تفاهم اصفهان و چهارمحال و بختیاری پیرامون زاینده رود
جمعه 03 دی 1395, 16:34

 

شیوه‌نامه اجرایی کمیته ساماندهی، نظارت و کنترل بر توزیع آب بخش کشاورزی در حوضه آبریز زاینده‌رود در پی امضای تفاهم‌نامه بین استانداران اصفهان و چهارمحال بختیاری به تصویب نهایی رسید.

به گزارش رویش نیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، در راستای مصوبات شورای هماهنگی مدیریت پیوسته حوضه آبریز زاینده رود و استفاده از ظرفیت‌های مردمی در مدیریت کنترل و نظارت بر توزیع آب بخش کشاورزی این حوضه با حضور استانداران اصفهان و چهارمحال بختیاری، مدیران شرکت‌های آب منطقه‌ای دو استان و نمایندگان صنف کشاورزان دو استان جلسه هماهنگی به‌منظور تصویب شیوه نامه اجرایی پیشنهادی کمیته ساماندهی نظارت و کنترل بر توزیع آب بخش کشاورزی در حوضه آبریز زاینده رود تشکیل شد.

استاندار اصفهان در این نشست با بیان اینکه دو تفاهم نامه با کشاورزان و آب منطقه‌ای دو استان به امضا رسیده است تصریح کرد: این دو تفاهم‌نامه در راستای نظارت بر برداشت‌ها و همچنین ساماندهی حوضه آبریز زاینده‌رود است چرا که اگر این اقدامات توسط کشاورزان صورت گیرد نتایج بهتری خواهد داشت.

رسول زرگرپور افزود: گر چه ممکن است نقطه نظرات اصلاحی هم در این خصوص وجود داشته باشد ولی مهم این است که کار آغاز شود و در طول اجرا اصلاحات صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: آنچه از جزئیات تفاهم نامه مهم‌تر است نفس این کار است و تفاهمی که بین دو استان ایجاد شده است می‌تواند مهم و مثمرثمر باشد و در پیشبرد برنامه‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا کند.

استاندار چهارمحال بختیاری نیز در این نشست با اشاره به اینکه مدیریت این استان با دو دغدغه عمده روبه‌رو است تصریح کرد: یکی از دغدغه‌ها این است که این استان متهم به مصرف مازاد آب در بالادست است و از طرف دیگر کشاورزان این منطقه نیز با مشکلاتی روبه‌رو هستند که مدیریت استان را تحت فشار قرار داده است.

قاسم سلیمانی با بیان اینکه این استان در خصوص نصب کنتور هوشمند بسیار مصر است اظهار داشت: این امر در کنترل برداشت‌های مازاد و غیرمجاز اهمیت بالایی دارد.

وی اضافه کرد: قرارداد خرید و نصب کنتورها به امضا رسیده است و امیدواریم ظرف 6 ماه آینده این کار انجام شود و برداشت‌های مازاد قطع شود.

استاندار چهارمحال بختیاری اظهار امیدواری کرد که با راهکارهایی که استاندار اصفهان در خصوص واگذاری نظارت بر برداشت‌ها و ساماندهی حوضه آبریز زاینده رود به کشاورزان پیش‌بینی کرده است شاهد سرعت در ساماندهی مسائل حوضه آبریز زاینده رود باشیم.

وی گفت: مدیریت استان چهارمحال بختیاری به طور ویژه و با قدرت از این تفاهم نامه حمایت خواهد کرد.

در این نشست پس از جمع‌بندی پیشنهادات شیوه نامه اجرایی مورد تصویب قرار گرفت و مقرر شد نمایندگان صنف کشاورزان دو استان در راستای نظارت و پیگیری بر نصب ابزارهای هوشمند اندازه‌گیری در نقاط مجاز برداشت آب، جلوگیری از برداشت‌های مازاد بر مجوز، جلوگیری از تخصیص برداشت‌های غیرمجاز، رصد مداوم کیفیت آب و ساماندهی رودخانه زاینده رود اقدامات لازم مبذول کنند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.