در همایش چتر همکاری در اصفهان؛
سهل آبادی: خانم ابتکار از سفر قبلی تا کنون برای مردم چه کردید؟/ ابتکار: حق‌آبه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی "صفر" شده است
دوشنبه 29 آذر 1395, 13:34

 

به گزارش رویش نیوز، سید عبدالوهاب سهل‌آبادی صبح امروز در همایش چتر همکاری اظهارکرد: اگر همه مردم اصفهان هم دوچرخه سوار شوند هوای اصفهان پاک نخواهد شد.

وی افزود: طبیعت با اصفهان قهر نکرده بلکه دولت تدبیر و امید با اصفهان قهر کرده است؛ دولتی به روی کار آمد و به جهت اینکه زادگاه خود یزد را آباد کند، آب اصفهان را برد، حالا یزد افتخار می‌کند که صنعت خود را با آب زاینده‌رود می‌چرخاند.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران گفت: امروز 3 سال از عمر دولت یازدهم گذشته و فقط گفته‌اند تحمل کنید؛ روزی مردم اصفهان برای کشاورزی نیازمند آب بودند اما امروز برای مصرف شرب نیازمند آب هستند.

*خشکی زاینده‌رود را به گردن نزولات الهی نیاندازید

وی خاطرنشان کرد: خانم ابتکار محیط زیست اصفهان به دلیل خشکی تالاب گاوخونی دچار مشکل است، اگر تالاب گاوخونی احیا نشود شما دیگر کادم محیط زیست را می‌خواهید احیا کنید؟ با ریزگردهایی که به گفته کارشناسان خودتان می‌تواند تا چند 100 کیلومتر آثار تخریبی داشته باشد، چه تدبیری برای اصفهان دارید؟

سهل‌آبادی عنوان داشت: خشکی زاینده‌رود را به گردن نزولات الهی نیاندازید، دلیل خشکی زاینده‌رود کاهش بارندگی نبوده بلکه برداشت‌های غیرقانونی و غیراصولی چند سال گذشته بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان خطاب به ابتکار گفت: همین چند هفته گذشته وزیر نیرو و معاون اول رئیس‌جمهور به اصفهان سفر کردند و شما هم حضور داشتید، گزارش دهید از آن سفر تا به امروز چه اقداماتی برای مردم انجام داده‌اید.

*یک نفر در دولت یازدهم به فکر احیای زاینده‌رود نیست

وی تصریح کرد: یک نفر در دولت یازدهم به فکر احیای زاینده‌رود نیست؟ زاینده‌رود کمتر از دریاچه ارومیه است؟ ای کاش طرحی هم برای احیای رودخانه زاینده‌رود به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان متذکر شد: مردم اصفهان که 23 هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند حالا باید بنشینند و ببینند که آب شرب را می‌خواهند برایشان جیره‌بندی کنند.

وی با بیان اینکه مسأله زاینده‌رود باید به اصفهان واگذار شود، اظهارداشت: کار را به مردم اصفهان بسپارید و به آنان بگویید «مردم اصفهان بیایید و برای زاینده‌رود و استان، خودتان برنامه‌ریزی کنید».

 

حق‌آبه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی "صفر" شده است

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه اکنون کارون نیز حال خوبی ندارد و در استان فارس از ۱۴ تالاب ارزشمند ۱۲ تالاب به طور کامل خشک شده است، گفت:‌ باید توجه داشت که اکنون حقابه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی صفر شده است.

به گزارش رویش نیوز، معصومه ابتکار ظهر امروز در همایش "چتر همکاری" و تجلیل از برگزیدگان نخستین مسابقه ملی عکس "در راه مدرسه" که در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه اصفهان شهری بسیار ارزشمند و دارای رتبه بندی‌های جهانی است، اظهار داشت: باید کیفیت زندگی، کیفیت شاخص‌های هوا، مدیریت پسماند و فضای سبز در این شهر مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: با روی کار آمدن دولت یازدهم و توجه خاص آقای روحانی به محیط‌زیست، موضوع آلودگی‌های هوای کلانشهرها در دستور کار دولت قرار گرفت و امروز بعد از 3 سال وضعیت هوای کلانشهرهای ما که 35 میلیون‌نفر از جمعیت ایران در آن ساکن هستند، بهتر از سال 92 است و دستگاه‌های اندازه‌گیری برخط این نوید را می‌دهد که آلاینده‌های خطرناک به حد استاندارد رسیده است.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: در همین تاریخ 28 و 29 آذرماه در سال 92، تنها 72 روز هوای سالم داشتیم و امروز در سال 95 تقریبا 228 روز هوای سالم داریم که بیش از 3 برابر تعداد روزهای سالم و پاک افزایش پیدا کرده که این مهم به همت دولت و همکاری شهرداری‌ها و مردم صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه برنامه کاهش آلودگی هوای اصفهان باید استمرار پیدا کند، افزود: مسئله گرد و غبار یک مسئله ملی است که تاکنون مطالعات خوبی در این زمینه انجام شده ‌و برنامه‌های مدیریت کانون‌های گرد و غبار بر‌اساس مطالعات محلی به‌زودی اجرا خواهد شد.

ابتکار با بیان اینکه حل مسئله گرد و غبار نیازمند همت عمومی و مشارکت مردم و البته اعتبارات است، خاطرنشان کرد: یکی از محورهای اصلی برنامه ششم موضوع آب و محیط زیست است و امیدواریم این اولویت مهم ملی از سوی نمایندگان مجلس نیز مورد توجه قرار گیرد و همچنین در‌ بودجه سال 96 دولت به مسئله آب و محیط زیست و مقابله با گرد و غبار توجه ویژه‌ای دارد.

وی با اشاره به احیای زاینده‌رود و تالاب گاوخونی بیان کرد: احیای زاینده‌رود و تالاب گاوخونی مطالبه ارزشمند و مهم امروز و دغدغه همه ایرانیان است، در کنار زاینده‌رود و گاوخونی احیای تالاب بختگان، جازموریان، دریاچه ارومیه و هامون نیز جزو دغدغه‌های ملی است. اصلا فکر نکنید که مسئله احیاء ویژه اصفهان و یک مسئله قومیتی و منطقه‌ای ‌است، اکنون کارون نیز حال خوبی ندارد و هورالعظیم کاملاً خشک و بدون آب بود که به همت دولت و با توجه به بارندگی‌های صورت گرفته احیا شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه مسئله خشکسالی محدود به ایران نبوده و 196 کشور در پاریس دور هم جمع شده و بزرگترین موافقت جهانی را برای تغییر اقلیم امضاء کردند، گفت: مسئله خشکی رودخانه‌ها و تالاب‌ها یک موضوع محلی و منطقه‌ای نیست و نیاز است این موضوع را ملی و جهانی ببینیم و همه باید پای کار بیاییم و برای آینده ایران تلاش کنیم، در سطح ملی نیز باید برنامه‌ریزی داشته باشیم و دلایل این موضوع را علمی ببینیم.

وی گفت: امسال نسبت به سال گذشته 76 درصد کاهش بارندگی داشتیم و هر سال شاهد کاهش 20 درصدی بارندگی هستیم و این به‌دلیل تغییر اقلیم است و در حال حاضر خوزستان با 3 درجه افزایش دما و فلات مرکزی ایران با 1.8 درصد افزایش دما روبه‌رو است، در یزد و کرمان نیز این فاجعه در حال رخ‌دادن است و این مسئله مربوط به یک رودخانه، یک تالاب و یک استان نیست، در استان فارس از 14 تالاب ارزشمند 12 تالاب به طور کامل خشک شده و از بین رفته‌اند پس توجه کنید که مسئله خشکسالی یک مسئله قومیتی نیست.

ابتکار با اشاره به راه حل‌های مسئله خشکسالی بیان کرد: نخستین راه حل نگاه ملی به این مسئله است، حقابه زاینده‌رود در 50 سال گذشته مشخص شده و اکنون منبع آب به یک چهارم رسیده است، بنابراین حقابه نیز از بین رفته است، باید توجه داشت که اکنون حقابه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی صفر شده است.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح الگوی کشت بیان کرد: باید در همه جای ایران اصلاح الگوی کشت صورت گیرد، چراکه مشکلات کشاورزی در همه جای ایران است و نمی‌توان با عصبانیت و هیجان برای آن راه حل تعیین کرد.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به راه‌اندازی پویش ملی پیشگیری از اسراف غذا گفت: چرا باید از مزرعه تا سفره یک سوم تولیدات کشاورزی ما که 27 میلیارد متر مکعب آب مصرف آن شده، هدر برود. این مسئله، موضوع اصفهان و ایران نیست و یک مسئله جهانی است و بهتر است به‌جای فرافکنی از خود شروع کرده و اصلاح مصرف، آب، کشاورزی و مصرف غذا را الگوی زندگی خود کنیم، تا وقتی نهادها و انجمن‌ها به این مسئله به عنوان یک کشمکش قومیتی نگاه کنند مشکلی حل نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوضه آبریز زاینده‌رود در چهارمحال و بختیاری و اصفهان کارهای زیادی انجام شده است، تصریح کرد: درد خشکی زاینده‌رود رنجی مشترک میان همه است، این مسئله همه جای ایران وجود دارد، به طور مثال در میناب بندرعباس 10 میلیون نخل به‌طور کامل از بین رفته‌است و این مشکل باید به صورت جمعی با همدلی و همکاری حل شود.

ابتکار با اشاره به استفاده از فناوری‌های نوین برای اصلاح الگوی کشت بیان کرد: باید کشاورزان و زحمتکشان این عرصه در اصفهان برای اصلاح الگوی کشت با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین پیشگام شوند تا شاهد پیشرفت‌های خوبی در این زمینه شویم و امیدوار هستیم زاینده‌رود و تالاب گاوخونی نیز به زودی احیا شود.

وی با اشاره به میزان مصرف بالای آب در ایران تصریح کرد: در اروپا شهرهای پربارش به شدت برنامه‌های مدیریت بخش کشاورزی و آبیاری را انجام داده و مصرف آب را کنترل می‌کنند، این موضوعی است که دنیا آن را پذیرفته و می‌دانند که با تلاش و استفاده از علم و فناوری می‌توان الگوی مصرف را اصلاح کرد و ما نیز راهی جز این نداریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: اصفهان نیز همان‌طور که در موضوع آلودگی هوا پیشگام شد و به موفقیت‌هایی دست پیدا کرد، در زمینه اصلاح الگوی مصرف نیز می‌تواند پیشگام باشد چرا‌که هم سرمایه لازم و هم توانایی مورد نیاز را در اختیار دارد.

ابتکار درباره وضعیت تالاب گاوخونی گفت: امروز کانون‌های گرد و غبار از گاوخونی نیست چون این تالاب همچنان مرطوب است، با مدیریتی که دولت و استانداری در همین شرایط سخت انجام داده‌اند تا‌کنون چند نوبت حق‌آبه در نظر گرفته شده و مهم است که این حق‌آبه کماکان تامین شود تا تالاب گاوخونی زنده بماند و گرد و غبار آن به مناطق شهری، کشاورزی وارد نشود.

 

نظرات

- صادق
بالاخره سهل آ بادی از مجیز گویی برای دولت دست برداشت. هر چند دیر هنگام اما باز هم جای تشکر دارد.
1395-09-29 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ناشناس
خانم ابتکارخودت میدانی که برای اصفهان هیچ کاری نکردی که مفید فایده باشد.آب اصفهان را جهانگیری به یزد بردوالان اصفهان در تشنگی بسرمیبرد.روز قیامتی هم هست.
1395-09-29 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران
«ناشناس» عزیز! جهانگیری چه ربطی با بردن آب اصفهان به یزد دارد؟! منظور آقای سهل آبادی هم آقای محمد خاتمی، رییس جمهور وقت است که در سال 1378 تمام آب موجود زاینده رود را با بی مسؤولیتی تمام به زادگاه خود (یزد) انتقال داد. ضمناً خانم ابتکار به ناروا، به نوعی اصفهان را به قوم گرایی متهم می کنند، در حالی که این خصیصه ای است که دیگر کسی نیست که نداند، چه کسانی تا شدت «اصفهان ستیزی» دارای آن هستند! از سوی دیگر، در همان دوره آقای خاتمی هم همین خانم ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست بودند؛ و لابد کار آقای خاتمی هم قوم گرایی نبوده که ایشان هم هیچ اعتراضی نکرده اند! بالاخره هم اینکه این زاینده رود که به قول ایشان حق آبه اش صفر شده (!)، چرا و اصلاً «چطوری» باز هم از آن با لوله ای دیگر برای بروجن آب می خواهند بفرستد؟! ضمناً خانم ابتکار، برای یک ذره نمی که در گاوخونی هست سر ما منت نگذارید! ریختن فاضلاب اصفهان در یک تالاب بین المللی به نظر نمی رسد هنر باشد!
1395-09-30 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.