یادداشت- محمد آذرانی:
"اعتراضي" كه اعتماد مردم به رسانه‌ها را نشانه رفت
شنبه 23 بهمن 1395, 11:13

 

سرویس اجتماعی - فرهنگی رویش نیوز- محمد آذرانی: در يادداشتي با نام «پدیده‌سازی رسانه‌ای؛ برساخته‌های گفتمانی» ( اینجا)، ده «پدیده‌ رسانه‌ای» ماه‌ها و دو سه سال اخير نظير پلاسكو را نام برديم؛ پديده‌هايي كه به «پديده‌سازي‌هاي رسانه‌اي» نيز تعبير شدند. در بين موارد بيان شده اما؛ چند پديده داراي ويژگي‌هاي مشابه هستند كه يكي از آن‌ ويژگي‌ها، اصفهاني بودن است.

نگارنده اين وقايع را در يادداشت ديگري با عنوان «خبرنگاران مواظب باشند! پرواز لاشخورهای رسانه ای بر فراز اصفهان « بررسي كرده است و از پديده‌سازي‌هاي رسانه‌اي در مورد اسیدپاشی، آتش‌سوزی دهه فجر مقابل بازار هنر و بازکردن بخیه چانه کودک از نوع اصفهاني ياد مي‌كند.( اینجا)

آن زمان «کرونولوژی اين نوع رویدادهای اصفهان نشان داد که رسانه‌های معاند با داده‌رسانی و برداشت‌های مجعول از اخبار تولیدی برخی خبرنگاران استانی خبرگزاری‌های داخلی و روزنامه‌هاي استاني، در تلاش برآمده‌اند - با اخبار رگباری و انبوه – چهره‌ای زشت و نادرست از اصفهان انقلابی به سراسر ایران و دنیا مخابره کنند. این گونه اقدام ها همیشه زمانی تشدید می‌شود که اصفهان با حرکت‌های بی‌نظیر مردم مثلا در راهپیمایی عظیم 22 بهمن اصفهان چهره انقلابی خود را به نمایش می‌گذارد و آنان تلاش می‌کنند حضور پرصلابت اصفهان در حرکت‌های بزرگ انقلاب را تحت الشعاع رخدادهاي جزیی رسانه‌ای شده قرار دهند.»

ديروز اما، يك بار ديگر واقعه‌اي مشابه رخ داد و كانال «بي‌بي‌سي فارسي» در ذيل عكسي از روزنامه اصفهان‌زيبا نوشت: «بعضی از خبرنگاران از ایران گزارش داده‌اند که هنگام سخنرانی محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در استان اصفهان، رسول زرگرپور، استاندار اصفهان، به نشانه "اعتراض" محل سخنرانی را ترک کرده است.»

 

 

به نظر مي‌رسد «تهيج و جریحه‌دار کردن افکار عمومی ایرانیان» براي منظورهاي خاص اين شبكه بيگانه، يكي از زمينه‌هايي است كه «بي‌بي‌سي« با اينگونه برجسته‌سازي‌ها، آن را دنبال مي‌كند. بررسي پيامد و ره‌آورد گفتمان‌سازي اين‌چنيني را به آينده حواله مي‌دهيم چرا كه در حال حاضر مساله جدي‌تري براي بررسي پيش‌رو داريم.

همانگونه كه قابل مشاهده است بي‌بي‌سي در بازتاب اخبار ويژه اصفهان اين بار نيز با استفاده از عكس يك رسانه رسمي و بيان جمله «خبرنگاران از ایران گزارش داده‌اند...» همان شگرد گذشته خود را به‌كار گرفته است.

 

 

پديده‌ه رسانه‌اي

منبع اوليه

 

1

اسیدپاشی

خبرگزاري ايسنا

مهر 93

2

آتش‌سوزی دهه فجر مقابل بازار هنر

خبرگزاري مهر

21 بهمن 93

3

بازکردن بخیه چانه کودک

فرصت+اصفهان‌زيبا+مهر

15 آذر 94

4

سخنراني قاليباف در مراسم 22 بهمن ميدان امام

اصفهان‌زيبا

22 بهمن 95

 

 

 

 

بدون‌شك ريشه‌يابي و مقصرشناسي در بين اهالي رسانه‌ها، چندان سودمند نيست و ظن و گمانه‌هاي بيهوده‌اي پيش خواهد آمد كه مي‌تواند بيشتر به افزايش سوءتفاهم‌ها و تهمت‌ها بيانجامد. به‌حمدالله براي اين مساله نيز دستگاه‌ها و نيروهاي متعددي در كشور فعال هستند و از پس كار هم برخواهند آمد.

نكته مهم‌تر آن است كه اين «پديده‌سازي‌هاي رسانه‌اي» به هر علت يا زمينه پنهان – مثلا له يا عليه گفتمان‌ سياسي خاصي در داخل -  فراهم شده باشد يك چيز آشكار است و آن، تداوم اينگونه بهره‌برداري‌هاي سوء است كه به لكه‌دار شدن حيثيت حرفه‌اي روزنامه‌نگار، خبرنگار و عكاس اصفهاني منجر مي‌شود. همين جا مي‌توان دريافت كه يكي از اهداف پشت پرده اين‌گونه داده‌پردازي رسانه‌اي، رواج بي‌اعتمادي مردم به رسانه‌هاي داخلي است. ار ابن‌رو، وقايعي نظير اتفاق ديروز در نطفه خفه كردن نهادهاي نوپاي رسانه‌اي اصفهان نيز هست. باعث تاسف است كه امثال بي‌بي‌سي از غلبه فرهنگ شفاهي در جامعه ما ده‌ها سال‌ است كه سوء‌استفاده كرده و مي‌كنند. اين در حالي است كه در يك دهه  اخير تلاش بسياري براي ايجاد و تقويت رسانه‌هاي حرفه‌اي در اصفهان شد. تلاشي كه اين روزها با رسانه‌هاي مجازي در حال اوج‌گيري است.

بايد گفت، شكي در اين نيست كه بي‌بي‌سي در ايجاد اخلال و پارازيت‌ در مناسبت‌ها و حوادث‌ ما بسيار حرفه‌اي عمل مي‌كند اما ترديد جدي وجود دارد اين آحرين باري تا انتخابات پيش‌رو باشد كه روزنامه‌نگاران و اهالي رسانه اصفهان از اين سوراخ گزيده شوند. بنابراين گريزي نيست و بايد به فكر عكس‌العمل و پاسخ مناسب باشيم.

به عنوان كلام پاياني؛ اصفهاني نيستيد اگر اين همه بي‌عزتي و بي‌آبرويي را تحمل كتيد؛ به‌ويژه اگر اين بي‌حرمتي و بي‌كرامتي از بيگانه انگليسي باشد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.