برگزاری 500 ویژه برنامه دهه فجر با مشارکت شهروندان
سه شنبه 12 بهمن 1395, 09:53

 

مدیر امور اجتماعی و مشارکتهای مردمی شهرداری اصفهان با اشاره به برگزاری بیش از 500 برنامه در محلات مختلف شهر اصفهان گفت : برگزاری برنامه های دهه فجر امسال با مشارکت چشم گیر شهروندان از ویژگی های برجسته این برنامه ها خواهد بود .

به گزارش رویش نیوز مدیر امور اجتماعی و مشارکتهای مردمی شهرداری اصفهان با اشاره  شکل گیری دبیرخانه مشارکت با مراکز فرهنگی اجتماعی شهر اصفهان ، در رابطه با علت شکل گیری این دبیرخانه می گوید : با توجه به اقتضائات فرهنگی ، اساسا دیدگاه فرهنگی با رویکرد حاکمیتی یا بخش نامه ای تفکرات تاریخ گذشته ای است که نیاز به بازنگری دارد ، به همین جهت مدیریت شهری با همین نگاه این دبیرخانه را شکل داده و هدف آن مشارکت با مجموعه های فرهنگی و اجتماعی شهر اصفهان در راستای ارتقای فرهنگی شهر بوده است . مهدویان فر افزود : آنچه که امروزه باید بیشتر به آن توجه شود ، ورود در مسائل فرهنگی و ارتقای فرهنگی به واسطه حضور و مشارکت مردم و تشکل های مردم محور است . از این رو اگر به دنبال ارتقای فرهنگی هستیم ، راهکار آن به طور قطع مشارکت با تشکل های خودجوش مردمی خواهد بود که این تشکل ها می تواند اقسام مختلفی داشته باشد . وی با اشاره به این که حلقه اتصال مجموعه های فرهنگی ، دغدغه ای است که درباره مسائل فرهنگی دارند و احساس وظیفه و تکلیف در میان گروهی از مردم منجر به رفتارهای مشارکت جویانه می شود تصریح کرد : این دقیقا همان چیزی است که برای ارتقای فرهنگی مورد نیاز است و بی شک ارتقای فرهنگی بدون مشارکت مردم میسر نخواهد شد . وی در ادامه به تعریف مشارکت اشاره کرده و گفت : اقدامات مشارکتی ، یعنی هر گونه فعالیت مشارکتی شهرداری اصفهان با مراکز فرهنگی اجتماعی ، خیریه ها ، مراکز قرآنی ، هیات مذهبی ، سازمان های مردم نهاد  و .... که مبتنی بر راهکار حل مساله در جهت کاهش آسیب ها و جبران خلاهای فرهنگی در سطح شهر اصفهان انجام می شود .

وی در رابطه با اهداف این طرح افزود : اهداف این طرح عبارت است از افزایش مشارکت فعالان فرهنگی شهر در رفع معضلات شهری ، کاهش آسیب ها و جبران خلاهای فرهنگی شهر و رعایت عدالت در توزیع بودجه بین مناطق مختلف که در سه بعد مکانی ، زمانی و موضوعی صورت می گیرد ، به گونه ای که در بعد مکانی مناطقی از شهر اصفهان که از نظر تعداد فرهنگ سرا ، مسجد ، مراکز فرهنگی و مراکز قرآنی سرانه کمتری دارند در اولویت قرار می گیرند . در بعد زمانی ، مناسبت هایی که لازم است بیشتر مورد توجه مراکز جهت جریان سازی و رخداد شهری قرار گیرند مد نظر بوده و در بعد موضوعی ، موضوعاتی که طبق شناسنامه فرهنگی اجتماعی محلات و نظرات برخی از نخبگان فرهنگی شهر دارای اولویت هستند .

مدیر امور اجتماعی و مشارکتهای مردمی شهرداری اصفهان در خصوص اولویتهای تصویب شده برای اقدامات مشارکتی گفت : اولویت طرح در بعد مکان محور شامل محلات حاشیه ای و کم برخوردار شهر ، همچنین در بعد زمان محور شامل دهه ولایت ، دهه فجر ، 9 دی ، 25 آبان  و در بعد موضوع محور شامل موضوعاتی هم چون حجاب و عفاف ، آسب ها و اسلام ناب ، فعالیتهای تربیتی ، فرهنگ خانواده ، نماز جماعت و فرهنگ ایثار و شهادت است . وی گریزی به برنامه های مشارکتی اجرا شده در دهه فجر زده و گفت : در دهه فجر با توجه به اقداماتی که از ماهها قبل و به واسطه ارتباط با مراکز فرهنگی اجتماعی و بر اساس در خواست هایی که مجموعه ها برای فعالیت در دهه فجر داشتند ، بیش از 150 مرکز فرهنگی در مناطق 15 گانه شهر اصفهان اقدام به برگزاری برنامه هایی پیرامون دهه فجر خواهند کرد.

مهدویان فر افزود : مراکز فرهنگی که در این مناسبت در رابطه با برگزاری برنامه ها اعلام آمادگی نموده اند شامل پایگاههای بسیج ، کانون های فرهنگی و هنری ، خیریه ها ، هیات مذهبی و سمن ها خواهند بود . از طرفی محورهای اصلی فعالیت این مجموعه ها شامل مواردی همچون شناخت و آشنایی با اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی ، بازخوانی اندیشه های امام ( ره ) و مقام معظم رهبری ، ضرورت بصیرت و دشمن شناسی ، سبک زندگی ایرانی اسلامی و..... خواهد بود .

وی به قالبهای به کار رفته در این برنامه ها اشاره و تصریح کرد : این قالبها شامل سخنرانی ، تولید ویژه نامه و کتابچه ، نورافشانی ، آذین بندی محلات ، جام های ورزشی ، نمایشگاه ، راه پیمایی و  مسابقه عکس  خواهد بود . مدیر امور اجتماعی و مشارکتهای مردمی شهرداری اصفهان در رابطه با امتیازات و ویژگی های منحصر به فرد برنامه های دهه فجر امسال گفت : مهم ترین ویژگی برنامه های امسال ، اقدامات مشارکتی خواهد بود . این برنامه ها کاملا خودجوش بوده و با تنوعی از قالب ها و و مقاطع سنی در عملکرد مواجه خواهیم بود که بیان گر خودجوش بودن آن بوده و هیچ خط دهی در آن وجود نخواهد داشت . وی ادامه دا د : ویژگی دوم لحاظ شدن تنوع و تکثر فرهنگی شهر اصفهان است . در واقع برای مناسبتهای مختلف نمی توانیم یک الگو را برای کل شهر تعمیم دهیم و باید اقتضائات مناطق در نظر گرفته شود . در گام بعدی حتی نمی توانیم یک الگو برای کل یک منطقه در نظر بگیریم چراکه محلات مختلف اقتضائات مختلفی دارند که این مهم در برنامه های دهه فجر امسال در نظر گرفته شده است .

وی به ویژگی سوم اشاره کرده و گفت : حضور جوانان و افراد دهه 70 و 80 یعنی نسل سوم و چهارم انقلاب در برنامه ها یکی از از ویژگی های دهه فجر امسال خواهد بود . مهدویان فر ادامه داد : در حال حاضر تقریبا چهار دهه از انقلاب گذشته است اما رویش های انقلاب که نسل سوم و چهارم انقلاب هستند ، امروز میدان داران اصلی برنامه های مشارکتی انقلاب بوده و این مایه امید و دل گرمی بوده که انقلاب اسلامی ایران بر خلاف سایر انقلابها در دهه چهارم حیات خود هم چنان شاهد زایش ، شکوفایی و رویش جدید نسل جوان و میدان داری انهاست به گونه ای که در برنامه های دهه فجر از افراد مسن تا نوجوانی که انقلاب را ندیده است حضور خواهند داشت.

وی ویژگی چهارم را بصیرتی دانست که در اقدامات مشارکتی وجود داشته و ادامه داد : اگر به محتوای تولیدات مختلف مراکز فرهنگی در دهه فجر نگاه کنید ، شاهد خواهیم بود که چقدر دقیق و بر اساس اولویتهای فرهنگی اجتماعی برنامه ریزی های انجام شده و چقدر به موضوعات متناسب با اقتضائات روز پرداخته می شود .

مهدویان فر آخرین ویژگی برنامه های دهه فجر امسال را غالب بودن شادی و نشاط در برنامه های مشارکتی عنوان کرده و تامین زیرساخت ها و نیازهای اولیه مراکز برای برگزاری این برنامه ها را از اهداف اصلی شهرداری اصفهان دانست .

وی در بحث چشم انداز تعامل و مشارکت شهرداری با مراکز فرهنگی اجتماعی گفت : یک مرکز فرهنگی اجتماعی یا تشکل خودجوش مردمی چهار مقطع حیاتی دارد که شامل جذب و شکل گیری ، سامان دهی و ساختار سازی ، توانمند سازی و در نهایت شبکه سازی است که عموم مجموعه های فرهنگی اجتماعی در شهر اصفهان مرحله اول و دوم را به خوبی گذرانده اند ، از این رو دو اولویت برای مشارکت شهرداری با مراکز فرهنگی اجتماعی در آینده شهر مهم است که یکی توانمند سازی و دیگیری شبکه سازی خواهد بود.

توانمند سازی یعنی ارکان مختلف یک مجموعه فرهنگی اجتماعی اعم از اعضاء ، مربیان و مدیران ( سه رکن اصلی هر تشکل )  باید در کار خود کاملا تخصص پیدا کنند  و احساس ارتقاء ، رشد و حرکت رو به جلو داشته باشند و در بحث شبکه سازی هم یعنی مجموعه های فرهنگی مختلف و همگرا قادر به اجرای برنامه های گروهی با همکاری یکدیگر باشند.

مدیر امور اجتماعی شهرداری اصفهان خاطر نشان کرد : استراتژی و چشم انداز پیش روی ما در مشارکت با مجموعه های فرهنگی شهر ، در دوحوزه توانمند سازی  همه ارکان مجموعه ها و شبکه سازی مجموعه های فرهنگی خواهد بود و امیدواریم در آینده ای نزدیک توانمند سازی و شبکه سازی این مجموعه ها به طور کامل تحقق یابد

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.