یادداشت:
مسولانی که برای رسانه های بیگانه خوراک تهیه می کنند
شنبه 23 بهمن 1395, 13:47

 

 

یادداشت میهمان رویش نیوز- مهدی اعتمادی: اصفهانی ها سالیان سال است که از نحوه برگزای تجمعات عمومی به ویژه آنها که به حیثیت انقلابی شان برمی گردد ناراضی اند. این نارضایتی بیش از آنکه به عادت رفتاری اصفهانی ها در این مراسمات برگردد به نحوه مدیریت، اجرا  و برنامه ریزی ها برمی گردد. عادت اصفهانی ها به قول معروف «سک سک کردن» است، می آیند حاضری می زنند و می روند. شاید اگر این عادت تغییر کند و ما بتوانیم همگی در یک زمان و مکان در این تجمعات حضور پیدا کنیم، شکوه بیشتر این مراسمات را خواهیم داشت و مسلما جلوه بیرونی بهتری نیز دارد. نمونه مشخص این مطلب که خاطره اش هیچگاه از ذهن مخاطبان پاک نمی گردد، دیدار رهبر معظم انقلاب با مردم اصفهان در میدان امام(ره) بود.

اما رویه ی مهم تر این برنامه ها همانگونه که اشاره کردم، مدیریت و برنامه ریزی این مراسمات است. یک سخنران خوب، اینکه هم شخص سخنران مقبول و موجه و دوست داشتنی باشد و هم بیان خوب، شیوا و رسایی داشته باشد، سالهاست که به یک آرزو برای اصفهانی ها بدل شده است.

یک مرور کوچک به سخنرانان دهه محرم اصفهان در ذهنتان بکنید. تقریبا تمامی خطیبان تراز اول کشوری به اصفهان می آیند و می روند. این امر حکایت از آن دارد که سطح انتظار اصفهانی ها چقدر بالاست. کدام یک از سخنرانان  22 بهمن و یا روز قدس و یا 13 آبان در خور و شان مردم اصفهان بوده اند. این اصلا نافی شان و شخصیت سخنرانان این سالها نیست، بلکه با خود این پیام را دارد که تا چه اندازه در دعوت سخنرانان بدسلیقگی نشان داده ایم.

از سوی دیگر محتوای این سخنرانی ها نیز مهم است. محتوای تکراری و البته مهم این سخنرانی ها باعث شده که کمتر کسی به سخنرانی ها دقت و توجه کند. در این سال ها این مراسم ها بیشتر به محل تجدید دیدار و گفتگوی دوستان و اقوام تبدیل شده است و به نظرم باید فکری اساسی برای محتوای سخنرانی ها کرد.

برنامه ریزی این مراسم ها نیز در این سال ها خالی از اشکال نبوده است. راهپیمایی های نامنظم، سخنرانی، در یکی دو سال اخیر سرود، احیانا مداحی و بعد هم بیانیه و آن وسط آتش زدن پرچم شیطان بزرگ و  البته مردمی که می روند و می آیند، این مجملی از برنامه 22 بهمن است. به نظرتان حق این روز را ادا کرده ایم؟

غرفه های نه چندان جذاب و یک دست در این سال ها هم نتوانست بر کیفیت این مراسم بیفزاید و همچنان برگزاری مراسمات انقلابی در اصفهان از عدم خلاقیت رنج می برد. ما حتی در تولید محصولات تبلیغی، حتی در شعاره و نمادها هم خلاقیتی نداشته ایم.

تنها نقطه انسجام بخش این مراسم ها در سالهای گذشته اقامه نماز ظهر و عصر(در روزهای غیر جمعه) و البته نماز جمعه بود. رفتار اصفهانی ها در این سالها نشان می دهد که اصفهانی ها سعی می کنند خودشان را برای نماز برسانند. اما امسال این عامل انسجام بخش هم غایب میدان امام بود.

ایده تبدیل مراسم 22 بهمن به یک جشن باشکوه شهری، جشنی که حتی کودکان و نوجوانان ما هم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند شاید می توانست در کنار راهپیمایی منظم و سخنران و سخنرانی خوب، روز 22 بهمن را به یک روز خاطره انگیز در ذهن نسل های جدید انقلاب تبدیل کند. اما متاسفانه گوشی برای شنیدن و عزمی برای تغییر و خلاقیت مشاهده نمی شود.

اما امسال

امسال اعلام بی وقت و البته انتخاب نه چندان مناسب سخنران روز 22 بهمن از همان ابتدا عاملی برای تضعیف راهپیمایی شد. اینکه این سخنران را چه کسی انتخاب کرده و چه کسی مسوولیتی نداشته مهم نیست. این مهم است که مسوولان از نفر اول استان تا مسوول برگزاری مراسم نخواستند که این تغییر صورت بگیرد. همه می دانیم اگر آقایان بخواهند می توانند، اما آقایان به هر علتی نخواستند.

بعد از اعلام و انتخاب نه جندان مطلوب سخنران، بازی رسانه ای اصلاح طلبان و البته موضع نامناسب استاندار اولین اشتباه بود. دومین اشتباه تغییر محل نماز جمعه روز 22 بهمن به مصلی بود. شاید اگر مسوولان ستاد برگزاری نماز جمعه از مصلی دل کنده بودند و نماز در میدان امام(ره)برگزار می شد، 22 بهمن متفاوت تری داشتیم.

از سوی دیگر اگر اصرار بر اقامه نماز در مصلی بود شاید جابجایی محل برگزاری مراسم مثلا از میدان امام(ره) به گلستان شهدا می توانست کیفیت مراسم را بالا ببرد. گلستان شهدا یک مثال است اما فرض کنید راهپیمایی هم از گلستان شهدا بود تا مصلی، آیا راهپیمایی بهتری نبود؟

اگر کمی به شهرهای دیگر مثل مشهد نگاه کنیم و ببینیم آنها به اقتضائات محلی چه می کنند حتما به راه حل بهتری دست پیدا می کردیم.

عدم حضور استاندار در جایگاه هم یکی از اتفاقات ناخوشایند 22 بهمن امسال بود. متن خبر همین رسانه، رویش نیوز، را با هم مرور می کنیم:

 

"به گزارش رویش نیوز روز گذشته و پس از حماسه آفرینی مردم ایران در روز 22 بهمن برخی کانال های خبری؛ خبر از ترک محل سخنرانی قالیباف توسط استاندار به نشانه اعتراض داده بودند. در همین رابطه غلامرضا قائدیها مدیرکل روابط عمومی استانداری اصفهان به خبرنگار رویش نیوز گفت: استاندار روز گذشته در مراسم راهپیمایی حضور داشته و از خیابان سپه وارد میدان امام شده و پس از طی مسیر در بین جمعیت مردم در میدان امام(ره) دوباره به استانداری بازگشتند و در هنگام سخنرانی هم در میدان در حال حرکت با مردم بودند ولی در جایگاه از ابتدا حاضر نشدند.

قائدیها در پاسخ به این سوال که آیا نحوه حضور استاندار در راهپیمایی و حاضر نشدن در جایگاه به نشانه اعتراض بوده است عنوان داشت: البته این کار جنبه اعتراضی نیز داشته است. دکتر زرگر اعتقاد داشت که برای سخنرانی می شد بهتر عمل کرد و حتی در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای انقلاب به صراحت درباره این موضوع گفتند که انتخاب سخنران مراسم راهپیمایی به عهده استاندار نیست و مسئولیت ارگان دیگری است اما از سخنران مدعو می خواهیم که جز وحدت و همدلی صحبت دیگری نکند و در راهپیمایی 22 بهمن از مسائل جناحی و دعواهای سیاسی صحبت به زبان نیاورد."

یعنی به فرض آنکه سخنران نا مناسب باشد و حرف مناسبی هم نزند، استاندار به عنوان نماینده دولت در جایگاه جشن ملی ایرانیان حضور نمی یابد چون به این سخنران اعتراض دارد، نمی دانم آیا می شود به راحتی از این اشتباه گذشت؟

اشتباه بعدی را رسانه های به زعم خود انقلابی می کنند. لاپوشانی و دروغ. دروغی که به ساعتی نمی رسد و توسط رسانه های داخلی برملا می شود.

ما اعتماد عمومی را یکجا به اسم انقلابی گری نابود می کنیم. فکر می کنیم می شود با لاپوشانی و متاسفانه دروغ( هدفی که وسیله را توجیه می کند، برای انقلاب دروغ بگو!) فضا را بشکنیم.

نمی دانم چرا رسانه ها فریاد نمی زنند؟ چرا استاندار را به خاطر این رفتار نامناسب شماتت نمی کنند. چرا از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی توضیح نمی خواهند؟ چرا ستاد برگزاری نماز جمعه را مواخذه نمی کنند؟ چرا رسانه ها فقط ماله می کشند؟

 چرا خودمان عیبها را نگوییم تا مردم از رسانه بیگانه بشنوند. مگر مدافع انقلاب و حقوق مردم ما نیستیم. مگر این ما نیستیم که باید از آبرو و جان و مالمان برای انقلاب و نظام خرج کنیم. آیا ماله کشی رسانه ای هنوز هم کارکرد دارد؟

استاندار، ستاد برگزاری نماز جمعه، شورای هماهنگی تبلغات اسلامی و البته رسانه ها همه با هم اشتباه می کنند. و البته به نظر من مسوولان بیشتر. مسوولانی که برای رسانه های بیگانه خوراک تهیه می کنند. مسوولانی که به صورتی کاملا بچه گانه جشن ملی را تبدیل به گسل اختلافی می کنند.

به گمانم وقت انقلاب های بعدی فرارسیده است. باید انقلاب اسلامی را از دست مسوولان بی فکر و رسانه های ماله کش نجات داد.

 

نظرات

- اصفهانی
آقای رویش ازاول هم معلوم بود بدلیل حضور قالیباف اینوضعیت نابهنجاررابوجودآوردند.البته من فکرمیکردم که استاندارعاقل تر ازاین باشدکه نیات خودرابروزدهدولی متاسفانه بروزدادواوج کینه خودرابروزداد
1395-11-23 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- 1112
استانداری که دم از وحدت می زند ولی خود حرکت وحدت شکنانه انجام می دهد امان از اعتدال
1395-11-24 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علی
دعوت از دکتر قالیباف یک کار فوق العاده بود، همه حماسی و شیوا و هم پرمحتوا بود. هر چند سیمای مرکز اصفهان چهره ایشان را هنگام سخنرانی سانسور کرد و فقط صدای ایشان را پخش میکرد.
1395-11-25 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.