رویش نیوز یکی از مهمترین بخش های پرونده انتخاباتی خود در طول انتخابات های مختلف را به گفتگو با نامزده های انتخاباتی اختصاص می دهد. این امر از انتخابات مجلس نهم آغاز شده و در انتخابات چهارم شورای اسلامی شهر و انتخابات مجلس دهم نیز ادامه یافت. این بار هم در نزدیکی پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان رویش نیوز گفتگوهایی تفصیلی و اختصاصی با این نامزده های انتخاباتی انجام داده است که به مرور در سایت منتشر خواهد شد. هشتمین گفتگوی انتخاباتی با آقای دکتر عدنان زادهوش را در ادامه می توانید مطالعه کنید:


-دوره چهارم شورا چه جور ارزیابی می کنید؟ چه عملکرد خودتان، چه عملکرد شورا، چه عملکرد رییس شورا؟ همچنین چه برنامه ای برای دوره بعد در صورت ورود به شورا دارید؟
دوره چهارم یه دوران خیلی خوب و شکوفای شورای شهر در طول تاریخ شورای شهر اصفهان هست. یک دلیل بالندگی و شکوفایی این دوره از شورا این بود که اعمال نفوذ و قدرت و خواست شورا را به شهر نشان داد. کارایی شورا برای اینگه یک شهردار خوب نصب کند و هم اینکه شهردار را زیر نظر بگیرد. اینکه ما شاهد بعضی از مشکلات در سطح کشور هستیم خیلی وقت ها به این دلیل هست که یک گروهی یک مردمی، حزبی، مسئولی، مجموعه ای مدیری را انتخاب می کنند و آن را به امان خدا رها می کنند. شورا این دوره این را اثبات کرد که با تیز بینی شهردار را رصد می کند و اگر لازم باشد تذکر و اگر لازم باشه سوال و اگر لازم باشه استیضاح می کند و این کارهایی که انجام داد نشانه ی تیز بینی، تیز هوشی و به روز بودن شورا است. با تغییری که انجام داد؛ یک رضایت مندی را در عموم مردم شاهد هستیم و مردم احساس کردند که شورای شهرشان ناظر واقعی آن ها برای شهر است. از این لحاظ این شورا نسبت دوره های دیگر قابل تقدیر بود. البته در بعضی دوره ها شورا کاملا در دست اصولگرایان بود و خیلی خوب هم اداره شد این دوره هم همین گونه. اینکه مردم در عین حالی که یقین داشتند که وقتی اصولگرایان در اگثریت هم باشند باز نظارت خودشان را اعمال می کنند یک اعتماد عمومی بوجود آورد و این اعتماد عمومی خیلی ارزشمند و به نظر من نشان دهنده بالندگی شورا بود.

البته هر شورایی یک سری نقاط ضعف و یک سری نقاط قوت دارد. یکی از نقاط قوت این دوره شورا این بود که جوان تر ها که با دیدگاه های اصولگرایانه (البته بحث اصولی فکر کردن مد نظر من هست نه حزب اصولگرایانه) خواهان تحول و تغییر به سمت بهبود آمدند مسئولیت هایی را به عهده گرفتند. خود جناب آقای مهندس امینی شاخصه این قضیه بود و در شورای فرادست مثل شورای شهرستان (خارج از شخص بنده) این تحول بوجود آمد و برای اولین بار در طول تاریخ شوراها عضو شورای شهر اصفهان ریاست شورای شهرستان را به عهده گرفت. روی همین اصل شورای دوره چهارم شورای خیلی خوبی بود اما این که شورای چهارم هیچ اشکالی نداشت نه این جور نبود. ما هم دچار یک سری اشکالات بودیم یک سری اهدافی را خیلی دوست داشتیم انجام شود. من که در کمسیون بهداشت و سلامت بودم؛ دوست داشتیم خیلی کارهای اصولی ذز زابطه با سلامت انجام بشود. متاسفانه نتوانستیم به همه اش برسیم . پیوست سلامت یکی از آرزوهای ما بود که در همه مسایل پیگیری می کردیم در خیلی از پروژه های بزرگ ما پیوست سلامت را مصوب کردیم و بوجود آمد و ایجاد شد که خیلی خوب ولی نتونستیم در همه پروژه ها شاهدش باشیم. یا هاضم را ما خیلی دوست داشتیم که هاضم در این دوره شورا به نتیجه برسد برای اینکه ما دارای یک شهر پیشرفته باشیم و از آسیب محیط زیستی زباله ها راحت باشیم؛ به اهداف صد در صدی نرسیدیم ولی خیلی خوب کار کردیم خیلی خوب پیشرفت کردیم.

یکی دیگر از آرزوهایی که من داشتم در رابطه با گردشگری اصفهان بود که یک رشد و ترقی بهتری داشته باشد. سازمان گردشگری بوجود بیاید و این سازمان گردشگری به نفع درآمد اهالی شهر اصفهان هست از یک کفش فروش تا یک خاتم کار. روی این اصل باید بیشتر کار کنیم، تعامل بیشتری داشته باشیم تا به نتیجه برسیم. یکی از آرزوهایی که باز من داشتم و یک پیشرفت نسبی داشت مدیریت هماهنگی شهری هست. شعار مدیریت واحد شهری یک شعار ایده آلی هست و اگر ما بخواهیم به ایده آل هایمان فقط فکر کنیم از عمل واقعی عقب می مانیم. ما باید در این شرایط به سمت مدیریت هماهنگ شهری برویم. قبلا این مدیریت به هیچ عنوان انجام نمی شد. ما در این دوره دوساله اخیر شورا به دلیل شهردار متعاملی که انتخاب کردیم با خیلی از ارگان های دولتی تعامل سازنده ای بوجود آمد؛ آموزش پرورش، سازمان آب منطقه ای، سازمان های خدماتی؛ آرزوی من این است که مدیریت واحد شهری را مصوب کنیم. ما اگه بدونیم آموزش و پرورش گجا میخواهد مدرسه بسازد آنجا ورود می کنیم و ردیف بودجه را به آن سمت می بریم. مدیریت هماهنگ شهری یک آرزوی آسان و قابل دسترس هست. فقط احتیاج داره به اینکه یک شهردار متعامل در سر کار بیاد نه یک شهردار اقتدارگرا. اقتدار خوب است اما به شرط کارایی نه شرط تضارب و مقابله. این هم یکی از اهدافی هست که من پیگیری خواهم کرد. این اهداف شورای پنجم من هست که در شورای چهارم پایه ریزی های اولیه اش انجام شده است. ما در حمل و نقل عمومی دارای یک ضعف بسیار بزرگ هستیم. خط یک مترو تا خرداد کامل میشود؛ احتیاج نیست شعارش را بدهیم. باید خط دو و سه ما حرکتش رو شروع کند. 
یکی از آرزوهایی که در شورای چهارم پیگیری شد و به نتیجه نصف و نیمه رسید و باید در شورای پنجم به نتیجه صدردصدی برسد؛ شفافیت در شهرداری هست. محاسبات شهرداری باید شفاف باشد. مردم باید قبل از اینکه وارد شهرداری بشوند خودشان به دلیل شفافیت بدانند که چقدر پول باید بدهند. باید سیستم محاسبه کند. ما توانستیم این را در رابطه با محاسبات عملی کنیم؛ در رابطه با شهر سازی هم باید عملی شود. پنج تا از مناطق در رابطه با شهرسازی هم مکانیزه شد ولی بایدتمام شود باید جلوی امضاهای طلایی در شهرداری گرفته شود. امیدواریم این شفافیت توسط مکانیزه کردن محقق شود و ما بتوانیم به اهدافمان برای رضایت مندی مردم برسیم.

 

- یکی از مسایلی که در شورای سوم اتفاق افتاد و شورای چهارم درگیر آن بود؛ شهرک سلامت است. شهرک سلامت قرار بود از بار ترافیکی آمادگاه و  شمس‌آبادی کم کند؛ ولی اگر شما مصاحبه های یک سال اخیر مدیر عامل این مجموعه رو ببینید قرار هست گردشگری سلامت واهداف عوض شده است؛ چرا از هدف اولیه اش که کم کردن ترافیک بود دور شد؟ نکته بعدی هم این که این طرح کی افتتاح میشود؟
شهرک سلامت مربوط به دوره سوم شورا نیست؛ مربوط به دوره دوم شورا است. در دوره دوم شورا من یک طرحی دادم به شهرداری که به خاطر اینکه ترافیک مرکز شهر کاهش پیدا کند، شهرداری در اطراف حلقه‌ سوم شهری حداقل چهار منطقه  برای ایجاد مجموعه های پزشکی شناسایی و ایجاد کند. با همراهی دانشگاه علوم پزشکی. این طرحی بود که من نوشتم. یکی از جاهایی که تعیین شد همین مکان فعلی شهرک سلامت هست. ولی متاسفانه به محض اینکه در دوره‌ی سوم شورا هیچ پزشکی و متخصصی در رابطه با بهداشت و سلامت رای نیاورد؛ این طرح به انحراف رفت و نتیجه اش این شد که اکنون شما می بینید. چون تعامل با دانشگاه علوم پزشکی برای شان قابل قبول نبود؛ هیچ تعاملی انجام نشد. چون جناب آقای محمودزاده مشکلاتی با شهردار وقت پیدا کرد از سیستم خارج شد. این انحرافی که گفتید بوجود آمد. از طرفی اگر تعاملی که باید، شهرداری با ارگان های مختلف شهری داشته باشد از جمله دانشگاه علوم پزشکی، خیلی راحت این کار انجام می شود ولی به دلیل عدم تعامل؛ ما با این مصیبت روبرو شدیم. من دلایل انحراف را می گویم و گر نه تشکیل شهرک سلامت ایرادی ندارد؛ باید متشکر باشیم از کسانی که این شهرک سلامت را بوجود آوردند. این ضربه‌ای به شهر نیست اگر ما توریست درمانی هم بوجود بیاوریم. ما اگر تجارت این شهر را رونق بدهیم بد نیست؛ ولی با هدفی که در نظر گرفتیم مغایرت دارد. با اینکه ترافیک مرکز شهر رو از بین ببریم و کم کنیم؛ تعارض دارد. اینجا یک سری سرمایه گذاری کردند؛ دستشان دردنکنه پولشان را خارج از کشور نبردند. خدمات پزشکی با شانیت بالای شهروندی هم وجود داشته باشد؛ ما باید همه نوع خدماتی را به مردم عرضه کنیم؛ که مردم برای درمان به کشورهای خارج نروند به شهرهای دیگه نروند. ما شاهد این هستیم که بعضی از اوقات متاسفانه که یک شهروند ما برای درمان مجبور هست برود به مثلا شیراز یا تهران

-از بودجه شهرداری؟
شهرداری بودجه نداده فقط فضا داده و به اندازه ی فضایی که داده سهام دار هست. 

 

-شما یکی از موافقان استیضاح شهردار بودید؟
بله. پیگیر.
 

- دلایلتان برای این اتفاق چیست و روندی که طی شد را چطور ارزیابی می کنید؟ همچنین عملکرد شهردار جدید را چطور ارزیابی می کنید؟
یکی آرزوهای من، این بود که مناطق محروم و حاشیه‌ای شهر و مناطق واقعی شهر نه مناطقی که بعضی اوقات به شهر اضافه و می چسبد؛ زیر ساخت های مناسب داشته باشد. صد سال قبل منطقه 6 که الآن اعیان نشین است؛ قبرستان بود. اما حالا چرا منطقه خوبی شده است؟ شهرداری انجام داده؛ خرج کرده، زیرساخت‌هایی بوجود آورده؛  اما محله‌ زینبیه‌، اصفهانی های اصیل چند سال ساکن؛ حاشیه شده است. من نمیگم چرا به آنها خدمت رساندید؛ من حرفم چیز دیگه ای هست.
حرفم سر این هست که آن عدالتی که شهرداری باید ایجاد بکنه تعریفش اشتباه شد. گفتند که هر منطقه ای هر چقدر پول در میاورد؛ شرعا باید خرج همون منطقه بکنه. تعریف عدالت را این جوری کردند. حتی به علما هم رفتند این تعریف رو تزریق بکنند. آیا شرعا ما حق داریم از منطقه ای که پول میگیریم در منطقه ای که پول نمیگیریم خرج کنیم؟ کسی نیست بگوید که این منطقه، چه اتفاقی افتاده که زمینی که قبرستان بوده متری دو قران هم ارزش نداشته حالا داره میلیون فروش میرود؟ به چه دلیلی این ارزش افزوده بوجود آمد؟باید امکانات به صورت عادلانه به شهروندان داده شود. ما اختلاف‌های اساسی در این زمینه داشتیم. این را من قبول ندارم و نوع اینکه من در جایگاهی هستم که کسی نباید بیاد به دیدن من؛ چنان سدی به عنوان مسئول دفتر و رییس حوزه ریاست و ... بوجود بیارم. یکی از بزرگترین این مدیران شهر میگفت من چند ماه است میخواهم شهردار شما را ببینم؛ به من اجازه نمیدهند. ما دنبال این بودیم که با ارگان های دیگر شهری هماهنگ باشیم. ما دنبال این بودیم که شهردار مردمی باشد. ما دنبال این بودیم که به فکر اقشار ضعیف شهر باشیم. ما به این فکر بودیم که ما مسئول فرهنگ شهر هستیم. فقط ساخت و ساز و اتوبان زدن و زیرگذر درست کردن که کار شهرداری نیست. شهرداری باید در حوزه های مردمی شهر ورود کند. این تعارض شدیدی بود که بوجود اومد و باعث شد تا روند سوال و استیضاح را طی کنیم و با تغییر شهردار این روند را به شکل نصف و نیمه برطرف کردیم.

یقینا ایده آل ها محقق نمیشود؛ اما روند خوشایندی داشت.تعامل بین مدیران شهر با شهرداری بهتر شد؛ کار برای مردم کردن واقعا تغییر کرد. پروژه ها هیچ کدام کم نشد. پروژه های ساخت و ساز اصفهان در این رکود، رونق دارد. شهرداری های شهرهای دیگر واقعا در مضیقه‌ سنگین قرار گرفتند. شهرداری اصفهان کارها را به قوت و شدت و بیشتر از قبل ادامه میدهد. این یک مدیریت جهادی است. ما باید متشکر این مدیریت جهادی باشیم. خدا را شاکر هستیم؛ فارغ از دیدگاه‌ها و جناح‌های سیاسی، فقط به فکر مسایل شهر و مردم این شهر و نظام جمهوری اسلامی و ایده ها و آرمان های نظام حرکت کردیم و نتیجه گرفتیم. این به معنی این نیست که بخواهیم به مدیریت قبلی توهین و جسارت کنیم. مدیریت قبلی از لحاظ کارکردی، کارکردن، شهرسازی، تونل زدن، زیرگذر زدن، توسعه‌ کار کرده. اصلا هم قائل به بحث های اختلاس و تهمت نیستیم. اما قائل به این هستیم که حق مردم شهر اصفهان بیشتر و بهتر از این هست.

از طرف دیگر، شهرداری احتیاج به تحول هم دارد؛این گونه نیست که فقط از یک فکر و دیدگاه و یک شخص باید استفاده کرد. باید چرخش نخبگانی هم مد نظر گرفت. برای مثال دکتر شیران؛ دو دوره‌ در شورا اما اینبار ثبت نام نکرد. این که از روز اول تا روز آخر من باید باشم؛ اینکه تکان نباید بخورم؛ اینکه همان که هست باید تا آخر بماند؛ شاید خیلی حرف قابل قبول و مقبول و جاذبی نخواهد بود.

 

-حرکت های سیاسی مه برای انتخابات شورای شهر اتفاق افتاده است را چطور می بینید؟

من خودم واقعا دوست داشتم یک لیست باشد. دوست داشتم نجبا نباشد. دوست داشتم مجمع اصولگرایان، به واقع مجمع باشد. مجمع یعنی همه جمع بشویم. چتری بزنیم تا همه بیایند. اما اگر من چترم را اندازه‌ای درست کردم که فقط بالای سر خودم باشد؛ این دیگر مجمع نیست. ایرادی که ما داشتیم این نبود که آن ها اصولگرا نیستند؛ اما فقط اینها هستند؟ آیا لیست آنها جامعیت داشت؟ من مکرر تذکر دادم؛ توصیه کردم که چترتان را وسیع تر کنید؛ این روندی که شما طی می کنید؛ حتما نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. اینکه پایه‌ اصلی نخبگانی در لحظه ی آخر یک تغییر نصف و نیمه کند اما تصمیم گیرنده ها، همان قبلی ها هستند. شورای هماهنگی همان قبلی ها هستند و تغییرات برای این هست که چند نفر کاندیدا شدند؛ این تنگ نظری اشکال بوجود آورد. البته در راس این قضیه علمای بزرگ این شهر هستند که محترم اند. اینها احترام دارند؛ نباید حرمت ها شکسته شود. ولی عملکرد نتیجه اش می شودشکسته شدن این حرمت ها. دیگران نمی شکنند؛ خود مجموعه است که حرمت رو میشکند. من مکرر از این بزرگان شنیدم که قدری وسیع ببینید؛ در رای دادن ها فقط به دایره‌ کوچک خودتون توجه نکنید. گفتند؛ توجه نکردند. از اون بدتر اینکه چنان چهار چوب ها را برای افراد می بندد و پیمان میگیرند؛ که دیگر از خودشان استقلالی نخواهند داشت. ما اگر قرار است خوب انتخاب بکنیم؛ بهترین ها را به مردم معرفی کنیم؛ این بهترین‌ها را یعنی قبول کرده ایم؛ دیگر نباید دستشان را ببندیم.  با ما هماهنگ کنید شهردار را؛ با ما هماهنگ کنید رییس شورا را. با ما هماهنگ کنید. این خیلی زیبنده نیست. یا به افرادی که معرفی می کنید؛ ایمان ندارید؛ که چرا معرفی می کنید؟ اگر ایمان دارید؛ چرا تعهد می گیرید؟ یک تناقضاتی هست که باعث می شود نجبا بوجود آید. ما دوست دار چندگانگی در شهر نیستیم. وحدت امر مقدسی هست اما نباید با بت وحدت، اصول را شکست. شکستن اصول با بت وحدت، کار زیبنده‌ای نیست. البته هنوز جای ترمیم هست. من قایل به این هستم که همه باید افراد صالح را باید به مردم معرفی بکنند. بهترین‌ها رو به مردم معرفی بکنند.

-سوال آخر؛ در انتخابات ریاست جمهوری نظرتون روی کدوم کاندیدا است؟
من نظرم به کاندید خاصی نیست. ولی امیدوارم مردم از این مضیقه و فشاری که قرار گرفتند بیرون بیایند: رکود از بین برود. مردم قدری در زندگی و اقتصاد امنیت پیدا کنند. اینها همه مخدوش شده است. اقتدار ملی معنوی ما در دنیا کم شده است؛ ما سمبل مقاومت در برابر استکباریم. این نباید شکسته شود؛ ذلیلانه در برابر استکبار عمل کردن برای ما زیبنده نیست. ما افتخارمون مقاومت و شجاعتمان هست. شجاعت بی محابا بودن نیست؛ شجاعت هرکاری را کردن نیست. شجاعت اعتدال هست. بین تهون و ترسو بودن شجاعت خط اعتدال هست. ما یک طرف شجاعت، و طرف دیگر ترس را گذاشتیم؛ میخواهیم وسطش حرکت کنیم؛ این وسط نیست؛ این از اعتدال به طرف زبونی و ترس رفتن هست. شجاعت اعتدال هست. ما انشاءالله میخواهیم این برون رفت را داشته باشیم. هر کس بتواند ما را نجات دهدچه جناب آقای رییسی، چه جناب آقای قالیباف ، چه جناب آقای میرسلیم، برای من فرقی ندارد.

 

-صحبت پایانی:

من یک آرزوی دیگر هم دارم؛ اینکه شاهد باشیم بودجه شهرداری بودجه متمرکز شود. کلید اصلی در شورای شهر پنجم برای شهر اصفهان بودجه ی متمرکز هست. به این معنی که ما به شهردارهای مناطق میگیم چقدر درآمد داری؟ ده میلیارد. چقدر خرج داری؟ هفت میلیارد. خوب سه میلیارد می گیریم؛ به شهرداری منطقه ضعیف میگوییم چقدر درآمدت هست؟ میگه یک میلیارد. چقدر خرجت هست؟ هفت میلیارد.ا یک میلیارد صدقه به این منطقه می دهیم. کار الآن این جوری است.
باید همه ی درآمدها در یک ظرف ریخته شود؛ بر اساس ضرورت ها بودجه خرج شود. به این میگویند شهر متوازن، شهر اسلامی. ما نباید بالا شهر و پایین شهر داشته باشیم. من با توسعه مخالف نیستم. این کار خودش توسعه است. باید نظام شهرداری ها، بودجه شهرداری ها در مجلس تغییر کند. من اعتقاد دارم به این که اشتباه می کنند که قانون میذارند بودجه ی هر شهر باید صرف همون شهر بشه. ما یکی از مصیبت های بزرگ کلان شهر ها را حاشیه نشینی میدونیم. حاشیه نشینی رو شهرداری ها می تونند سامان بدهند. شهرداری می تواند جلوی حاشیه نشینی را به عنوان دومین بحران کشور بگیرد. اگر با کوچکترین هزینه در شهرهای اقماری جلوی مهاجرت افراد از شهرهای اقماری بگیریم، هم آنها سامان می‌یابند هم توسعه ی اقتصادی در شهرهای اقماری به وجود میآید. مثلاباید چقدر خرج کنیم که یک کوه شن درست کنیم؟ میلیارد میلیارد باید هزینه کنیم. حسن آباد نزدیک ما هست و تپه های شنی دارد؛اگر بودجه شهرداری این منطقه گردشگری را احیا کند؛ مردم شهر اصفهان از این منطقه گردشگری لذت ببرند. هم اهالی حسن آباد به رونق و توسعه میرسند و شهرشون گسترش پیدا می کند؛  هم ما حاشیه نشینی دیگر نداریم. ما باید کلان فکر کنیم. انشاءالله آن هایی که با فکر و دیدگاه های من همراه هستند رای بیاورند نه فقط من رای بیارم.

 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست