در میزگرد چالش های پیش روی مجلس عنوان شد؛
فولادگر: همه کمک کنند تا به لیست واحد برسیم/ کمیلی: اصرار ما برای داشتن یک لیست، مفید و منطقی است و یا فقط تاکتیکی و برای رای آوری؟
جمعه 17 دی 1395, 12:58

 

میزگرد موضع نیروهای انقلابی؛ مجلس دهم و چالش های پیش رو برگزار شد.

به گزارش رویش نیوز، صبح امروز، دفتر تشکل رویش نیروهای انقلاب میزبان جمعی از نیروهای انقلاب و علاقه مندان به موضوعات روز بود.

میزگرد موضع نیروهای انقلابی؛ مجلس دهم و چالش های پیش رو، با حضور دکتر فولاگر و مهندس کمیلی، صبح امروز در دفتر تشکل رویش نیروهای انقلاب برگزار شد.

به گزارش رویش نیوز دکتر حمیدرضا فولادگر در این نشست گفت: حفظ روحیه ی انقلابی در همه ابعاد مهم است. وظیفه همه ی ماست در درجه اول مسئولین نظام و در درجه ی دوم نیروهای مرتبط با نظام و انقلاب این است که کشور را بر اساس آرمان های اولیه نظام و انقلاب به جلو ببرند و وظیفه ی تشکل هایی مثل رویش مطالبه گری است چون هم جنبه ی امر به معروف و نهی از منکر داشته باز و هم از جهت تذکر و نصیحت به ائمه مسلمین امری ضروری است. اداره ی کشور باید مبتنی بر ارزش ها و آرمان و با نگاه به واقعیات جامعه باشد. البته این روش در اداره کشور در جبهه اقتصادی بسیار سخت است. در زمان جنگ هدف، استراتژی و دشمن معلوم بود اما در جبهه اقتصادی گاهی دوست و دشمن عوض می شوند و یا هدف گذاری ها صحیح نیست. سال ها از انقلاب گذشت تا سیاست های کلی نظام ابلاغ شود و تا قبل از ابلاغ این سیاست ها، مسئولین در استراتژی ها و خط مشی ها با یکدیگر اختلاف داشتند. پس از ابلاغ سیاستها باید قوانین مرتبط تصویب شود که در تصویب قوانین هم اختلافاتی وجود دارد. در بحث اقتصادی تلاشمان این است که اقتصاد اسلامی داشته باشیم اما تا کنون برنامه مدون و جامعی در رابطه با اقتصاد اسلامی نداشته ایم.

وی افزود: در علوم انسانی، اسلام حرف اول را می زند اما با وجود گذشت 37 سال از انقلاب در علوم انسانی چه در آموزش و چه در اجرا مشکل داریم و هنوز اسلامی نشده اند. در اقتصاد مبانی اقتصاد اسلامی داریم اما در عمل اتفاق خاصی نیوفتاده است. در بانکداری فقط برخی از عقود رابا احکام اسلامی منطبق کرده ایم و بانکداری اسلامی نیز نداریم. همه این مشکلات به خاطر این است که اولا الگوهای اقتصاد اسلامی تدوین نشده است و دوما بعضی از مدیران به اقتصاد اسلامی و مکتب اقتصادی اسلام را قبول ندارند. این بینش در باطن خیلی از مسئولین وجود دارد. در ابتدای انقلاب بعضی از مسئولین مثل شهید بهشتی با اعتقاد به اقتصاد اسلامی کتاب هایی را تالیف کردند اما راه آنها ادامه پیدا نکرد. آیت الله مظاهری میگفتند در سال های دهه شصت امام چندین نفر از فقها و چندین نفر از وزرای اقتصادی دولت را مسئول تدوین کلیات اقتصاد اسلامی کردند اما آن جلسات نتیجه ای نداشت.

مهندس امیر حسین کمیلی در این نشست پیرامون دوران حاضر انقلاب اسلامی گفت: مقام معظم رهبری در پیامی که سال 74 به دانشجویان داشتند، دوران بعد از جنگ را دوران جهاد اکبر انقلاب نامیدند. دورانی که انقلابیون وارد زندگی و تمکن و برخورداری از دنیا بشوند و اشاره میفرمایند که همه انقلاب ها از این دوران ضربه خورده اند و دوران صدر اسلام هم از همین دوران ضربه خورده است. الان عده ای معتقدند که دوران انقلاب تمام شده است و اکنون نوبت بهره برداری از انقلاب است و گاهی نوبت اصولگراها می شود و گاهی نوبت اصلاح طلبان؛ در حالی که برخی مسئولین مثل شهید رجایی معتقد بودند انقلاب فرصت خدمت رسانی به مردم است و مزد خود را اصل انقلاب می دانستند. به همین خاطر امروز احساس می شود مجلس و دولت در تراز انقلاب نداریم. این که موضوعات را مبهم رها می کنیم دوران جهاد اکبر انقلاب را تهدید می کند. متاسفانه نتوانسته ایم در تراز انقلاب نیروزسازی و کادرسازی بکنیم. مدعی هستیم که میتوانیم جامعه بشری را اداره کنیم اما میبینیم بعضی از مسئولین به اقتصاد اسلامی اعتقادی نداریم

کمیلی در ادامه گفت : پیشرفت های حوزه ی هسته ای به خاطر میدان دادن به جوانان انقلابی بود و اگر می خواهیم در اقتصاد و سایر زمینه ها پیشرفت کنیم باید فضا را برای جوانانباز بگذاریم و به آن ها میدان بدهیم. ما از جوان ها انتظار داریم به منش شهید بهشتی رفتار کنند اما خودمان به منش آن بزرگوار رفتار نمی کنیم. این ها نقاط ضعفی است که سال ها در ساختار ما وجود دارد. هر جا این ساختار شکسته شده و جوان ها به میدان آمده اند پیشرفت و موفقیت داشته ایم.

دبیر کل سابق تشکل رویش نیروهای انقلاب ادامه داد: در قضیه برجام نیز، هم مجلس عملکرد خوبی نداشت و هم دولت با توجه به تمام اختیاراتی که رهبری به تیم مذاکره کننده تفویض کرده بودند؛ نتوانستند آنگونه که باید عمل کنند. دولت جوان های اندیشنمد و دانشمند هسته ای را که می توانستند ابزار برنده ی مذاکرات باشند را اخراج کردند و توان مذاکره ی خود را از بین بردند.

مهندس کمیلی اظهار داشت: ما امروز نیاز به کار تشکیلاتی داریم. اگر مدعی اداره ی جامعه بشری هستیم باید کار تشکیلاتی بکنیم. تشکیلات ما باید بر مبنای منطق و یک فرآیند منطقی شکل گرفت باشد. امروز بعد از چندین دهه از انقلاب نباید سر این موضوعات مشکل داشته باشیم. رهبری میفرمایند: تشکیلات باید برای بالا بردن سطح آگاهی مردم باشد و تفکر و اندیشه را تولید و به جامعه تزریق کند و مطالبات جامعه را به سمت مطالبات اصلی سوق دهد. به نظر میرسد دوران جهاد اکر انقلاب دوران مهمی است که توجه کردن به آن موجب حل شدن بسیاری از مشکلات ما در آینده خواهد شد

.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم در پاسخ به سوالی پیرامون نحوه ی برخورد مجلس با برجام و اینکه آیا این برخورد انقلابی بوده است یا خیر، گفت: با توجه آرایش سیاسی مجلس دهم نباید انتظار بالایی از این مجلس داشت. البته در موضع گیری های نمایندگان و شخص رییس مجلس، همیشه منطبق با مواضع رهبری بوده اما در مصوبات آنگونه باید و شاید به وظیفه ی خود عمل نکرده است. در مورد تصویب برجام نیز در جلسه قبل از تصویب بیست دقیقه ای برجام، در فراکسیون های مجلس بحث شده بود و توافق صورت گرفته بود. این بیست دقیقه تصویب سه پیشنهاد در رابطه با جزئیات برجام بود و در مورد کلیات آن حدود چهار ساعت در جلسه ی قبل از آن روز بحث شده بود. در نهایت مصوبات مجلس در رابطه با برجام کامل نبود و رهبری آن را با بیانیه 9 ماده ای تکمیل کردند. رهبری بارها گفتند که در جزئیات وارد نشدم مگر مواردی که لازم بود تذکر دهم. رهبری بر گرفتن تعهد کتبی از دولت آمریکا تاکید داشتند اما این اتفاق نیفتاد. در کشور ما همه ی نظام پشت برجام ایستادند اما آمریکایی ها حاضر به دادن تعهد کتبی نشدند و این یکی از دغدغه های رهبری بود. همچنین رهبری گفتند باید قدم به قدم تعهداتمان را انجام دهیم. یک قدم ما و یک قدم طرف مقابل؛ اما ما همه تعهداتمان را انجام دادیم و طرف مقابل بد عهدی کرد. تمام مواردی که رهبری دغدغه داشتند و تذکر داده بودند اتفاق افتاده است. الان مجلس یک وظیفه ی نظارتی دارد و اولین گزارش نظارتی مجلس هم ارائه شد که با وجود کامل و جامع نبودن گزارش کمیسون امنیت ملی، نقض عهد طرف مقابل تایید شد و بر اساس همین گزارش نیز اگر دولت بخواهد نواقص را برطرف کند وظیفه ی سنگینی خواهد داشت. مهمترین وظیفه ی امروز وزارت خارجه این است که هم به مسئولین کشورهای مختلف و هم مردم دنیا ثابت کند که آمریکا در قضیه برجام نقض عهد کرده است.

همچنین کمیلی عضو شورای مرکزی تشکل رویش نیروهای انقلاب اسلامی پیرامون عملکرد دولت و مجلس در قضیه برجام اظهار داشت: متاسفانه در برجام آن چیزی که انتظار می رفت اتفاق نیوفتاد و تیم مذاکره کننده و دولت که نوک پیکان این موضوع بودند و مجلس که باید هدایت نظارت میکرد، هیچ کدام در تراز انقلاب عمل نکردند و موجب شدند رهبری خودشان وارد شوند و آن بیانیه 9 ماده ای را صادر کنند. در حالیکه اصلا نیاز به ورود ایشان نبود. چرا باید کارها را به جایی برسانیم که بالاترین مقام نظام وارد شود و از خودشان هزینه کنند. چرا باید کارهای ما آنقدر ناقص و کم عمق باشد که رهبری مجبور به ورود به این موضوعات بشود و متاسفانه به هیچکدام از صحبت های رهبری هم عمل نشد و بدترین اتفاق این است که همه بدانیم که دولت و تیم مذاکره خلاف وظیفه اش عمل کرده است و هیچ کس کاری نکند و همه مجبور باشند سکوت کنند و مجبور باشند از این موضوع تعرف کنند.

کمیلی در ادامه اظهاراتش گفت: امروز همه می دانند که آمریکا بدعهدی کرده است اما هیچ کس کاری نمی کند. امروز همه ی دنیا متوجه شده اند که آمریکا بدعهدی کرده است و منتظر عکس العمل ماست؛ اما ما فقط به زیر دستان خود نامه می زنیم که بررسی کنید که ببینیم چه می توانیم بکنیم؛ این عملکرد در تراز انقلاب اسلامی نیست. نباید آنقدر صبر کنیم تا رهبری دوباره مجبور به ورود شوند. چرا مسئولین نمی خواهند از خودشان هزینه کنند. چرا سکوت میکنیم؟! باید با قوت و قدرت تصمیم بگیریم. اگر قرار بود در سوریه و عراق هم اینگونه عمل کنیم آیا موفق می شدیم؟! باید خدا را شکر کنیم که سوریه و عراق را به دست دولت و مجلس نسپردیم.

فولادگر دلیل موفقیت ایران در منطقه را انقلابی گری دانست و افزود: در ابتدا راجع به موفقیت نظام در مورد مسائل منطقه باید بگویم که دلیل موفقیت ما عملکردن به روش انقلاب اسلامی و روش مورد نظر امام و رهبری بوده است و اگر در برجام، کشورهای 5+1 حاضر به مذاکره شدند به خاطر موفقیت ما در منطقه بود. اگر در بحث اقتصادی و بینش انقلابی موفق تر عملکرده بودیم، می توانستیم از همین مذاکرات هم نتیجه بهتری برسیم. از ابتدای انقلاب تا کنون وضعیت کشور از نظر اقتدار در منطقه ما هیچ گاه به این خوبی نبوده است. در منطقه یک چهار ضلعی شکل گرفته است و اقتدار ما در هر چهار ضلع آن ثابت شده است و این به برکت خون شهدا و مقاوت مردم است.

همچنین فولادگر در پاسخ به سوالی در رابطه با میزان موفقیت مجمع اصولگرایان در انتخابات مجلس تصریح کرد: به نظرم لیست مجمع اصولگرایان اصفهان یک موفقیت نسبی به دست آورد. چون در اصفهان علاوه بر لیست مجمع چند لیست حاشیه ای شکل گرفت و رقابت تنگاتنگی بین لیست های اصولگرایی و لیست امید وجود داشت اما بااین وجود دو نماینده از لیست مجمع انتخاب شدند. البته اگر لیست های حاشیه ای شکل نگرفته بود، احتمال رای آوری بیشتری وجود داشت. البته بعد دیگر موفقیت مجمع، این بود که بعد از سال ها یک لیست واحد که وفاق اکثریت بر روی آن باشد به دست آمد و همه از آن حمایت کردند و حتی بعضی دوستان گلایه مند از لیست حمایت کردند. امیدواریم که بتوانیم با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط مثبت، بتوانیم یک لیست قوی برای انتخابات شورای شهر ببندیم

.

در ادامه این نشست، کمیلی ضمن انتقاد به وضعیت موجود مجمع اصولگرایان اصفهان گفت: نیروهای انقلابی باید آرایش صحیحی داشته باشند و با برنامه عمل کنند. وقتی میخواهیم کار تشکیلاتی انجام دهیم باید اصول کار تشکیلاتی را رعایت کنیم. وقتی قرار است عده ای در کاری دخیل بشوند باید آن ها را دعوت کرد، پیش نویس اساسنامه ای نوشته شود. حضور و عدم حضور افراد بر اساس معیارهای مشخصی باشد. اینکه عده ای با نیت خیر کاری را شروع بکنند بسیار خوب است اما اینکه آن عده اصرار داشته باشند که برای همیشه آن جا بمانند، منطقی نیست. دلیل عدم همراهی تشکل رویش با مجمع اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم، این بود که حرکت مجمع قاعده ی مشخصی نداشت و ما درخواست قاعده مند شدن فرآیندها را داشتیم. زمانی که به انتخابات مجلس رسید، هرچند فرصت ترمیم بود اما ترمیمی صورت نگرفت و ما چون احساس کردیم کار به جایی می رود که بر اساس منطق نیست، کناره گیری کردیم. به دلیل اینکه شرایط خاصی در آن دوره حاکم بود، ما در انتخابات مجلس دهم با وجود انتقادات نسبت به مجمع، لیست جدیدی ازائه نکردیم و البته قول گرفتیم بعد از انتخابات روند ها و فرآیندها در مجمع اصولگرایان به صورت اصولی اصلاح شود. البته بعد از انتخابات هم تقریبا اصلاح یا تغییر خاصی مشاهده نشده است

.

کمیلی در ادامه عنوان داشت: اولین جلسه بعد از انتخابات، جلسه ی انتخابات شورای مرکزی بود، در حالی که مشخص نبود افراد رای دهنده بر چه اساسی انتخاب شده بودند. در دوران های مختلف، گروه های مختلف اصولگرایی اصفهان، با عناوین مختلف دور هم جمع شده اند و این اتفاق خوبی است اما اینکه ما یک مجمعی تشکیل بدهیم و به دیگران بگوییم به ما بپیوندید و با ما متحد شوید، قابل پذیرش نیست. امیدواریم به سمتی برویم که مجموعه ی بزرگی شکل دهیم که تشکل ها ضمن داشتن استقلال، در مواضع کلی با همدیگر هماهنگ باشیم. اصرار بر اینکه همه با ما متحد شوند و اگر به ما نپیوستند آن ها را ضد وحدت و عامل تفرقه بدانیم، رفتار درستی نیست. پیرامون انتخابات شورای شهر نیز باید توجه داشته باشیم که شوراها باشگاه سیاسی نیستند. باید یک مجموعه منسجم قوی داشته باشیم که بتواند شهر را ادراه کند. آیا ما به سمتی می رویم که یک مجموعه ی منسجم فکری برای اداره ی شهر داشته باشیم؟! آیا اصرار ما برای داشتن یک لیست در انتخابات شوراها، برای اداره شهر مفید و منطقی است و یا فقط تاکتیکی است برای رای آوردن در انتخابات شوراها؟! طراحی و برنامه ریزی ما برای اداره ی شهر است یا پیروزی در انتخابات؟! آیا دو طیف اصولگرایی حاضر در شورای شهر، باز هم میتوانند با هم کار کنند؟! اینکه ما این دو طیف را به علم به این نکته که اگر مجدداً با هم در یک شورا قرار بگیرند، دعوا خواهند داشت، صرفاً برای پیروزی در انتخابات در یک لیست بیاوریم و از فردای انتخابات دعواها  و اختلافات در شورا سرباز  کند، حقه بازی است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت های خود گفت: بنده از قدیم معتقد بودم که باید به جوان ها میدان داد، البته تفکر انقلابی پیر و جوان ندارد. به نظرم ما باید تعامل و همراهی و همفکری مان بیشتر شود تا نتیجه ی بهتری بگیریم. گاهی باید نتیجه ی کارهایمان را نیز ببینیم. در انتخابات مجلس چند دوره ی اخیر، تعدد لیست ها موجب جا ماندن افراد شایسته از ورود به مجلس شده است. در مجمع فعلی، میدان را باز گذاشته ایم تا افراد از همه ی نقاط شهر پیشنهاد دهند و بر اساس معیارهایی افرادی از بین این پیشنهاد ها انتخاب میشوند. در مرحله ی دوم از بین این افراد درخواست برنامه میشود و در جلسات مجمع با حضور این افراد، 30 نفر انتخاب شوند و در نهایت از بین آن ها 15 نفر به عنوان لیست مجمع اصولگرایان انتخاب خواهند شد

.

دکتر فولادگر در ادامه عنوان داشت: در مورد اصلاح مجمع اصولگرایان نیز، اساسنامه مجمع اصلاح شده و وزن تشکل های عادلانه تر شده است. همچنین به تعداد اعضای حقوقی، عضو حقیقی خواهیم داشت و الان در مرحله انتخاب اعضای حقیقی هستیم. اعتقاد من این است که همه ی دوستان باید کمک کنند تا بتوانیم به لیست واحد برسیم. در شورای شهر سلایق مختلفی وجود دارد و هیچ لزومی ندارد که دو سلیقه با یکدیگر تقابل کنند بلکه باید باهمدیگر تعامل کنند. اگر ما در انتخابات شورای شهر چند لیست داشته باشیم، قطعا شورا را تقدیم اصلاح طلبان خواهیم کرد. اینکه یک لیست با سلایق مختلف داشته باشیم، اتفاق بدی نیست. من هم معتقدم شورای شهر و شهرداری سیاسی نیستند و باید با بحث کارشناسی شهر اداره شود.

مهدس کمیلی در پایان ابراز داشت: تفکری که در شورا حاکم میشود باید باید تفکر هماهنگ و منسجی باشد. طی چهارسال گذشته اتفاقات خوبی در شورای شهر نیفتاده است و دو طیف اصولگرایی شورا با اصلاح طلبان لابی میکنند اما حاضر نیستند با یکدیگر هماهنگ شوند.

 

نظرات

- علی
بند آخر را کلی خندیدم کمیلی گفته دو طیف اصولگراپی با اصلاح طلبها لابی میکنند یا دو طیف را نمیشناسی یا داری سر خودت کلاه میزاری .رفیقای شما رویشی ها که بهتون تو شهرداری پست و مقام دادن دارن با اصلاح طلبها لابی میکنند
1395-10-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مریم
علی آقا واقعا شناختت از اون یه طیف اصولگرا ضعیفه. لابیهای مختلف آقایون اصولگرا در دوره های قبل با مولایی و غیره و طیف دوستان شما در ابتدای این دوره با واشیانی معین و غیره را نکنه از یاد بردی؟ البته شاید شما با خانواده بزرگ جامعه اسلامی مهندسین وصلت نکردی که تو این ده پونزده سال به پست و مقام در شهرداری برسی و از پشت پرده مسایل خبر داشته باشی.
1395-10-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- یوسف
متاسفانه جامعه اسلامی مهندسان (بخوانید جامعه اسلامی کارمندان، جامعه اسلامی ورزشکاران، جامعه اسلامی خواهران، جامعه اسلامی... ) مجمع اصول گرایان را بصورت زیرکانه ای طزاحی و تصرف به مطلوب کرده است تا بطور زیرکانه ای تمام رقبای خود را از صحنه سیاسی شهر حذف کند. نگاهی به ترکیب و اسامی مجمع اصول گرایی و نیروهای موثر آن خود موید همین مطلب است. متاسفانه برخی از علمای شهر هم ناآگاهانه در پازل ایشان بازی می کنند.
1395-10-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اصول گرای متحیر
من به تعبیر حقه بازی مهندس کمیلی موافق نیستم. ولی عملکرد مجمع اصول گرا را هم صادقانه و کامل که در برگیرنده تمام سلایق گروه های اصول گرایی باشد، نمی دانم.
1395-10-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- عباس
در انتخابات مجلس، فتوای سیاسی آیت الله مهدوی مبنی بر حجت دانستن لیست مجمع باعث شد تا برخی از گروه های سیاسی سکوت کنند و به هر حال بخشی از ظرفیت اصول گرایی شهر فعال نشود و شد آنچه نباید می شد! انتظار این بود که حداقل در این دوره علمای شهر نقش خود را بدرستی ایفا کنند (اگر قصد بزرگی دارند!) و یک وحدت واقعی شکل دهند و نه یک وحدت زور زورکی که مطمئنا به جایی هم نخواهد رسید!
1395-10-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- حامد
بازهم بي درايتي و اختلاف داره ضربه به اصول گرايي ميزنه،خب اگه حالا شهردار قبلي واطرافيان اون كه دوسه نفر هم بيشتر نيستن به آبروي اصولگرايي ضربه زدند. قرار نيست تاآخراين شهر و مردم هزينه اونها را بدهد و كل اصولگرايي زير سوال باشه . به نظر بنده اين چند نفر + حاميان آنها در شوراي شهر چند سالي برند استراحت ،باور كنيد اصرار نداريم آقايان انقدر بار سنگين مسووليت را سالها به دوش بكشند.چقدر ميخواند خادمي اين مردم را بكنند بسه ديگه... نه آب داريم نه هوا ...
1395-10-19 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- معلم
سلام این همه تبیغ کردید 50تا ادم تونستید جمع کنید آقای فولادگر خودش تنها تبلیغ می کرد بیشتر از اینها پای مباحث ایشون می اومدند!اینها هم که هستند بیشتر اعضای غیر رویش هستند! با اینها می خواهید خرد جمعی را شکل بدهید؟؟؟!!!
1395-10-19 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.