فقردرفیلم فجراصفهان /تنهایک سالن با8فیلم!
سه شنبه 12 بهمن 1395, 13:43

 

در حالی که در روزهای گذشته از اکران 16 فیلم در اصفهان خبر داده شده بود به ناگاه این تعداد به 8 فیلم کاهش یافت، در گزارش پیش رو روند برگزاری جشنواره در اصفهان و اظهار نظر مسئولان مربوطه را در مورد سوال های موجود می خوانید.
فقر در فیلم فجر اصفهان / تنها یک سالن با 8 فیلم!
به گزارش رویش نیوز به نقل از ایمنا، سی و پنجمین جشنوارۀ فیلم فجر در حالی در تهران آغاز به کار کرده است که 2 روز پیش از اکران فیلم ها در اصفهان، شاهد کاهش تعداد سالن و فیلم هایی هستیم که قرار بود در اصفهان اکران شوند و در نهایت از 2 سالن به یک سالن و از 16 فیلم به 8 فیلم اکتفا شد. مدیر کل ارشاد اصفهان علت این کاهش را بدهی سال گذشتۀ حوزۀ هنری اعلام کرده است و معاون او، پرویز طاهری، از حوزۀ هنری و شهرداری درخواست کمک کرده است. در گزارش پیش رو، ضمن مرور روند کاهش تعداد فیلم ها، واکنش مدیر امور سینمایی حوزۀ هنری اصفهان و مدیر کل ارشاد اصفهان را نسبت به اظهارات مطرح شده از نظر می گذرانید و در پایان، تازه ترین واکنش حوزۀ هنری را در مورد اتفاقات پیش آمده می خوانید:
29 دی 95:
سایت اداره کل ارشاد اصفهان: پرویز طاهری، معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه 16 فیلم از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر از 14 تا 21 بهمن در سینماهای ساحل و فلسطین به روی پرده می‌رود، گفت: پیش‌فروش بلیت‌های سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در شهرستان‌ها از ساعت 8 صبح دوشنبه چهارم بهمن ماه آغاز می‌شود و ساعت 12 شب پنج‌شنبه 7 بهمن ماه به پایان خواهد رسید.
طاهری با بیان اینکه پیش فروش اینترنتی بلیت سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به صورت بسته ای برنامه ریزی شده است، خاطرنشان کرد: خرید بلیت با ورود به سایت و ثبت نام با کد ملی امکان‌پذیر است و هر کاربر با کد ملی مشخص، امکان انتخاب حداکثر چهار سانس از سینماها و در هر سانس حداکثر 2 بلیت را خواهد داشت.
4 بهمن 95:
سایت اداره ارشاد اصفهان: پرویز طاهری معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: سینما ساحل با یک سالن به گنجایش 640 نفر و سینما فلسطین با یک سالن و 504 نفر ظرفیت آمادۀ اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر هستند.
معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه هر دو سینمای ساحل و فلسطین تحت مالکیت حوزه هنری هستند، افزود: سینما ساحل در سال 1342 تاسیس و در سال 86 بازسازی شد و سینما فلسطین نیز که در سال 1345 تاسیس شده بود بازسازی و با حضور سینماگران و علاقه مندان به هنر هفتم مورد افتتاح مجدد قرار گرفت.
10 بهمن 95:
سایت اداره ارشاد اصفهان: حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی با اشاره به اکران فیلم‌های سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در اصفهان گفت: این جشنواره امسال در سینما ساحل با 8 فیلم از 14 تا 21 بهمن ماه در اصفهان اکران می‌شود.
وی با اشاره به نحوه برگزاری فیلم فجر در سال گذشته در اصفهان اظهار کرد: سال گذشته به ازای هر فیلم که در جشنواره حضور داشت 3 سانس خریداری کردیم و البته برخی فیلم ها به دلیل استقبال مخاطبین نیز بیش از 3 سانس در سینماها به نمایش درآمد.
حجت الاسلام ارزانی افزود: امسال مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در جلسه‌ای که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد پیشنهادی داده و تصمیم گرفته شد وزارتخانه فیلم های جشنواره فیلم فجر را همزمان با تهران در اختیار استان ها قرار داد و هر استان در ازای هر سینمای که برای نمایش فیلم ها اختصاص دهد یک بسته 8 تایی از فیلم‌ها در اختیار آن استان قرار می‌گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: از طرفی بحثی بین حوزه هنری اصفهان و تهیه کنندگان فیلم در تهران برای بدهی سال گذشته در میان بود که علی رغم تلاش های صورت گرفته این بحث تا امروز حل نشده است و تا کنون 8 فیلم از جشنواره فیلم فجر به اصفهان آمده است.
وی خاطرنشان کرد: البته فیلم هایی که مورد استقبال مخاطبین در تهران قرار گرفته و در اصفهان نیز اعلام علاقه مندی از طرف مخاطبین صورت پذیرد، این امکان وجود دارد که حوزۀ هنری آن فیلم‌ها را به صورت تکی خریداری کرده و در سینمای خود در یک یا چند نوبت اکران کند.
11 بهمن 95:
خبرگزاری ایمنا: مدیر امور سینمایی حوزۀ هنری اصفهان در گفتگو با ایمنا به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت: در سینماهای سراسر کشور متولی برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان ها ادارۀ ارشاد است. حوزۀ هنری سال گذشته به اکران فیلم ها کمک کرد و امسال هم اگر طبق قاعده درخواستی می دادند و قرادادی منعقد می شد حوزۀ هنری سالن را در اختیار آن ها قرار می داد.
وی تصریح کرد: امسال حوزۀ هنری سینما ساحل را در اختیار ارشاد قرار داده اما 8 فیلم در آن اکران می کنند این در حالی است که شهرکرد هم تنها سینما بهمن را دارد اما 16 فیلم در آن اکران می کند، پس می شود در همین یک سالن هم 16 فیلم اکران کرد و این ادبیات درست نیست که بگویند چون یک سالن داریم فقط می توانیم 8 فیلم اکران کنیم. در سینما آفریقای مشهد هم 24 فیلم اکران می شود. چرا باید حوزۀ هنری سینمای خود را برای اکران 8 فیلم تعطیل کند؟
حسینی در خصوص صحبت های مطرح شده دربارۀ بدهی سال گذشته نیز گفت: در سال گذشته طبق توافقی که بین حوزه هنری، شهرداری، اداره ارشاد و اتاق بازرگانی انجام شد، حوزۀ هنری هم 2 سالن را در اختیار آن ها گذاشت و هم تمام درآمد حاصل از فروش را برای تهیه کنندگان واریز کرد و به تعهد چهارجانبۀ خود عمل کرد شهرداری نیز سهم خود را پرداخت کرد و حالا باید از دیگر دوستان پرسید که چه کسی بدهی اش را پرداخت نکرده است.
 11 بهمن 95:
خبرگزاری ایمنا: مدیر کل ارشاد اصفهان در پاسخ به اظهارات مدیر امور سینمایی حوزۀ هنری گفت: حوزۀ هنری اصفهان قبلا هم اعلام کرده بود که این بدهی پرداخته شده اما وقتی به تهران مراجعه کردند پاسخ شنیدند که بدهی شان پرداخته نشده. ما هم در ادارۀ ارشاد حرف حوزۀ هنری را پذیرفتیم و به آن ها گفتیم به تهران بروند و چک خود را تحویل بگیرند اما تهران به آن ها اعلام کرد که تهیه کنندگان می گویند بدهی همچنان موجود است. شهرداری که سهم خود را پرداخت کرد، ادارۀ ارشاد نیز همین طور، حوزۀ هنری هم قرار بود سهمش را پرداخت کند اما تنها بخشی از درآمد فروش بلیت ها را پرداخت کرده و سهمی که قرار بود پرداخت کند هنوز پابرجاست. بحثی که اینجا مطرح است این است که وقتی قرار است همه کمک کنیم و سهمی را پرداخت کنیم این به معنی نیست که از مردم پول فروش بلیت ها را بگیریم و به حساب تهران بریزیم. برای این کار باید از خود حوزه هم سهمی پرداخته شود نه اینکه بگوییم فقط پول فروش بلیت ها را برمی گردانیم. اگر پول بلیت ها آن سهم را پوشش می داد کفایت می کرد اما اگر پوشش نداده باید به نوعی این مسئله با تهران حل می شد که این اتفاق نیفتاده است. ما دو سه نوبت برای حل این مشکل به همراه آقای حسینی به تهران رفتیم اما تهران کماکان حرف خود را می زند و می گوید بدهی وجود دارد و با ما تسویه نشده است. چک پرداخت نشده ای هم که در دست دارند از حوزۀ هنری است.
در حقیقت ابتدا می خواستند اصفهان را به دلیل پرداخت نکردن بدهی ها تحریم کنند و با رایزنی های انجام شده و مذاکراتی که با آقای ایوبی داشتیم راضی شدند که یک سالن در اصفهان برای اکران 8 فیلم اختصاص داده شود و این حداکثر کاری بود که ما در ادارۀ ارشاد می توانستیم انجام دهیم. در استان های دیگر شاید بشود تعداد بیشتری از فیلم ها را در یک سالن اکران کرد اما به جهت تسویه نشدن بدهی اصفهان این 8 فیلم را از هیچ فیلم توانستیم بیرون بیاوریم و اگر بخواهیم مازاد بر این تعداد هم فیلمی بیاوریم هزینه های ما بیشتر خواهد شد، چرا که اکنون فقط  پول سینما را می دهیم و برای فیلم مازاد باید پول خرید فیلم را هم بدهیم و اگر آن تسویه انجام شده بود کار ما هم راحت تر بود.
این مشکلات به دلیل خلف وعده اداره ارشاد است
در واکنش به اظهارات مدیر کل ارشاد اما مدیر امور سینمایی حوزۀ هنری، در گفتگو با ایمنا سخنان حجت الاسلام ارزانی، مبنی بر بدهی حوزۀ هنری به تهران را تکذیب کرد و گفت: ابتدا باید اعلام کنم که بر خلاف آن چه که گفته شده بنده به هیچ عنوان تا به امروز به همراه دوستان ادارۀ ارشاد به تهران نرفته ام و اکنون مجبورم آنچه را که پیش آمده کامل توضیح بدهم. باید بدانید که در واقع سال گذشته قرار بود 10 فیلم در اصفهان اکران شود و با پیگیری های مستمر حوزۀ هنری و متولیان سینما، در صدد افزایش این تعداد برآمدیم و رقمی را هم پرداخت کردیم. بر همین اساس جلسه ای برگزار شد که آقای سلطان زاده از معاونت فرهنگی شهرداری، آقای آذربایجانی، رئیس کمیسیون فرهنگی، آقای باقر بیگی، آقای ارزانی، آقای سیدین و از اتاق بازگانی هم آقای سهل آبادی و حسینی در آن جلسه حضور داشتند و  مقرر شد که دوستان با هم کمک کنند تا جشنوارۀ پرباری برای سال 94 در اصفهان داشته باشیم. حوزۀ هنری در این جلسه، قبول کرد که سینماهای خود را در اختیار جشنواره بگذارد و بر همین اساس سینماهای حوزه 20 روز تعطیل بود. این در حالی است که اگر ما سینما داشتیم طبق روال هر سال، در آن ایام فروش داشتیم و با توجه به این که طبق قاعدۀ جشنواره در کل کشور، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی برگزاری جشنواره است، بر همین اساس باید با صاحبان سینما یا به صورت وان فیکس یا به صورت پرداخت درصد قابل توجهی از فروش، قرارداد ببندد. جای آن است که اعلام کنم این ادارۀ ارشاد است که مبلغی که توافق شده بود پرداخت کند را نپرداخته و مشکلات حال حاضر به دلیل خلف وعدۀ ارشاد است.
مدیر امور سینمایی حوزۀ هنری در مورد چکی که از حوزۀ هنری در تهران موجود است و مدیر کل ارشاد آن را سند بدهی حوزۀ هنری می داند گفت: قاعدۀ جشنواره این است که نمایندۀ ارشاد به دنبال فیلم ها برود اما در سال گذشته رئیس اداره سینمایی به واسطۀ ارتباط دوستانه ای که با حوزۀ هنری داشت از مجموعۀ ما درخواست کرد تا نمایندۀ خود را به همراه نمایندۀ ارشاد برای دریافت فیلم ها به تهران بفرستیم اما نمایندۀ ارشاد حضور پیدا نکرد و علی رغم این که نباید این اتفاق می افتاد با عنایت به این که اداره ارشاد اصفهان برای دریافت فیلم ها پولی پرداخت نکرده بود، نمایندۀ حوزۀ هنری چکی را در اختیار تهران گذاشت تا بتواند فیلم ها را از تهران بگیرد و در اصفهان اکران کند. تمام این همکاری ها کارهای اضافه ای بود که نباید حوزۀ هنری انجام می داد اما به این خاطر که جشنواره به بهترین شکل در اصفهان برگزار شود انجام داد و 24 فیلم در اصفهان اکران شد در حالی که هیچ استانی این تعداد اکران را نداشتند. به همین سبب است که ادبیاتی که دوستان ارشاد امسال پیشه کرده اند را بداخلاقی می دانیم چون نباید حوزه را که این همه همکاری کرده متهم کنند. متضرّر اصلی در سال گذشته حوزۀ هنری بوده با این حال افتخار می کنیم و خرسندیم که جشنواره در سال گذشته خیلی خوب برگزار شد و مردم و جوانان ما توانستند فیلم ها را ببینند. اما مشکلات امسال نتیجۀ این است که دوستان به تعهداتشان عمل نکرده اند و از هر کسی که قرار بوده سهمی پرداخت کند باید سوال کرد چه کسی سهم خود را پرداخت نکرده است. تمام مدارک حوزۀ هنری موجود و در آن مشخص است که پول را واریز کرده ایم و چه بسا حوزه فراتر از تعهد خویش هم عمل کرده است. 
حسینی در خصوص صحبت های مدیر کل ارشاد مبنی بر اکران سانس های اضافه توسط حوزۀ هنری در سال گذشته و پرداخت نکردن هزینۀ آن نیز بیان کرد: سال گذشته اصلا فیلمی را در سانس اضافه اکران نکردیم و تمام این حرف ها نادرست است و ما مدعی هستیم که این ادارۀ ارشاد است که سال گذشته پول را پرداخت نکرده است. اگر اداره ارشاد بدهی خود را داده بود امسال ما کمتر از بیرجند و اردبیل و شهرکرد و استان های کوچکی که پک کامل فیلم ها را دارند نبودیم. چرا اکثر استان ها 16 یا 24 فیلم اکران می کنند اما اصفهان با 4 میلیون جمعیت فقط 8 فیلم دارد؟ چرا ادارۀ ارشاد که متولی جشنواره است باید مصاحبه کند و از شهرداری و حوزه هنری کمک بخواهد؟ پس آن ها چه کاره اند؟
 تنها 2 روز به آغاز اکران فیلم های جشنوارۀ فیلم فجر در اصفهان باقی مانده، مهلت پیش فروش بلیت های جشنواره تا ظهر 11 بهمن بود و ارشاد با همۀ مشکلات موجود هنوز از امیدها برای افزایش تعداد فیلم ها می گوید، امیدی که البته به دیگر مسئولان فرهنگی شهر وابسته است. تکلیف بدهی با نهادهای مربوطه در تهران مشخص نیست و تنها این مسئله روشن است که اصفهان هنوز درگیر مشکلات سال گذشته است. همین امر باعث شده که امسال کمترین سهم را در اکران فیلم های جشنوارۀ فجر داشته باشیم و این فقر برای نصف جهان نگران کننده است.
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.