دوگانگی‌های برخورد با امنیت ملی در مواضع برخی مسئولین
دوشنبه 29 خرداد 1396, 18:08

 

رویش نیوز-سرویس سیاسی: حدود یک و نیم ماه پیش بود که حسن روحانی هم در کسوت رئیس جمهور مستقر و هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در اقدامی که حتی باعث تعجب و انتقاد برخی طرفدارانش نیز شد، به انتقاد علیه برنامه موشکی کشور به بهانه به خطر انداختن برجام پرداخت. در آن زمان این سوال برای بسیاری از فعالین سیاسی و دلسوزان کشور با گرایش های مختلف سیاسی مطرح شد که چرا  رئیس جمهوری که خود بیشترین سوابق امنیتی را در بین سایر نامزدهای انتخابات داشته و خود را متخصص امنیت ملی معرفی کرده است، بایستی با طرح انتقاداتی علیه آزمایش های موشکی و به عبارت دیگر دستگاه متولی قدرت موشکی کشور، علیه منافع و امنیت ملی کشور سخن بگوید.

اما طی همین 24 ساعت گذشته که نیروی هوافضای سپاه پاسداران با چندین فروند موشک، مواضع گروهگ تروریستی داعش در دیرالزود سوریه را هدف قرار داد، موجی از حمایت چهره های مختلف کشور در فضای مجازی و اعلام موضع ها ایجاد شده؛ موجی که اصولگرا و اصلاح طلب و حتی برخی از فعالین سیاسی خارج نشین هر یک نقشی در آن ایفا کرده اند ولی تا لحظه نگارش این مطلب هنوز رئیس جمهور واکنشی را نسبت به آن نشان نداده است. البته این عدم واکنش روحانی درباره چنین موضوع مهمی خود محل سوال است چرا که جناب رئیس جمهوری طی 4 سال گذشته درباره مواردی حتی کم اهمیت تر نیز در مدت کوتاهی چه از طریق سخنرانی و یا حتی توئیتر اعلام موضع می کرد.

البته با توجه به اینکه رئیس جمهور رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور بوده و موضوعاتی به این اهمیت قبل از اجرا احتمالا در سطح کلان امنیتی کشور مطرح شده، می توان انتظار واکنش حمایتی رئیس جمهور و همسو شدن با موج حمایت های گسترده از این اقدام سپاه و تقویت شدن غرور ملی را داشت. اما این سوال به ذهن می رسد که حسن روحانی چگونه بین واکنش به این اقدام سپاه و انتقادهای خود وی به آزمایش های موشکی آن هم به فاصله کمتر از دو ماه پیش جمع خواهد کرد.

البته نوع مواجهه رفتار دولتمردان با اقدامات کلان سپاه می تواند راه را برای حدس جواب فراهم کند. زیرا طی چهار سال گذشته در هر مقطعی که دولت چه در اقدامات امنیتی و چه در اقدامات اقتصادی از فعالیت های سپاه بیشترین بهره برداری را کرده، در عین حال نیز فعالیت های سپاه را از کنایه های خاص خود بی نصیب نگذاشته است.  نمونه این رفتار در افتتاح پروژه های کلان ملی طی چند ماه اخیر توسط قرارگاه سازندگی خاتم النبیا قابل مشاهده است به نحوی که دولت، افتتاح پروژه های کلان را محصول فعالیت خود به مردم معرفی کرده و در عین حال نیز فعالیت سازندگی و اقتصادی آن قرارگاه را -که در شرایط تحریم در راستای منافع ملی صورت گرفته بود- مورد طعن و کنایه قرار داده است.

لذا با توجه به چنین بهره برداری ها و دوگانگی ها در رفتار دولت با سپاه و موضوعات مرتبط با امنیت ملی، می توان انتظار دوگانگیِ دیگری را نیزاز رئیس دولت و سوار شدن بر موج داشت. زیرا در حالی که برخی از افراد در اتاق فکرهای نزدیک به دولت به دنبال برجامیزه کردن برنامه موشکی ایران بودند و حتی از زبان رئیس جمهور به انتقاد علیه برنامه های موشکی می پرداختند، با توجه به شرایط حاکم بر فضای سیاسی، امنیتی و عمومی کشور پس از اقدامات تروریستی داعش، طی اقدامی دوگانه حمایت خود را از حمله موشکی سپاه ابراز می کنند.

چنین رویکردهای دوگانه ای که توسط دولتمردان اتخاذ شده به نحوی که در مقطع کوتاهی از زمان هم علیه امنیت ملی سخن گفته و هم درباره همان موضوع آن را مقوم امنیت ملی مطرح می کنند، این سوال را ایجاد می کند که چه ارزش گذاری هایی باعث چنین دوگانگی هایی آن هم در این سطح و آن هم درباره امنیت ملی می شود. چه چیزی باعث می شود که زمانی هم نوا با اپوزوسیون حرفی علیه آزمایش موشکی و امنیت ملی زده شود و دو ماه بعد از موضع تقویت امنیت ملی از حمله موشکی حمایت شود؟ به نظر می رسد تعمق درباره چنین رفتارهایی می تواند عمق اعتقاد و عمل برخی مسئولین در راستای امنیت ملی را روشن کند و نشان دهد که چه موضوعات و منافع دیگری -با توجه به شرایط زمانی و سیاسی کشور- در اعلام موضع مسئولین دخیل است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.