رویش نیوز در روزهای گذشته فراخوانی جهت انتشار تحلیل های انتخاباتی مخاطبین منتشر کرد. پیش از این فراخوان هم در رویش نیوز تحلیل های انتخاباتی در 34 شماره منتشر شده بود. حال و پس از این فراخوان سی و پنجمین تحلیل انتخاباتی را مشاهده می‌فرمایید

رویش نیوز- علیرضا آقاحسینی*: امروزه جریان اصول‌گرایی در بحران معنایی است که در آینده به آن پرداخته می شود اما فرمان هم در دستان اصحاب اعتدال و اصلاحات نیز نیست!! در فضایی که مرجعیت های سنتی-فرهنگی جامعه متلاشی شده است زیر پوست جامعه به وضوح می توان آرمان های دم دستی اما منسجم و بسیج شده را دید همانند اقبال و توجه به سبک های زندگانی خوش باشی، ازدواج های سفید، مخاطره جویی های شتاب آلود پولی و مالی جوانان، صدور بی پروای چک های بی محل، دین گریزی و پناه بردن به افیون، معنویت باوری های ناپایدار و...

چرا اینگونه شده است؟ صرف نظر از مشکلات داخلی، در پاسخ باید گفت مدنیت غربی دیری است که از دو موج عقلانیت شناختی (کانت  و دکارت) و  ارزش_گرایی (روسو و مارکس) عبور کرده، امروزه در ساحل ناامن موج سوم  عصر زیبا شناختی (ماکیاوولی و نیچه ) سکنی گزیده است. دو موج اول را نیز جامعه ایرانی تجربه کرده است و اینک دامنه های موج سوم که تقریبا از دهه هشتاد میلادی وارد ایران شده در حال بلوغ خود است. موج سوم با  متافیزیک در افتاده است و بنیادهای آنرا بدجوری تکان داده است!! این موج با فیلم، شبکه های ارتباطی نوین، معنویت خواهی های نوظهور در یک کلام با هنر سخت گره خورده است. آقایان، در درون این موج است که هر ده ثانیه چهل و هشت هزار توئیت و ده هزار عکس در اینستاگرام بارگذاشته می شود و با قدرت سیل آسای باورنکردنی خود در فضای مجازی دست به دست شده، همه چیز را با خود برده است.

در انتخابات اخیر، دولتمردان بر ترک همین موج نشستند و ناباورانه دیدند که موج سواری بر ترک این موج آنها را به پیروزی رسانده است! حریفان اما هیچگاه این فضا را ندیدند و طبیعتا به حاشیه ها رانده شدند. در حالی که اصول گرایان هنوز در شوک تغییرات اخیرند پیروز شدگان به دنبال تعمیق همین فضا در چهار سال آینده اند.

اینک دولتمردان مصممند تا بر ترک همین موج سوم به پیش تازند! حرف ها و مطالبات دم دستی این موج را دنبال نمایند و هرچه بیشتر خود را در موقعیت اپوزیسیون ببینند. از آن سو، غضنفرهای اصول گرا نیز روز خوشی ندارند. از یک سو دایره اصول گرایی هر روز تنگ تر می شود و از سوی دیگر دایره حریفان گسترده تر. اینان با بی خبری از شرایط جدید، آتوهای رنگارنگ هم می آفرینند که حریفان در فربه سازی ذهنیت مخاطبان خود به خوبی از آنها در قالب فیلم های کوتاه، عکس ها ، توئیت ها و کد پردازی ها استفاده کرده، از همین حالا رای سازی بعدی را رقم می زنند. آتو هایی که بیانش ملال آور است اما حریفان آنها را خوب بازتاب می دهند. آیا کسی هست تا به غضنفرها بگویید برای رضای خدا در این ماه پر خیر و برکت روزه سکوت بگیرند؟ و آنرا در طول سال حفظ نمایند؟ 

با شما بیشتر خواهم گفت که در هزاره جدید و در این موج سوم راه نه مخاطره جویی های پیروز شدگان امروز است و نه اعتماد به نفس کاذب غضنفر های اصول گرا. خدا کند در آینده نزدیک این دو نگاه غلط باهم تصادم پیدا نکنند!!!  صحنه اندیشه ورزی را خالی نکنید.

* عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست