توصیه‌های مهم به واسطه‌های ازدواج
دوشنبه 11 اردیبهشت 1396, 10:41

شخص واسطه‌گر باید حقایق را به دو طرف منتقل کند و برای این‌که مثلاً این وصلت صورت بگیرد نقاط ضعف را نپوشاند و نقاط قوت را زیاد بزرگ جلوه ندهد؛ آن‌چه هست را منتقل کند و بهتر و درست این است که تحلیل خودش را هم از شرایط افراد ارائه ندهد، بلکه خبرها را منتقل کند و تحلیل‌ها و برداشت‌ها را به عهده‌ی خود دو طرف بگذارد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فردا، سیده زهرا برقعی: در یادداشت قبلی درباره اهمین واسطه‌گری در سیره اهل بیت علیه‌السلام و ویژگی‌های واسطه‌های مورد اعتماد گفتیم. در این یادداشت توصیه‌هایی خواهیم داشت برای کسانی که می‌خواهند واسطه ازدواج دو جوان شوند.
 
ازدواج 
 
امری که در گذشته بسیار مرسوم بوده، حالا چند وقتی هست کمرنگ شده است. یعنی مردم یا حوصلۀ این کار را ندارند یا از پیشامدهای ناگهانی می‌ترسند. همین ترس‌ها باعث می‌شود خیلی از خانواده‌ها فرصت آشنایی با هم را از دست بدهند و نتوانند موردِ خوبی برای ازدواج فرزندشان بیابند. شاید به خاطر ترس از خوشبخت نشدن دختر و پسر و بالا رفتن آمار طلاق باشد یا حتی سخت پسندتر شدن جوان‌ها که کمتر واسطه‌ای جرات می‌کند لای دفترچه مشخصاتش را باز کند و دختر و پسرهایی را که هم کفو تشخیص می‌دهد به خانواده‌هایشان معرفی کنند.
 
خیلی از آنها تجربه شنیدن سرزنش‌های نا بجایی را دارند که از سوی خانواده‌های دو طرف به خاطر این واسطه گری و معرفی روانه‌شان شده است. و البته خیلی‌ها هم گلایه‌مندند که دختر و پسر، بعد از آنکه به خانه بخت رفتند، دیگر حتی یادی از معرف نمی‌کنند.
 
نگاه‌ها به مسأله‌‌ٔ واسطه‌گری ازدواج باید اصلاح شود. این‌طور نباشد که اگر مشکلی بین یک زوج پیدا شد، تمام کاسه‌کوزه‌ها سر واسطه‌‌ٔ نگون‌بخت شکسته شود. یکی از مهمترین موانع انگیزشی که باعث می‌شود حتی افرادی نزدیک این کار هم نشوند، آن است که  فرد به خودش می‌گوید برای چه خودم را به دردسر بیندازم؟
 
واسطه گری برای ازدواج 
 
توصیه‌هایی برای واسطه‌ها
 
با نظر خودتان دیگران به هم وصل نکنید
 
آنچه را دو طرف می خواهند در اختیارشان قرار دهید نه آن چیزی که شما فکر می‌کنید آنها می‌خواهند.
 
بیش از حد تعریف نکنید
 
افرادی که می‌خواهند واسطه ازدواج دیگران شوند، باید به جای تعریف، تحسین، نصیحت و حاشیه پردازی درباره شخصیت افراد، فقط و فقط اشخاص مناسب را به خانواده طرفین معرفی کنند.
 
ازدواج 
 
 
اول با پسر صحبت کنید
 
در صورت امکان، واسطه‌ها اول با پسر صحبت کنند و نظر او را درباره دختر جویا شوند. اگر پسر از مشخصات اولیه و ظاهری دختر و خانواده‌اش خوشش آمد، آن وقت مسئله را با دختر و خانواده‌اش در میان بگذارید. باز هم ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که تا وقتی از بابت پسر خیال تان راحت نشده است، چیزی به دختر نگویید چون دخترها به خاطر شرایط عاطفی که دارند، حساس‌ترند و در صورت به سرانجام نرسیدن ازدواج آسیب بیشتری می‌بینند. بعد از این که پسر نظر مثبتش را اعلام کرد، فردی که واسطه ازدواج شده است نباید قول برقراری این ازدواج را بدهد بلکه باید به پسر بگوید که این مورد را با خانواده آن‌ها هم مطرح می‌کند. اگر موافق بودند شماره منزل‌شان را به خانواده‌ات خواهم داد.
 
شناخت درست داشته باشید
 
فرد واسطه براساس نظام فکری، فرهنگی و مذهبی خود دو نفر را به هم معرفی می‌کند و ممکن است طرفین را به درستی نشناخته باشد، بنابراین نمی‌تواند تضمین‌کننده موفقیت در ازدواج باشد.
 
ازدواج 
امین اطلاعات مردم باشید
 
شخص واسطه‌گر باید حقایق را به دو طرف منتقل کند و برای این‌که مثلاً این وصلت صورت بگیرد نقاط ضعف را نپوشاند و نقاط قوت را زیاد بزرگ جلوه ندهد؛ آن‌چه هست را منتقل کند و بهتر و درست این است که تحلیل خودش را هم از شرایط افراد ارائه ندهد، بلکه خبرها را منتقل کند و تحلیل‌ها و برداشت‌ها را به عهده‌ی خود دو طرف بگذارد.
 
اصرار نکنید
 
خیلی ساده پیشنهاد خود را بگویید و اجازه دهید، خود افراد تصمیمات بعدی را بگیرند.
 
ازدواج
 
 
بگویید که شناخت صد در صد ندارید
 
وقتی خانواده‌ها را به یکدیگر معرفی می‌کنید این را هم به خانواده‌های طرفین بگویید که من فقط شما را به هم معرفی کرده‌ام و شناخت خیلی کافی ندارم. خودتان باید هر تحقیقی لازم است انجام دهید.
 
بعد از معرفی کنار بکشید
 
هندی‌ها یک ضرب المثل معروف دارند که می‌گوید: اجازه بدهید خودشان همدیگر را بشناسند. اطلاعات زیاد باعث می شود که آنها در ایجاد ارتباط خوب با یکدیگر بلنگند. او خودش بالاخره می‌فهمد که پدر و مادر آن دختر از هم جدا شده‌اند یا اینکه رنگ بور موهایش مال خودش نیست اما بگذارید این اطلاعات از طرف شما به آنها داده نشود.
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.