رویش نیوز یکی از مهمترین بخش های پرونده انتخاباتی خود در طول انتخابات های مختلف را به گفتگو با نامزده های انتخاباتی اختصاص می دهد. این امر از انتخابات مجلس نهم آغاز شده و در انتخابات چهارم شورای اسلامی شهر و انتخابات مجلس دهم نیز ادامه یافت. این بار هم در نزدیکی پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان رویش نیوز گفتگوهایی تفصیلی و اختصاصی با این نامزده های انتخاباتی انجام داده است که به مرور در سایت منتشر خواهد شد. هفتمین گفتگوی انتخاباتی با مهندس وحید فولادگر را در ادامه می توانید مطالعه کنید:

-ارزیابی شما از شورای چهارم باتوجه به افزایش تعداد اعضا و نداشتن یکدستی دوره های دوم و سوم چیست؟

افزایش اعضای شورا معایب و مزایایی همراه داشت و به نظر میرسد با توجه به کاهش مجدد اعضا در شورای پنجم، معایب این طرح در نظر قانون گذاران بیشتر بوده است. مزایا این است که هرچه تعداد بیشتر افکار و عقاید بیشتری در شورا مطرح می‌شود؛ شورا با ترکیب جامع تری تشکیل می‌شود. به نظر می‌رسد قوانینی که در رابطه با صلاحیت شوراهای کاندیداها هست جامعیت لازم را ندارد. شاید احزاب در این انتخابات چندان فعال نیستند و این باعث می‌شود بدنه کارشناسی در شورا کمتر وجود داشته باشد. به همین خاطر در شورای چهارم چه در اصفهان و چه در سایر کلانشهرها، شوراها مبانی کارشناسی لازم را نداشتند و به این نتیجه رسیدند که تعداد اعضای شورا باید کاهش پیدا کند.

 

-نظرتان در مورد عملکرد رییس شورا و شخص خودتان در شورای چیست؟

پیرامون عملکرد خودم مردم و همکاران شورا باید قضاوت کنند. ولی به هر حال تلاشم این بود که کوتاهی در انجام وظایف نکرده باشم.

یک انتقادی نسبت به هیات رییسه دوره چهارم وجود دارد که از همه بدنه کارشناسی استفاده نشد. البته اداره ی یک شورای 21 نفره کار سختی است. می‌توان برای اداره ی شورا به ایشان نمره قابل قبول داد ولی در استفاده از بدنه کارشناسی شورا بهتر می‌توانستند عمل کنند.

 

به نظر می‌رسد اختلاف دوطیف داخل شورا با یکدیگر راحت تر از اختلاف با سایر اعضای شورا قابل حل بود؛ نظر شما چیست؟

تمام تلاشمان را کردیم که این اتفاق بیفتد ولی متاسفانه انجام نشد. در همه فرآیندهای انتخاب هیات رئیسه، انتخاب شهردار و کل سیاست گذاری های شورا تلاشمان این بود که اصولگرایان با هم همفکری داشته باشند که به نظر من می‌شد وحدت رویه داشت ولی عملی نشد.

 

-نظرتان در خصوص استیضاح شهردار و تغییرمدیریت شهری و عملکرد مدیریت جدید چیست؟

دلایلی که به آن دلایل شهردار استیضاح شد به نظر دلایل مُتقَنی نبود که شهردار کلانشهری مثل اصفهان را به استیضاح بکشاند. بیشتر یک حرکت سیاسی بود که از سمت جریان های مختلف به خصوص اصلاح طلب ها به آن دامن زده شد و پشتوانه کارشناسی نداشت که شهردار در اداره شهر ناتوان باشد یا در وظایف خود کوتاهی کرده باشد.

در مورد شهردار جدید، زمانی که قرار بود شهردار جدید انتخاب شود، با توجه به ترکیب شورای شهر و تفاهم هایی که بین گروه ها ایجاد شده بود دکتر جمالی نژاد انتخاب شد. به نظرم عملکرد دکتر جمالی نژاد قابل قبول بوده است. شهرداری اصفهان از سالها قبل بر مبنای یک تفکر برنامه محور شکل گرفته است و بدنه کارشناسی شهرداری تقویت شده است، این برنامه محوری کمک کرد که روند توسعه عمرانی شهر مختل نشود و شهردار جدید از لحاظ عملکرد عمرانی موفق بوده است.

دکتر جمالی نژاد فرد بسیار دلسوز و وقت گذاری هستند. اما یک سری اشکالاتی در دوره جدید وجود داشت. افزایش هزینه های جاری شهرداری و بدهی های شهرداری از اشکالات این دوره بود. البته بعضی از این مسائل مربوط به عملکرد و بخشی به شرایط اقتصادی و رکود بر می‌گردد. شهرداری برای تامین هزینه ها عمرانی مجبور به انتشار اوراق مشارکت شد که البته بخشی از آن ناگریز بود ولی به نظر ما راهکارهای دیگری هم وجود داشت.

-مشکلاتی که اصفهان در آستانه دوره پنجم شورای شهر با آن ها مواجه است چیست و شما چه راهکاری برای آن ها دارید؟

مشکلات دو بخش است. بخشی که در حیطه اختیارات مدیریت شهری است و بخشی که در حیطه اختیارات مدیریت شهری نیست و شاید مدیریت شهری در آن ها اثرگذار باشد. مشکل عمده شهر اصفهان مساله ی منابع آبی و زاینده رود و مسائل زیست محیطی است. این مشکل از مشکلاتی است که مدیریت شهری نقش تعیین کننده ای ندارد ولی می‌تواند نقش کمکی در حل آن ها بازی کند. مدیریت شهری آینده باید هم در بخش مطالبه گری و هم بخش هایی که می‌تواند اثر بگذارد به این قضیه ورود پیدا کند.

یک مشکل عمده شهر مسائل زیست محیطی است. بحث آلودگی های ناشی از خودروها، که با توسعه حمل ونقل عمومی و توسعه فضاهای سبز می‌توان این مشکل را تا حدودی بهبود بخشید. یکی از سیاستهای ما این است که کمک کنیم تا شرایط زیست محیطی چه از لحاظ آب، چه از لحاظ خاک و چه از لحاظ هوا در شهر ارتقا پیدا کند.

بخشی از مواردی که در دوره آینده باید پیگیری شود محرومیت زدایی. در مناطق مختلف شهراست. البته بخشی از این طبیعی است ولی مردم باید از امکانات شهری به صورت عادلانه استفاده کنند. حرکتهایی شده ولی فاصله زیادی تا شرایط مطلوب داریم.

یکسری مباحث ساختاری در مورد شهر وجود که در شورای آینده باید به آن توجه شود. از جمله بحث تکریم ارباب رجوع که به شدت در مورد آن مشکل وجود دارد. بحث آسان سازی و تسهیل در قوانین و توسعه سریع سیستم مکانیزه شهری از جمله برنامه هایی است که برای تکریم ارباب رجوع باید به آن ها توجه شود.

مشکل دیگری که در مدیریت شهری وجود دارد، وابستگی شدید شهرداری به درآمدهای ساختمانی است. یکی از مواردی که شورای شهر باید به آن ورود کند توجه به ایجاد درآمد پایدار است. وابستگی به درآمدهای ساختمانی در شرایط رکودی ضربه سختی بر درآمدهای شهرداری وارد می کند.

در مباحث فرهنگی موضوعی که باید به آن توجه کرد، حمایت از نهادهای فرهنگی و جلب مشارکت مردم در این موضوع است. با توجه به کم کاری نهادهای فرهنگی، شهرداری وارد پروژه های فرهنگی شده است و عملا شهرداری ساختار سازی کرده است و ادامه این روند موجب بزرگ شدن سیستم اداری شهرداری می‌شود که به صلاح نیست. باید دنبال جذب مشارکت مردم در ساخت و اداره مراکز فرهنگی باشیم.

 

-نظرتان پیرامون حرکت های سیاسی در رابطه با انتخابات شورای شهر به ویژه نجبا و مجمع اصولگرایان شهر چیست؟

با توجه به فرمایشات رهبری ما به عنوان نیروهای انقلابی باید به دنبال وحدت باشیم. این وحدت پیرامون روحانیت انقلابی شهر باید شکل بگیرد. مجمع اصولگرایان این ساختار را ایجاد کرد. دوستان دیگر هم که می‌‌خواهند فعالیت کنند باید حول محور این روحانیت انقلابی فعالیت کنند.

یکی از بندهای میثاق نامه ی مجمع، افراد را از حضور در لیستهای دیگر منع می‌کند.به نظر شما این منطقی است؟

به نظرم اگر بناست که توفیقی در انتخابات پیش رو اتفاق بیفتد و نیروهای انقلابی وارد شورای شهر شوند باید وحدت را حفظ کنیم تا بتوانیم رای اکثریت را به دست بیاوریم.

 

-اگر اشتراکاتی در لیستها وجود داشته باشد، اقبال بیشتری به دست نمی‌آید؟

بنا بر تجربه ی شخصی من این امر اتفاق نمی‌افت. وحدت رای مردم را جلب می‌کند نه تکثر.

 

برای انتخابات مجلس که مجمع اصولگرایان شکل گرفت، برخی گروه ها نسبت به ساختار مجمع اشکال داشتند و قرار بود برای انتخابات شوراها درست شود اما از نظر آنها درست نشد.چرا؟

این موضوع در اختیار من نیست که پاسخگو باشم چون در ریز موارد مجمع حضور نداشته ام. تا آنجایی که مطلع هستم همه دعوت شده بوده اند و عدم حضور فعال دوستان برای رسیدن به لیست واحد قابل قبول نیست.

 

-یکی از بندهای میثاق نامه مجمع این بود که افرادی که انتخاب می‌شوند در انتخاب هیات رئیسه شورا باید با مجمع هماهنگ شوند. به نظر شما نباید فرد بعد از انتخاب شدن، آزادی بیشتری داشته باشد؟

این بند به این صورت نیست. بند این است اعضایی که از این لیست رای می‌آورند این است که در انتخاب شهردار و هیات رئیسه با یکدیگر هماهنگ باشند. شورای شهر دو انتخاب حساس دارد که همین انتخاب شهردار و هیئت رئیسه شورای شهر است. یک جمع همفکر که با همدیگر لیست می‌دهند طبیعی است که هدفشان تسری دادن تفکر واحدشان به مدیریت شهری باشد. تجلی همفکری یک لیست در انتخاب شهردار و هیات رئیسه است.

 

-یک سری از کاندیداهای شورای شهر، وعده جاری شدن زاینده رود را می‌دهند. شورای شهر چقدر در این موضوع می ‌تواند اثر گذار باشد؟!

بحث جاری شدن زاینده بحث مفصلی است. دلایل زیادی در مورد عدم جاری شدن زاینده رود دخیل است که یکی از آن ها بی توجهی به توسعه پایدار برای اصفهان بوده است. که ریشه ی آن به تصمیمات 30-40 سال قبل بر‌می گردد. توسعه هایی که ایجاد شده مصرف آب را بالا برده و وقوع خشکسالی هم از طرف دیگر توازن مدیریت آب را به هم زده است.

سیاست های مثل توسعه طرح های آبرسانی، صرفه جویی در مصرف آب و اصلاح الگوی مصرف برای حل موضوع آب باید مورد توجه قرار بگیرد. مدیریت شهری در زمینه اصلاح الگوی مصرف با روش های مختلف می‌تواند اثر گذاشته باشد.

در تامین منابع آب و طرح های توسعه آبرسانی هم مدیریت شهری می‌تواند اثرگذار باشد. در موارد دیگر نیز شورا می‌تواند کمک بکند اما اینکه یک کاندیدا بگوید که من مشکل زاینده رود را حل می‌کنم باید بگوید چگونه حل می‌کند و شعار دادن کار درستی نیست.

 

با توجه به اینکه دغدغه های شما بیشتر زیست محیطی هستند، ترجیح می‌دهید دوره بعد در کدام کمیسیون باشید؟

کمیسیونی که در دوره های قبلی در آن حضور داشتم کمیسیون عمران بود. البته به واسطه ی علاقه به مسائل فرهنگی در کمیسیون فرهنگی هم بودم. در دوره ی جدید با توجه به کاهش اعضا احتمالا تغییراتی در کمیسیون ها وجود دارد ولی علاقه اولم کمیسیون فرهنگی و علاقه دوم خدمات شهری و محیط زیست است.

 

-در انتخابات ریاست جمهوری نظرتان روی کدام کاندیداست؟

قطعا یکی از کاندیدهای انقلابی مد نظر ماست. اگر جریان انقلابی به وحدت برسند، به گزینه ی نهایی رای می‌دهیم. ترجیح می‌دهم جریان انقلابی به وحدت برسند ولی با توجه به حمایت جامعه مدرسین از آقای رئیسی شاید به ایشان  رای بدهم.

 

توضیح: این مصاحبه مربوط به قبل از تحولات انتخاباتی اخیر است

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست