تر و بی اهمیت را به خاطر دارند.
اما هر چند که در کشور بسیرای از افراد به جز حسن روحانی، در مقابل تحریم ها جدید موضع گرفته اند، شاهد فعالیت های گسترده رئیس جمهور در عرصه ایجاد موضوعات جدید رسانه ای آن هم با طعم حاشیه سازی در حوزه های مختلف هستیم. از موضوعاتی همچون مساله ولایت گرفته تا سکوت چند روزه در برابر حمله موشکی و موفقیت سپاه در برخورد با داعش، حمله به فعالیت های اقتصادی سپاه و ... و در نهایت نیز استفاده عجیب طرفداران وی از موضوع مشکوک حواشی روز قدس. نکته ای که در این بین حائز اهمیت است این است که در اکثر این حواشی به وجود آمده و منتقل کردن و گسترش آن به فضای عمومی جامعه، شخص روحانی نقش اول را بازی کرده است هر چند که قطعا اتاق فکر همراه با رئیس جمهور در آن بی تاثیر نیست. همچنین جریان رسانه ای حامی روحانی گسترش موضوع به لایه های جامعه را در دستور کار قرار داده به نحوی که برخی موضوعات همچون اتفاقات رخ داده در روز قدس، سعی کرده اند آن را به اصلی ترین موضوع جامعه تبدیل کنند.
اما باید دید چه کسی بیش از همه از ایجاد این حاشیه ها و درگیر کردن ذهن مردم و جامعه به آن ها منتفع می شود. اصلا این حواشی برای غلبه بر چه موضوع مهمی شکل می گیرد و تا اذهان عمومی متوجه موضوع اصلی نشوند. به نظر می رسد موضوع اصلی که قصد آن است که در معرض و کانون توجهات عموم مردم قرار نگیرد سیاست های شکست خورده روحانی در عرصه مذاکره با آمریکا و برداشتن تحریم هاست که اتفاقا طی چندین سال گذشته روحانی بسیاری از جلب توجهات مردمی را مدیون آن است. زیرا حتی رای آوردن وی نیز در سال 92 تا حدی مرهون شعارهای رنگین او برای برداشتن تحریم ها و گره زدن زلف مشکلات اقتصادی به برداشتن شدن تحریم ها بوده است و چه شکستی بالاتر از این می تواند برای روحانی و تیم او وجود داشته باشد.
اما اکنون که شکست خوردن سیاست های چهارساله روحانی آشکار شده و شخص روحانی پیشاپیش مسئولیت مذاکرات را به عهده گرفته، طبیعی است که تبدیل نشدن موضوع تحریم های جدید و گسترده آمریکا علیه ایران به موضوع اول جامعه، یکی از اصلی ترین ذغدغه های رئیس جمهور و تیم همراه ایشان باشد. شاید هدف اصلی از این حجم عجیب حاشیه آفرینی و ترویج حواشی در سطح جامعه را بتوان همین امر دانست و با توجه به تیم امنیتی اطراف رئیس جمهور -که عنوان امنیتی ترین کابینه در طول 4 دهه اخیر را به خود اختصاص داده اند- این هدف گذاری برای تعویض موضوعات اصلی و فرعی جامعه اصلا دور از ذهن نیست.
این طور احساس می شود که این رویکرد اتخاذ شده توسط رئیس جمهور و اطرافیان وی برای تبدیل موضوعات فرعی به اصلی است تا از یک سو موضوع اصلی که دشمنی آمریکا با ملت ایران است فراموش شود، از سوی دیگر سیاست های ناکارآمد دولت در عرصه اقتصاد در معرض افکار عمومی برجسته نباشد و از قِبَل آن نیز محبوبیت رئیس جمهور کاهش نیابد و بهانه هایی نیز برای مشغول کردن مردم به موضوعاتی دیگر وجود داشته باشد. این رویکرد قطعا همچنانکه در تضاد با منافع ملی است، همچنین با روشن شدن زوایای اتفاقات اخیر به مرور زمان، پایگاه محبوبیت رئیس جمهور و جریان مطبوع او را هدف قرار خواهد داد همانطور که عدم موضع گیری وی درباره حمله موشکی سپاه، اذهان بسیاری از مردم را نسبت به این قبیل کارهای رئیس جمهور روشن کرد.

نظرات (1)

  1. عمو 1396/04/07 11:09

    همنوائی آقای روحانی با آمریکائی ها در تخریب و فشار به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جای تعجب دارد. دشمن رو ول کنید؛‌ یکی بیاد شیخ حسن رو بگیره

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست