استاندار اصفهان در نشست خبری اعلام کرد:
صنایع استان با رکود 30 درصدی مواجه است
یکشنبه 10 بهمن 1395, 01:01

 

رسول زرگر پور، استاندار اصفهان، شامگاه امروز در نشست خبری حاضر شد.

زرگر پور در این نشست گفت: معمولاً دولت‌ها تلاش می‌کنند، پروژه‌های خود را در هفته دولت یا دهه فجر بهره‌برداری کنند و امسال قرار است یکی از وزرا به نمایندگی از هیئت دولت، جهت افتتاح پروژه‌ها به اصفهان سفر کند. در دهه فجر امسال 3730 پروژه با اعتباری بالغ بر 24 هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهد رسید.

استاندار اصفهان ادامه داد: تعداد 2750پروژه‌های امسال با اعتباری بالغ بر 10 هزار میلیارد ریال توسط بخش به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین 458 پروژه در بخش عمومی با سرمایه‌گذاری شهرداری‌های استان افتتاح خواهد شد.

وی در رابطه با عملکرد عمرانی دولت طی سه سال گذشته ابراز کرد: در بخش‌های عمرانی جمعاً 12700 پروژه با اعتبار 105 هزارمیلیاردی به افتتاح رسیده که 65 درصد این پروژه‌ها متعلق به بخش خصوصی بوده است و با سرمایه‌گذاری 7300 میلیارد ریالی 7300 پروژه را به بهره‌برداری رسانده‌اند.

زرگر پور افزود: در حوزه گردشگری مجوز احداث 63 هتل صادرشده است که 37 هتل در سطح استان در حال ساخت است. ضمناً تسهیلاتی برای این هتل‌ها در نظر گرفته شده است و با افتتاح این هتل‌ها، تعداد تخت‌های استان از 12500 تخت در سال 92 به 20000 تخت خواهد رسید. همچنین در زمینه بوم گردی که به شدت مورد استقبال گردشگران خارجی است، 128 واحد بوم گردی و 13 منطقی گردشگری ایجاد شده و یا در حال ساخت است.

استاندار با اشاره به مهم‌ترین فعالیت‌های حوزه بهداشت و درمان در استان گفت: در سه سال اخیر 1350 تخت بیمارستانی جدید اضافه شده است. همچنین طی سه سال اخیر بیمارستان‌های چادگان، کلیشاد، فوق تخصصی آیت‌الله یثربی کاشان افتتاح شده است و طرح‌های توسعه بیمارستان سرطانی سیدالشهدا و قلب چمران اصفهان به بهره‌برداری رسیده است. همچنین 220 هزار متر فضای بیمارستانی طی سال‌های گذشته احداث یا بازسازی‌شده و 6600 میلیارد نیز در طرح تحول هزینه شده است.

وی ادامه داد: در بحث کشاورزی 6700 میلیارد سرمایه‌گذاری شده و با این مبلغ 1650 پروژه در حوزه‌های زیربنایی، آبیاری تحت فشار و قطره‌ای، دام و طیور به بهره‌برداری رسیده است و موجب اشتغال زایی شده است.

رسول زرگر پور با اعلام اینکه 15 هزار واحد مسکن مهر بدون مشتری در استان وجود دارد، گفت: در زمینه راه و شهرسازی 4000 کیلومتر راه سازی و روکش آسفالت اجرا و بیش از 430 کیلومتر راه اصلی ایجاد شده است. همچنین پرونده مسکن مهر تا پایان سال در اصفهان بسته خواهد شد و پس از آن نیازهای زیربنایی این واحدها را تأمین خواهیم کرد.

استاندار پیرامون فعالیت‌های دولت در حوزه صنعت و معدن در استان گفت: پرونده بهره‌برداری 1180 واحد صنعتی جدید را صادر کرده‌ایم که این واحدها با سرمایه‌گذاری 40 هزارمیلیاردی موجبات ایجاد 5000 شغل مستقیم را فراهم کرده است. در حوزه معدن نیز 183 پروانه بهره‌برداری جدید صادرشده که 1280 شغل ایجاد کرده است.

وی خبر از آغاز طراحی موزه بزرگ اصفهان داد و تصریح کرد: اسناد کارخانه ریسباف که قدمتی حدود 80 ساله ر اصفهان دارد، مبادله شد و این کارخانه به مالکیت سازمان راه و شهرسازی درآمد و کار طراحی آن جهت ایجاد موزه بزرگ اصفهان آغاز شده است.

زرگر پور ادامه داد: کنارگذر شرق یکی از پروژه‌های مظلوم طی سال‌های گذشته بوده است که بعد از 8 سال رها شدن، سازمان بازنشستگی کشور بخشی از هزینه‌های آن را بر عهده گرفت و چهار کارگاه این کنارگذر فعال‌شده است و ظرف 36 ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین کنارگذر غرب اصفهان آماده است و تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

استاندار با اشاره به افتتاح نقش ورزشگاه نقش‌جهان، گفت: نقش‌جهان مهم‌ترین پروژه ورزشی بعد از انقلاب است که ظلم بسیاری به آن شده است. برآورد اولیه ما این بود که تا چندین سال طبقه دوم مورد استفاده قرار نخواهد گرفت، اما پس از مشاهده حضور 45 هزارنفری، متقاعد شدیم هرچه سریع‌تر باید طبقه دوم تکمیل شود.

زرگر پور همچنین د رابطه با مشکلات فرودگاه شهید بهشتی اصفهان گفت: در سفر ریاست جمهوری به فرانسه، قرارداد توسعه سه فرودگاه به امضا رسید که فرودگاه شهید بهشتی اصفهان یکی از آن‌هاست و قرار است ظرفیت پارکینگ فرودگاه از 10 فروند به 20 فروند افزایش پیدا کند و همچنین سالن مستقبلین برای بخش پروازهای خارجی ایجاد خواهد شد. ضمناً ترمینال بیش از یکسال است که آماده است و بهره‌برداری از آن را به اتاق بازرگانی واگذار کرده‌ایم اما هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی پیرامون قطار سریع السیر اصفهان- تهران نیز گفت: این پروژه در حال حاضر به شدت فعال است و پیمانکار چینی در حال عملیات زیرسازی این پروژه است. همچنین قرار است تجهیزات این پروزه از اروپایی‌ها خریداری شود.

استاندار در پاسخ به سؤالی پیرامون رکود صنایع در استان گفت: آخرین آماری که خانه صنعت و معدن به عنوان یک بخش غیردولتی ارائه کرده است، حکایت از رکود در 30 درصد صنایع استان دارد و این آمار در سال 92 حدود بیست‌وشش درصد بوده است، یعنی فقط 4 درصد افزایش رکود داشته‌ایم. همچنین دولت بسته‌های حمایتی از کارگاه‌های کوچک را ارائه کرده است که یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است. همچنین 144 واحد صنعتی بزرگ نیازمند به تسهیلات شناسایی شده است که تاکنون 77 واحد در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در تهران پذیرفته‌شده‌اند و 55 واحد نیز در حال دریافت تسهیلات از سیستم بانکی هستند.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه بهین یاب گفت: این سامانه جهت شناسایی واحدهای مشکل دار راه اندازی شده است و تاکنون 4560 واحد استان در این سامانه ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد حدود 3000 واحد بحران‌زده و دارای نیاز شناخته شدند و سیستم بانکی 700 میلیارد تومان تسهیلات به حدود 1000 واحد ارائه داده است. استان اصفهان، رتبه نخست ثبت نام و دریافت تسهیلات را داراست.

زرگر پور در رابطه با سفر رییس‌جمهور به استان و مصوبات آن سفر، تصریح کرد: در طول سه سال گذشته، به‌طور میانگین هر 10 روز یکی از اعضای کابینه اصفهان آمده‌اند. در سفر ریاست جمهوری در بهمن 93 نیز، 6500 میلیارد ریال اعتبار جهت اجرای 65 طرح برای 2 سال مصوب شد. تا یک ماه قبل 65درصد اعتبارات پرداخته شده بود و 45 درصد طرح‌ها نیز به بهره‌برداری رسیده بود اما قرار است تا پایان سال همه اعتبارات مصوب واریز شود و پروژه‌ها نیز تا پایان سال به بهره‌برداری برسند.

استاندار با اشاره به حادثه پلاسکو افزود: اولین استانی که تنها بعد از 24 ساعت از حادثه تشکیل کارگروه داد و در آن کارگروه مصوب شد تا اقدامات سخت‌گیرانه‌تری جهت ایمنی ساختمان‌ها برقرار شود. همچنین نمایندگانی از شهرداری‌ها و سازمان شهرسازی انتخاب شدند و موظف شدند طی سه ماه، ساختمان‌های غیرایمن استان را شناسایی کنند.

رسول زرگر پور در پایان ابراز داشت: هرسال در آستانه دهه فجر بخش‌نامه‌ای از طرف دولت برای استان‌ها ارسال می‌شود که در آن به نکاتی جهت برگزاری پرشورتر مراسمات دهه فجر اشاره می‌شود و امسال نیز بخش‌نامه‌ای مشابه هرسال ارائه شده است و نباید این موضوعات را سیاسی و جناحی جلوه داد. ضمن اینکه حضرت امام و مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده‌اند، دستاوردهای دولت‌ها باید گفته شود.

 

نظرات

- ناشناس
شما به عنوان استاندار چکار کردی که این اتفاق نیفتد.نه تنها برای صنایع که برای آب ومحیط زیست هم هیچ کاری نکردی.آلودگی اصفهان بسیار بیشتراز تهران است البته نه در محل کارویامنزل شما.کمی از آنجافاصله بگیر تامتوجه شوی در شهرچه میگذرد.
1395-11-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.