یادداشت/ دکتر حسن نیلی:
اندرحکایت تفاهم نامه وزیربهداشت با همتای سوئدی خود
چهارشنبه 17 آذر 1395, 12:30

 

 رویش نیوز- یادداشت- دکتر حسن نیلی*: در خبرهای آمده بود که وزیر بهداشت جمهوری اسلامی یعنی آقای قاضی زاده هاشمی، دیداری با همتای سوئدی خود داشته و تفاهم نامه ای نیز با ایشان در حوزه بهداشت عمومی، تحقیقات پزشکی، بیماری‌های غیرواگیر به ویژه در زمینه سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، سلامتی سالمندان  به امضاء رسانیده اند. بی مناسبت نیست که سخنی کوتاه با جناب وزیر در میان نهیم تا شاید چرخش روزگار باعث شود تا سخن ما را اثری مترتب گردد.

جناب آقای وزیر کافی است برخی از شاخص های تغذیه ای کشور سوئد را با ایران مقایسه نمائید تا کلی اطلاعات از این طریق به دست شما برسد. و شاید نیاز به نوشتن تفاهم نامه و احتمالا سفرهای هیات های متقابل نیاز نباشد. البته ما در مقامی نیستیم که در خصوص تفاهم های وزارت خانه ها و سفرهای های خارجی مسئولین محترم اظهار نظر کنیم.

جناب آقای وزیر، سرانه مصرف شیر در سوئد در مرتبه دوم جهان و بیش از 5 برابر سرانه مصرف شیر در ایران است. جناب آقای وزیر اگر قرآن را باور ندارید، باور بفرمائید که تحقیقات همین اروپایی ها نشان می دهد که شیر در میزان هوشیاری، کاهش بیماریهای متابولیک، قلبی عروقی و سرطان موثر است. خود متخصصین وزارت بهداشت بارها در آلودگی های هوا به مردم توصیه کرده اند که شیر بنوشید. یعنی همان موضوعی که حضرتعالی برای تحقق آن کلی نشست و برخواست کرده اید و احتمالا یک هیات نیز باید از سوئد بازدید کنند. باور بفرمائید که خسارات ناشی از پائین بودن سرانه مصرف شیر را نمی توان با ساختن بیمارستان و افزایش تختهای بیمارستانی جبران نمود.
موضوعی که ما چندین سال است تلاش کرده ایم به گوش حضرت عالی برسانیم ولی راه به جایی نبرده ایم.


گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من    آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

سرانه مصرف شیر در کشور سوئد سالانه 355 کیلو بعد از فنلاند در مرتبه دوم جهانی می باشد. طبیعی است که میزان بیماریهای متابولیک، قلبی-عروقی کاهش و به قول آقای وزیر بهداشت دارای قد بلندی نیز باشند

* دبیر علمی دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.