واکنش مسئولان ایرانی به دستور جدید ترامپ:
احضار سفیر، توئیت های ظریف و حرف های روحانی
دوشنبه 11 بهمن 1395, 15:33

 

به گزارش رویش نیوز پس از اقدام ترامپ مبنی بر ممنوعیت 90 روزه ورود تبعه 7 کشور به آمریکا عراق نیز واکنشی از خود نشان داد. مجلس عراق، ورود شهروندان آمریکایی به خاک این کشور را برای ۹۰ روز ممنوع اعلام کرد. همچنین کسانی که پیش از این ویزای عراق گرفته اند، نمی توانند وارد کشور شوند. در انگلستان نیز، نمایندگان پارلمان بریتانیا در حال امضای درخواست ممنوعیت ورود دانلد ترامپ به کشورشان تا زمان پایان دادن به ممنوعیت ورود شهروندان ۷ کشور هستند.

اما مقامات دولتی ایران و دیپلمات های دولت یازدهم در مقابل اقدام ترامپ چه کردند؛ شاید اولین واکنش به این اقدام نژاد پرستانه ترامپ را در توییت ظریف می توان دنبال کرد. محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران بامداد یکشنبه در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی توئیتر به اقدامات جدید «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور واکنش نشان داد. 

وی نوشته است: «منع ورود مسلمان‌ها، بی‌پایه بودن ادعاهای آمریکا درباره دوستی با مردم ایران در حین داشتن اختلافات، تنها با حاکمیت این کشور را نشان می‌دهد.»

ظریف خاطرنشان کرده است: «ضمن احترام به مردم آمریکا و جدا کردن حساب آنها از سیاست‌های خصمانه آمریکا، ایران اقدامات متقابل را به منظور حمایت از شهروندانش به عمل خواهد آورد.»

وزیر خارجه ایران تأکید کرده است: «تصمیم‌های ما بر خلاف آمریکا معطوف به گذشته نیست. از تمامی افراد دارای روادید معتبر ایران، با آغوش باز استقبال می‌کنیم». 

 

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم در واکنش به اقدام اخیر رئیس جمهور جدید آمریکا در ایجاد محدودیت برای صدور ویزا برای شهروندان ایرانی گفت: دولت ایران نیز در قبال این دستور، اقدام متقابل انجام خواهد داد.

روحانی رییس جمهور کشورمان نیز در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری در واکنش به اقدامات ترامپ ایران را کشور صلح و دوستی معرفی کرد و گفت: "امروز زمانی نیست که بین ملت ها دیوار کشی کرد، ‌یادشان رفته است که سالیان پیش دیوار برلین فرو ریخت؟ ملت ایران هیچگاه با مسئله ای به نام نژاد پرستی، خوی نداشته اند." البته روحانی همین خط را در توییتی خطاب به ترامپ استفاده کرد.

در همین زمینه شاهد احضار سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا و تحویل یادداشت اعتراضی به وی توسط وزارت امور خارجه بوده ایم. اتفاقی که بیش از پیش فشارهای ایمیلی بر آمریکایی ها را به یادمان می آورد. اما به راستی آیا برخورد با این اقدام نژاد پرستانه باید در همین سطح باقی بماند؟ لازم به ذکر است که اقدام ترامپ در ممنوعیت ورود اتباع کشورمان به امریکا به نوعی نقض برجام نیز حساب می شود. حال باید دید آیا دولت یازدهم انفعال در مقابل آمریکارا به مانند دولت قبل ادامه می دهد یا این که حضور ترامپ در مسند ریاست جمهوری آمریکا با تغییرات مواضع دیپلمات های دولت یازدهم همراه خواهد بود. به هر حال دولت سندی در دست داشته و به آن می بالد که الآن کلید باطل یا عملی شدنش دست دیوانه ای چون ترامپ است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.