دفاع فرزند آیت الله طالقانی از تصویر ارائه شده از ایشان در معمای شاه
پنجشنبه 16 دی 1395, 06:21

 

ماجرای این سكانس در برابر چشمان خود بنده اتفاق افتاد و علت آن هم عصبانیت شدید پدرم از شكستن درب ِمنزل ما در محله قلعه وزیر و نیز بالا آمدن عده‌ای از مأموران از دیوار منزل و همچنین زیر و رو كردن اثاث خانه و كمدهای دختران بود. اصلاً این ماجرا در منزل ما اتفاق افتاد و خانم اعظم طالقانی، درآنجا نبودند كه بخواهند در باره چیزی كه ندیده‌اند اظهار نظر كنند.

به گزارش رویش نیوز، فرزند آِیت‌الله طالقانی گفت: اصولاً مبارزات آیت‌الله طالقانی از سال 1318 و در اعتراض به كشف حجاب رضاخانی آغاز می‌شود در حالی كه آیت‌الله منتظری همراه با مرحوم امام و از سال 42 به عرصه مبارزات آمد!

 

به گزارش رجانیوز در پی ادعاهای اعظم طالقانی درباره ایفای نقش آیت‌الله طالقانی در سریال معمای شاه، سیدمهدی طالقانی نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد.

 

وی در آغاز درباره مشاوره‌هایی كه به كارگردان معمای شاه ارائه كرده، گفت: از آغاز فیلمبرداری سكانس‌های مربوط به آیت‌الله طالقانی، معمولاً برای اطمینان از صحت و سقم تاریخی این سكانس‌ها، در محل لوكیشن فیلمبرداری معمای شاه حضور داشتم و دیدگاه‌های خود را در این باره، به كارگردان منتقل می‌كردم. واقعیت این است كه ایشان و دوستان‌شان هم در اغلب این موارد، نظرات بنده را اعمال و سكانس‌ها را بر مبنای آن فیلمبرداری می‌کردند. بنابراین می‌توان گفت كه معمای شاه در حد مقدورات نمایشی، در بازنمایی زندگی سیاسی و مبارزاتی آیت‌الله طالقانی موفق عمل كرده كه در این میان، بازی روان و هنرمندانه آقای علی دهكردی درنقش پدرم، شایان تقدیر است.

 

 

وی درباره سكانس سیلی زدن به صورت سركرده مأموران توسط آیت‌الله طالقانی در جریان پناه دادن ایشان به شهید نواب صفوی در پائیز 1334 اظهار داشت: ماجرای این سكانس در برابر چشمان خود بنده اتفاق افتاد و علت آن هم عصبانیت شدید پدرم از شكستن درب ِمنزل ما در محله  قلعه وزیر و نیز بالا آمدن عده‌ای از مأموران از دیوار منزل و همچنین زیر و رو كردن اثاث خانه و كمدهای دختران بود. اصلاً این ماجرا در منزل ما اتفاق افتاد و خانم اعظم طالقانی، درآنجا نبودند كه بخواهند در باره چیزی كه ندیده‌اند اظهار نظر كنند.

 

وی درباره ادعای اعظم طالقانی مبنی بر جویا شدن ماجرا از حضار در آن واقعه گفت: در هنگام روی دادن آن واقعه، مرحومه مادرم حضور داشت كه الان در قید حیات نیستند و طبعاً اعظم نمی‌توانسته ماجرا را از ایشان جویا شود. خواهرانم مریم و وحیده بودند كه اساساً با ایشان ارتباط خوبی ندارند كه بخواهند به پرسش‌های ایشان در این باره جواب بدهند، مجتبی هم كه درآن دوران كودك بود و هم‌اینك هم در خارج از كشور به سر می‌برد و بعید می‌دانم ایشان با او در تماس باشد. حسین هم كه خودش شاهد ماجرا بوده و بعید است ماجرا را به گونه واژگونه برای ایشان روایت كرده باشد!

 

سید مهدی طالقانی درباره بخش دیگری از اظهار نظر اعظم طالقانی مبنی بر اینكه «با نشان دادن تصاویر سیگار كشیدن آیت‌الله، نه نقش پدرم در انقلاب كمرنگ می‌شود و نه چهره او مخدوش می‌شود» گفت: حالا چه كسی ادعا كرده كه با نشان دادن سیگاركشیدن پدر، قرار است چهره و نقش ایشان در انقلاب مخدوش شود؟ تنها در این سریال تلاش شده كه نقش پدر، طبیعی و مبتنی بر اسناد و شواهد ساخته شود كه سیگار كشیدن ایشان هم بر همین مبنا در سریال آورده شده است.

 

وی با رد ادعای اعظم طالقانی مبنی بر ترك سیگار آیت‌الله پس از انقلاب گفت: اتفاقاً در دوران پس از آزادی، سیگارهای ایشان را من می‌خریدم! اگر اعظم خانم تنها مروری بر عكس‌هایی كه از اعضای خانواده جمع كرده است بیندازد، متوجه می‌شود كه اتفاقاً ایشان نه در خلوت، بلكه در حضور اعضای شورای انقلاب، اعضای دولت موقت و حتی در حاشیه مجامع و اجتماعات مردمی هم، سیگارشان را می‌كشیدند و این امر تنها به ساعات تنهایی ایشان منحصر نمی‌شد.

 

وی در ادامه با رد بخش دیگری از اظهارات اعظم طالقانی مبنی بر اینكه «نمیدانم چطور وقتی به قسمت‌های زندان رفتن پدرم اشاره می‌كنند، آیت‌الله منتظری را نشان نمی‌دهند؟» گفت: اصولاً مبارزات آیت‌الله طالقانی از سال 1318 و در اعتراض به كشف حجاب رضاخانی آغاز می‌شود در حالی‌كه آیت‌الله منتظری همراه با مرحوم امام و از سال 42 به عرصه مبارزات آمد. یعنی چه كه هر وقت قسمت‌های زندان رفتن پدرم را نشان می‌دهند، باید دستگیری‌های آقای منتظری را هم نشان بدهند؟ در بخش زیادی از بازه زمانی مبارزات پدر، آقای منتظری اصلاً در این عرصه حضور نداشت! ایشان تنها در دوره دستگیری سال 54 و در دوره كوتاهی، با پدر در زندان اوین بود. تازه در بخشی از این دوره از زندان، پدر به بهداری زندان منتقل شد و در كنار آقای منتظری نبود. بنابراین ادعای اعظم، فاقد منطق و پشتوانه تاریخی است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.