یادداشت میهمان رویش نیوز- بابک حیدری
پیام های دوستانه!
سه شنبه 19 بهمن 1395, 16:57

 

یادداشت میهمان رویش نیوز- بابک حیدری: همه ما سیدحسین موسویان - عضو اسبق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون آمریکارا می شناسیم و با نام او خاطرات تلخ توافق سعداباد را به یاد می اوریم.

مشاور از راه دور دولت تدبیر و امید در مقاله ای با عنوان "سخنی با بزرگان نظام درمورد عصر ترامپ" در روزنامه دولتی ایران ضمن تشریح چرایی اقدامات ترامپ در باره کشورمان توصیه می نمایند:

" ایران باید برنامه مؤثر و جامع برای مقابله با تهدیدات بیشتر دولت ترامپ داشته باشد که قطعاً استفاده از دیپلماسی نرم، بخشی از آن خواهد بود. هیچ نیازی به ترس، عقب‌نشینی، وادادگی یا واکنش از موضع ضعف نیست اما انتخاب مؤثرترین شیوه و تاکتیک برای مقابله با تهدید و استفاده از فرصت‌ها، ضرورتی آنی و حیاتی است."

ایشان"4 تدبیر" ! به بزرگان نظام  پیشنهاد می نماید و می نویسد:" ایران نیازمند چهار تدبیر است:

اول اینکه، بهانه به دست تندروهای دولت ترامپ برای اقدامات ضد ایرانی بیشتر ندهد.

 دوم اینکه، از اقدامات و شعارهای احساسی بی‌خاصیت بپرهیزد.

سوم اینکه، در ایجاد فضای جنگی و جو التهاب بین‌المللی علیه ایران، با دولت ترامپ مسابقه نگذارد بلکه برعکس فضای ثبات و امن با حداقل ریسک به جهانیان عرضه کند

 و چهارم اینکه یک برنامه مؤثر و جامع برای مقابله با تهدیدات بیشتر دولت ترامپ داشته باشد که قطعاً استفاده از دیپلماسی نرم، بخشی از آن خواهد بود."

در این پیام نکات جالبی نهفته است که در سطور زیر به ان می پردازیم:

اول اینکه ایشان که با زیرکی می نویسند:" هیچ نیازی به ترس، عقب‌نشینی، وادادگی یا واکنش از موضع ضعف نیست " اما در راهکارهایشان به اقدامات مقتدرانه و از  موضع قوت و قدرت نظام  اشاره نمی کنند و فقط  به " دوری از فضای التهاب و اقدامات و شعارهای احساسی " توصیه می نمایند.

ظاهرا استراتژیست سیاسی دوستان مدبر و امیدوار! در عمرشان با سگی که پارس می کند مواجه نشده اند یا کسی به ایشان توصیه نکرده است که اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید  فریاد "چخه " بر سر سگ هار او را از شما  دور می کند که نگاه کردن ملتمسانه به سگ و فرار کردن از مقابلش  نتیجه ای جز دنبال کردن شما توسط سگ  ندارد.

دوم اینکه ایشان در شرایطی پیشنهاد های فوق را مطرح می کند که ترامپ در اخرین مواضع خود به اصطلاح "با پا پیش می کشد "و می گوید:"به ایران خوشبین نیستیم چون هیچ احترامی برای ما قائل نیستند......... من به شرطی حاضر بودم با توافق هسته ای کنار بیایم که ایرانی ها می گفتند اکنون همه ما در یک جبهه هستیم. ولی درست خلاف آن رخ داده است"

به عبارت دیگر ایشان با یک روز تاخیر پیام ترامپ را با ادبیاتی دیگر به داخل کشور ارسال نموده اند. البته این همصدایی نیز خیلی غیر قابل باور  نیست زیرا  اقای موسویان به نقل از " پایگاه واشنگتن‌ فری بیکن  " در زمان زمامداری اوباما حداقل  سه مرتبه میهمان کاخ سفید بوده است و به کاخ سفید در ساخت پیام‌هایی در خصوص ایران و یک سری نکات مهم برای بحث و گفت‌وگو  با ایران کمک کرده است که البته نتیجه آن در موفقیت مذاکرات و توافق هسته‌ای با کشورمان نمایان شد!

سوم اینکه بار دیگر ایشان پیام هایی را مخابره و حرف هایی را بیان نموده اند که دوستان  داخلی از بیان آن واهمه داشته اند و در واقع  به عنوان سخنگوی آنان پیام وابستگی و وادادگی را از طریق بلندگوی روزنامه ایران  ارسال کرد.

و اما چهارم فراموش نکنیم توصیه های تحقیر کننده ایشان به مسئولین نظام و مردم عزت مند کشورمان در دهه فجر انقلاب اسلامی و در آستانه حضور آنان در راهپیمایی 22 بهمن است، همان ایامی که ملت ایران به غرب و شرق و اذنابشان " نه " گفتند و این حکایت، تداعی کننده جمله به یادماندنی امام رحمت الله علیه است که  " ما از شر رضاخان و محمدرضا خلاص شدیم، لکن از شر تربیت یافتگان غرب و شرق به این زودی ها نجات نخواهیم یافت." و البته آقای موسویان با همین دست فرمان توافق خسارت بار سعدّباد را برای نظام به یادگار گذاشتند و با همین تفکر آفتاب برجام را برای ملت به ارمغان اوردند.

پنجم اینکه نگاه به بیرون از  این توصیه ها می درخشد! امید به شفقت غرب و دوستی  یهود و نصارایی که به غیر از مریضان به آن ها دل نمی بندند وچه زیبا  در سوره مبارکه مائده می خوانیم :

"  ای کسانی که ایمان آورده اید! یهود و نصارا را به دوستی بر مگزینید. آنان خود دوستان یکدیگرند. هر کس از شما که ایشان را به دوستی گزیند در زمره آنهاست. و خدا ستمکاران را هدایت نمی کند. (51) آنهایی را که در دل مرضی دارند می بینی که به صحبتشان می شتابند، می گویند: "می ترسیم که به ما آسیبی رسد." اما باشد که خدا فتحی پدید آرد یا کاری کند، آن گاه از آنچه در دل نهان داشته بودند پشیمان شوند.(52) آنها که ایمان آورده اند می گویند: آیا اینان همان کسانند که به خدا سوگندهای سخت می خوردند که با شما خواهند بود؟ اعمالشان باطل گردید و خود در زمره زیانکاران در آمدند. (53)

و از سوی دیگر  این استراتژیست دلسوز خارج نشین! از  نگاه به داخل و توانمندی های بالفعل و بالقوه این مرز و بوم و کشور غافل است  و خواسته و ناخواسته فراموش می کند که با اقتدار و استفاده از ظرفیت های داخلی است که دشمن از رجز خوانی دست بر می دارد.

در پایان  یاداوری می کنم که این توصیه ها، نتیجه فراموشی خواسته و ناخواسته آیه شریفه "اشدا علی الکفار و رحما بینهم "است. داستان تلخ وادادگی در مقابل استعمار و استکباری است که امام در 4 آبان ماه 1343 بر علیه آن شورید و برای مردم کشورمان غرور و شرف ایرانی  را احیا و عزت اسلامی را به ارمغان آورد.

 

 

 

نظرات

- عمو
بسیار دقیق و نکته سنج آفرین
1395-11-24 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.