عضو شورای عالی نظارت بر برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران در آینده‌ای نزدیک پاسخی قاطع، روشن و مناسب به عملکرد آمریکا در اجرای برجام خواهد داد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در حاشیه دیدار با «رمضان عبدالله» رئیس جنبش سیاسی جهاد اسلامی فلسطین در جمع خبرنگاران با اشاره به اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس علیه ایران، اظهار کرد: انگلیسی‌ها در حال حاضر هیچ اقتدار قائم به خودشان ندارند و از سیاست‌های آمریکایی‌ها پیروی می‌کنند. آمریکایی‌ها اگر در این منطقه در عراق، سوریه، لبنان و افغانستان دچار شکست شده‌اند، انگلیسی‌ها متغیر آمریکایی‌ها هستند هم شکست خواهند خورد.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها کاسب و به دنبال منافع کشورهای حوزه خلیج فارس به خصوص سعودی‌ها هستند که به دنبال امکان کسب مال از آنهاست و بتوانند تسلیحات بی‌مصرف خودشان را در بازارهای خلیج فارس به فروش برسانند.

ولایتی ادامه داد: نخست وزیر تازه به دوران رسیده انگلیس بیش از آنکه این سخن را نسبت به ایران گفته باشد درباره دلخوشی سعودیها که در همه میدانها شکست خورده‌اند مطرح کرده است. اخیرا یکی از روزنامه‌های مطرح انگلیسی در مطلبی تصریح کرده که سعودیها هم در سوریه، عراق، یمن و هم در حوزه نفت از ایران شکست خورده اند و این اقرار یک روزنامه انگلیسی است و بعد نخست وزیر انگلیس سخنی را علیه سوریه مطرح کرده که این سیاست انگلیسیهاست که بیایند اینجا توسط نخست وزیرشان سخنانی تکراری را مطرح کنند و صحبتی را بگویند که هیچ اثر عملی قطعا نخواهد داشت ولی موجب ایجاد بازاری برای سلاحهای فروش نرفته و بی‌مصرف انگلیسیها باشد و این البته مشکلی هم از حکام سعودی حل نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: سعودیها باید بپذیرند که ملت‌های منطقه بیدار شده‌اند آنها نزدیک به 2 سال است که مردم بی‌پناه یمن را بمیاران می‌کنند و 10 هزار نفر از آنها را شهید کرده‌اند اما مردمشان مقاومت کردند و دولت تشکیل دادند. در عراق نیز موصل در آستانه پیروزی قرار دارد. در سوریه هم حلب چنین وضعیتی دارد و به امید خدا دیگر مناطق آن کشور هم به زودی آزاد می‌شوند.

ولایتی در ادامه گفت: در لبنان کاندیدای 8 مارس رئیس جمهور شد و با کاندیدای 14 مارس کنار آمد که این مهم در جهت تقویت خط مقاومت است و این هم یک شکست دیگر برای سعودیها به حساب می‌آید و همه اینها حکایت از شیب نزولی سعودیها دارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری درباره جلسه اخیر شورای عالی نظارت بر برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکاییها و مصوبات دو مجلس آن کشور که علیه ما داشته است حتما موضع مناسبی را اتخاذ می‌کنند.

وی ادامه داد: مقدمات آن در جلسه اخیر شورای عالی نظارت بر اجرای برجام گفت‌وگو درباره آن تصمیم‌گیری شد و جزئیات آن نیز در آینده توسط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به اطلاع مردم خواهد رسید.

ولایتی ادامه داد: بدون تردید در اجرای برجام ایران به تعهدات خود عمل کرده اما آمریکاییها به خصوص در حوزه اقتصادی به آن کم‌توجه و عمل نکردند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با بیان اینکه نفس این موضوع که آنها در کنگره و سنا قانون تمدید تحریمها علیه ایران را تصویب کردند این موضوع بدون پاسخ از طرف ایران نخواهد ماند، تصریح کرد: اگر رئیس جمهور آن کشور آن قانون را امضاء کند شرایط متفاوت خواهد بود و اگر امضاء نکند شرایط به‌گونه‌ای دیگر است اما به هر حال تا همین میزان نیز جمهوری اسلامی ایران نسبت به این کاری که آنها انجام دادند واکنشی مناسب را نشان می‌دهد اما فعلا بنا به مصالحی قرار بر این است که جزئیات آن مطرح نشود.

وی تأکید کرد: یقینا پاسخ ایران، قاطع، روشن و مناسب خواهد بود و ما به آنچه که از قبل گفتیم و رهنمودهای رهبری در مورد چگونگی اجرای برجام و انجام تعهدات آمریکاییها که اگر ذره‌ای هم نفع داشته باشد واکنش لازم را نشان خواهیم داد.

ولایتی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه این تصمیمات اتخاذ شده چه زمانی اعلام می‌شود گفت: موارد مشخص تصمیم گرفته شده در شورا در آینده‌ای نزدیک به اطلاع خواهد رسید و این زمان دور نخواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: زمانی که جزئیات تصمیمات گرفته شده در آن شورا را اطلاع‌رسانی کنیم مردم ایران قطعا از تصمیمات گرفته شده در این شورا خوشحال خواهند شد و دشمنان ما نیز ناامید می‌شوند.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست