مراسم روز قدس در لندن برگزار می‌شود؟
یکشنبه 28 خرداد 1396, 15:19

 

مراسم روز قدس در لندن، همه‌ساله از مهمترین رخدادهای روز قدس در سرتاسر دنیاست که از سال‌ها قبل و به‌همت مجموعه‌های انقلابی کشور انگلستان، با جوش و خروش خاص و بازتاب‌های گسترده برگزار می‌شود.

به گزارش رویش نیوز به نقل از مهر روز قدس همواره یکی از مهمترین نقاط تنازع میان تفکر تشیع ناب و انقلابی و اصیل و تشیع انگلیسی بوده است و عدول از این نقطه تنازع آرمانی، فی‌الواقع تنازل نسبت به میله‌های مرزی میان این دو تفکر است.

۱ ــ روز قدس به‌وقت گرینویچ

مراسم روز قدس شهر لندن، همه‌ساله از مهمترین رخدادهای روز قدس در سرتاسر دنیاست که از سال‌ها قبل و به‌همت مجموعه‌های انقلابی کشور انگلستان، با جوش و خروش خاص و بازتاب‌های گسترده برگزار می‌شود. این مراسم که به‌دعوت کمیسیون حقوق بشر اسلامی (Islamic Human Rights Commission) و با حمایت رسمی مجموعه‌های مختلف از تشکل‌های اسلامی (اعم از شیعه و سنی) گرفته تا مراکز حقوق بشری و انجمن‌های ضدصهیونیستی برگزار می‌شود، عملاً تبدیل به اجتماع تمامی جریانات حامی آرمان فلسطین در شهر موسوم به دروازه دنیا یعنی لندن گشته است و از این رو همه‌ساله در آستانه روز قدس، چشم رسانه‌های دنیا به این مراسم است. قابل توجه است که این مراسم به‌دلیل اینکه روز جمعه آخر ماه مبارک در ساختار اداری کشور انگلستان تعطیل نیست، در نزدیک‌ترین یکشنبه ممکن به روز قدس برگزار می‌شود تا جمع بیشتری از آزادگان بتوانند به این مراسم بپیوندند.

در سال‌های گذشته لابی‌های قدرتمند صهیونیستی تمامی تلاش و همت خویش را برای کمرنگ کردن برگزاری این مراسم از طرق مختلف مبذول داشته‌اند و حتی کار به تهدیدهای مستقیم و غیرمستقیم شرکت‌کنندگان این مراسم از سوی لابی‌های صهونیستی نیز کشیده است؛ لکن از آنجا که این مراسم طبق قوانین کشور انگلستان و با حمایت گسترده‌ای برگزار می‌شود تا کنون این تهدیدها نتیجه‌ای در بر نداشته است، برای مثال، این لابی‌ها تلاش داشته‌اند تا جریانات مرتبط با حرکت اخوان المسلمین را به‌بهانه اینکه روز قدس منتسب به جمهوری اسلامی ایران است و جریانات حقوق بشری را به‌بهانه اینکه پرچم گروه به‌زعم آنها تروریستی حزب‌الله در آن به اهتزاز درمی‌آید و ... از حضور در این برنامه منصرف کنند که بحمدالله تا کنون موفق به این کار نشده‌اند و در پوستر متعلق به روز قدس لندن امسال، اسامی تمامی این گروه‌ها به‌عنوان حامی رسمی این رخداد مهم به چشم می‌خورد.

انتشار پوستر رسمی مراسم روز قدس امسال، یک علامت سؤال پررنگ را پیش چشم همه کسانی که این مراسم را دنبال می‌کردند به‌جای گذاشت: «چرا مانند سال‌های گذشته میان لیست حامیان، نام مرکز اسلامی انگلستان به چشم نمی‌خورد؟»

۲ ــ یک علامت سؤال

در چنین شرایطی ناگفته پیداست که «نقش مرکز اسلامی انگلستان» که نمایندگی مقام معظم رهبری را در کشور انگلستان به‌عهده دارد، در تمامی این سال‌ها برای برگزاری مراسم مهم فوق‌الذکر، بسیار کلیدی و حائز اهمیت بوده است؛ لکن با کمال تأسف انتشار پوستر رسمی مراسم روز قدس امسال که در تاریخ یک‌شنبه ۱۸ ژوئن (مصادف با ۲۸ خرداد) ساعت ۳ عصر برگزار خواهد شد، یک علامت سؤال پررنگ را پیش چشم همه کسانی که این مراسم را دنبال می‌کردند به‌جای گذاشت: «چرا مانند سال‌های گذشته میان لیست حامیان، نام مرکز اسلامی انگلستان به چشم نمی‌خورد؟».

در خلال هفته گذشته، این سؤال در فضای رسانه‌ای داخل کشور از سوی برخی فعالین بین‌المللی مطرح شد لکن واکنش رسمی و پاسخ مستندی تاکنون به این سؤال از سوی مسئولین مرکز اسلامی انگلستان و به‌صورت خاص جناب آقای حجت‌الاسلام دکتر شمالی داده نشده است و تنها جسته و گریخته پاسخ‌هایی از سوی برخی به این سؤال جدی ارائه شد که ارتباط رسمی آنها با مرکز اسلامی انگلستان هنوز اثبات نشده است. تنها واکنش رسمی صورت‌گرفته در این روزها مصاحبه جناب آقای دکتر شمالی با خبرگزاری ایرانا در تاریخ ۲۳ خرداد است که در مصاحبه مذکور هم هیچ تصریحی نسبت به مسئله برنامه روز قدس صورت نگرفته بود و تنها تمرکز جدی مصاحبه مذکور بر قانون و قانونمداری برای اقدام و فعالیت فرهنگی ــ اسلامی در فضای کشورهای غربی بوده است.

علاوه بر آن برخی نظرات ارائه‌شده در دفاع از اقدام مرکز اسلامی انگلیس، به مسئله مجوز خیریه فعالیت‌های مرکز اسلامی برمی‌گردد. با توجه به تلویحات مصاحبه جناب آقای دکتر شمالی و نیز این نظرات منتشرشده، می‌توان حدس زد که ظاهراً آنچه بهانه چنین اقدامی قرار گرفته است برخی محدودیت‌های قانونی، ناظر به مجوز صادره برای فعالیت‌های مرکز اسلامی انگلیس است که در ادامه بدان پرداخته خواهد شد لکن نخستین نقد وارده در باب این موضوع، به نحوه و چگونگی پاسخ‌گویی مسئولین مرکز اسلامی انگلیس در قبال مسئله‌ای به این اهمیت بازمی‌گردد. فی‌الواقع مسئولین مرکز هیچ‌گونه پاسخ صریحی به سؤالات و نکات وارده ارائه نکرده‌اند.

۳ ــ حمایت رسمی از برنامه روز قدس قانونی است یا نه؟

طبیعی است همان‌گونه که جناب آقای دکتر شمالی در مصاحبه خویش با ایرانا بدان اشاره داشته‌اند، فعالیت در هر کشوری نیازمند توجه به زیرساخت‌های دیوانسالاری و مجموعه قوانین موجود در آن کشور است که در غیر این‌صورت امکان هرگونه اقدامی از مجموعه مذکور سلب خواهد شد؛ لکن سؤال اینجاست که آیا به‌راستی حمایت رسمی از مراسم روز قدس از سوی مرکز اسلامی انگلیس با قانون این کشور مغایرت دارد؟

در خلال برخی مطالب مجهول‌المصدر منتشره، تصویری از سایت کمیسیون خیریه (Charity Commission) انگلستان وجود داشت که در آن ضمن ذکر نام مرکز اسلامی انگلیس، محدوده فعالیت‌های این مرکز را حوزه‌هایی به‌جز سیاسی مطرح کرده و ازاین‌رو این‌گونه عنوان شده بود که به همین دلیل این مرکز اجازه فعالیت‌های سیاسی را ــ که به‌زعم آنان حمایت رسمی از مراسم روز قدس نیز شامل آن می‌شود ــ ندارد. لکن مجدداً این سؤال مطرح می‌شود که در این‌صورت، چطور مرکز اسلامی انگلستان در خلال تمامی این سال‌ها ــ و از جمله سه سال اخیر دوران ریاست جناب آقای دکتر شمالی ــ نامش در صدر لیست حامیان روز قدس لندن قرار داشته است؟ در چنین صورتی باید پذیرفت مقامات دولت انگلستان که موضعشان در قبال مسئله فلسطین و روز قدس مشخص است، علی‌رغم اینکه امکان اعمال فشار قانونی و توقف حمایت رسمی مرکز را از برنامه مذکور داشته‌اند از این کار سر باز می‌زدند؛ پاسخی که البته معقول به نظر نمی‌رسد.

با وجود این، اگر شرایطی خاص و جدید از نظر قانونی برای مرکز مذکور فراهم آمده است، منطقی می‌بود که این مرکز به‌جای اینکه مستقیماً اقدام به حذف نام خود از لیست حامیان این برنامه کند، مستندات و شواهد مذکور را رسانه‌ای می‌ساخت تا هم جلوی شائبه‌ها گرفته می‌شد و هم واکنشی به فشارهای اعمالی از سوی مقامات انگلیس می‌بود. مسئولین مرکز اسلامی حتی اگر به هر دلیل رسانه‌ای کردن این مستندات را مطابق با مصلحت نمی‌دانستند، جا داشت که مستندات مذکور را با برگزارکنندگان برنامه روز قدس به اشتراک می‌گذاشتند؛ امری که با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته، محقق نشده و مرتبطین با این مرکز تنها به‌صورتی مجمل سخن از وجود فشارهایی بر آنها می‌رانند.

۴ ــ در برابر فشار چه باید کرد؛ کرنش یا مقاومت؟

علی‌رغم عدم وجود هیچ سندی، بافرض صحت مدعای مذکور در مورد فشارهای وارده (که البته امری محتمل است)، سؤال اینجاست که ظرفیت‌های حقوقی و قانونی موجود در انگلستان آیا اجازه و امکان ایستادگی و مقاومت و تلاش برای حل قانونی مسئله مذکور را نمی‌داد؟

این سؤال مطرح است که مرکز اسلامی انگلستان که تا سال گذشته از این رخداد حمایت رسمی می‌کرده است چه اقدام حقوقی یا رسانه‌ای را برای مقابله با فشارهای وارده صورت داده است؟ آیا غیرقانونی خواندن حمایت از مراسمی که با مجوز رسمی و با حضور چهره‌های سرشناس از سرتاسر انگلستان مقابل ساختمان BBC در شهر لندن و در دفاع از مظلومین فلسطینی برگزار می‌شود، امری نیست که بتوان آن را قانوناً به چالش کشاند؟

روز قدس همواره یکی از مهمترین نقاط تنازع میان تفکر تشیع ناب و انقلابی و اصیل و تشیع انگلیسی بوده است و عدول از این نقطه تنازع آرمانی، فی‌الواقع تنازل نسبت به میله‌های مرزی میان این دو تفکر است.

ایده و تفکر مقاومت قطعاً محدود و محصور در حوزه‌های نظامی نبوده و نیست و به تمامی عرصه‌های تنازع و درگیری ما با نظام استکبار سریان می‌یابد و از جمله آنها جنگ حقوقی و قانونی است که اگر مراکزی چون مرکز اسلامی انگلیس در آن پیشتاز نباشند چه توقعی می‌توان از دیگر مراکز مرتبط با انقلاب اسلامی داشت؟ در شرایطی که دستگاه دیپلماسی کشور به‌بهانه سیاست تنش‌زدایی قدم به قدم از سنگرهای انقلاب عقب می‌نشیند، اگر قرار باشد که مراکز مرتبط و منتسب به مقام معظم رهبری نیز همین رویه را در دستور کار خود قرار دهند، چه‌چیزی از آرمان‌ها و ایده‌های ناب انقلاب اسلامی ایران باقی خواهد ماند و چه توقعی از دیگران می‌توان داشت؟ در چنین صورتی واقعاً چه تمایزی میان این مرکز و دیگر مراکز فعال در انگلستان به نام اسلام و تشیع وجود دارد، مراکزی که از سال‌ها قبل از شکل‌گیری و راه‌اندازی مرکز اسلامی فعال بوده‌اند و هیچ دغدغه‌ای نیز نسبت به آرمان‌های جهانی انقلاب اسلامی ندارند؟

جالب آنجاست که در نقطه مقابل جریانات صهیونیستی فعال در انگلستان، تمامی تلاش حقوقی خود را برای توقف برنامه روز قدس و فشار به پلیس انگلستان مبذول داشته‌اند اما اذعان کردند که ناکام ماندند. برای نمونه طی مطلبی که چند روز پیش در سایت صهیونیستی «کمپین مقابله با اقدامات ضدنژادپرستی» منتشر شد، این گروه صهیونیستی فعال، اعلام داشت که تلاش‌های حقوقدانانشان برای توقف مراسم روز قدس و فشار به پلیس انگلیس تا کنون ناکام مانده است!

۵ ــ این رشته سر دراز دارد!

روز قدس همواره یکی از مهمترین نقاط تنازع میان تفکر تشیع ناب و انقلابی و اصیل و تشیع انگلیسی بوده است و عدول از این نقطه تنازع آرمانی، فی‌الواقع تنازل نسبت به میله‌های مرزی میان این دو تفکر است. در چنین شرایطی اگر امسال مرکز اسلامی انگلیس در برابر فشارهای وارده سر خم و حمایت رسمی خودش را از برنامه روز قدس منصرف کرده است، باید منتظر بود تا در سال‌های بعد تک تک حامیان روز قدس نه‌فقط در شهر لندن، که در تمامی کشورهای غربی، هرکدام به‌بهانه‌ای و دلیلی موجه یا غیرموجه پا پس بکشند؛ چه آنکه حفظ حرمت امام‌زاده با متولی است!

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.