به گزارش رویش نیوز آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان شامگاه یکشنبه با حضور مجتبی خسروتاج معاون امور اقتصادی و بازرگانی و قائم مقام وزیرصنعت ،معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت و رسول زرگر پور استاندار اصفهان در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مسعود گل شیرازی، رییس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان گفت: امسال بر خلاف چند سال گذشته تراز تجاری کشور در بخش صادرات و واردات مثبت بود که این مربوط به سیاست گذاری های مناسب بوده است و امروز فعالان و جهادگران حوزه تجارت در سخت ترین دوران نقل و انتقالات و عقد قراردادها قرار دارند و براساس پارامترهای تعیین شده وزارت صنعت، به عنوان صادرکنندگان نمونه انتخاب شده اند.

رییس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان افزود: استان اصفهان چند مزیت و چند مشکل دارد. مزیت اول صنعتی بودن استان اصفهان است، اما متاسفانه بازار وجود ندارد. مزیت دیگر استان، شکل گیری زیربناهای صنایع دستی اما حریم جغرافیایی در این زمینه ثبت نشده است.

وی دانشگاه ها را یکی دیگر از مزیت های استان اصفهان معرفی کرد و افزود: با این حال از وجود دانشجویان استفاده مناسبی نمی شود و در مجموع ارتباط دانشگاه و صنعت به خوبی شکل نگرفته است.
گل شیرازی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه ظرفیت صادرات صنایع استان باید از 350 میلیون دلار به یک میلیارد دلار افزایش یابد افزود: باید نیروی جوان متخصص را به صنایع و صاحبان صنایع مختلف گره بزنیم و در این نشست ها بین تخصص صادراتی و تولیدی و بنگاه داری ارتباط برقرار کنیم و نسبت به تشکیل شرکت های EMC و ETC اقدام کنیم.

رییس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: در هفته صادرات چهار نشست برگزار کردیم که در این چهار نشست نسبت به راهکارهای برون رفت از مشکلات و توسعه شرکت های مدیریت صادرات تاکید شد.
وی به مولفه های حوزه سیاست گذاری در بخش صادرات اشاره کرد و افزود: نگاه بازار محور به جای تولید محور، توجه ویژه به ابزار تعرفه ترجیحی، واقعی سازی نرخ ارز، حذف مالیات و عملکرد مالیاتی از شرکت های صادراتی، توجه ویژه به حمل و نقل ریلی و توجه به شرکت های مدیریت صاردات و حمایت از آنها از جمله مولفه های سیاست گذاری در بخش صادرات است.
به گفته وی، ایجاد برندهای صنایع دستی، توجه به ثبت حریم جغرافیایی و توجه به برندینگ و تجارت الکترونیک از جمله زیرساخت های بخش توسعه صادرات است و در حوزه ساختار، لزوم ایجاد پایانه سورت و بسته و بندی و انبارداری، راه اندازی کارگوترمینال و همچنین تشکیل اتحادیه صادراتی و فدراسیون صنایع دستی بسیار ضروری است.

گل شیرازی افزود: در بحث تامین مالی نیز بانک توسعه تعاون باید تکلیف صادرکنندگان را در مدت یک هفته مشخص کند همچنین توسعه شبکه کارگزاری بانکی و حل مشکل کارت های اعتباری از دیگر اقدامات مهم برای توسعه صادرات است.
وی تاکید کرد: فعالان اقتصادی باید با صاحبان صنایع شرکت های مدیریت صادرات به عنوان کلید توسعه ارتباط داشته باشند.
رییس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه به مشکلات مالیاتی صادرکنندگان سنگ از استان اشاره کرد و گفت: افت فعالیت حوزه معدن و همچنین نامهربانی سازمان مالیات با شرکت هایی که از اصفهان صادرات انجام می دادند موجب رفتن این شرکت ها به استان های دیگر و کاهش صادرات از استان شده است.
 

در ادامه ی این مراسم اسرافیل احمدیه، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: اعضای کمیته برگزار گننده این مراسم اداره هماهنگی و امور اقتصادی استانداری اصفهان، سازمان جهادکشاورزی، اداره کل گمرکات، اداره کل تعاون، اداره کل میراث فرهنگی، اداره کل استاندارد، اتاق بازرگانی، خانه صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی و اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف هستند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به پارامترهای انتخاب صادرکنندگان نمونه استان، گفت: درآمدهای حاصل از ارز، حفظ بازارهای هدف، شهرت فنی و تخصصی، عضویت در تشکل صادراتی در تمام گروه ها از جمله فاکتورهای انتخاب صادرکنندگان برتر در سال 95 بوده است.
وی افزود: 23 نفر به عنوان صادرکننده استانی و 5 نفر نیز به عنوان صادرکننده کشوری برگزیده شده اند. همچنین اتاق بازرگانی برای توجه ویژه به جوانان 4 جوان صادرکننده را انتخاب کرد.

همچنین در این مراسم رسول زرگرپور با اشاره به زمانی که روابط ترکیه و روسیه تیره شده بود افزود: در آن شرایط امید داشتیم ایران بتواند کالاهای کشاورزی و لبنی روسیه را تامین کند و در استان اصفهان نیز زمینه های خوبی وجود داشت وی افزود: در آن زمان امید داشتیم که شاهد جهشی در صادرات اصفهان باشیم اما با وجود علاقه مندی طرف روسی متوجه شدیم که بخش خصوصی به دلیل مواردی همچون نداشتن سیستم مدیریتی، نبود حمل و نقل یخچال دار و .... اقدامی انجام نداده است.

استاندار اصفهان با ابراز خوشحالی نسبت به آسیب شناسی کمیسیون تجارت اتاق اصفهان در خصوص صادرات و کمبودهای آن در استان، گفت: بخش خصوصی باید زیر ساخت هایی همچون حمل و نقل را ایجاد کند و دولتبه گفته زرگرپور بخش خصوصی باید حمل و نقل را راه اندازی کند و اتاق بازرگانی نیز پیگیر کسری های استان باشد با این حال دولت نیز باید تسهیلات را مهیا کند

.
وی ادامه داد: امسال سومین سالی است که در دولت یازدهم این مراسم را برگزار می کنیم، اما مراسم امسال با دو سال پیش بسیار متفاوت بود. زیرا شرایط و فرصت طلایی برای بخش صادرات استان پیش آمد که قبلا وجود نداشت. وی ادامه داد: ما باید از این شرایط و در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با همدلی، هم افزایی و همفکری به بهترین وجه استفاده کنیم.
زرگرپور مردمی محور، عدالت محور، بنیان محور، تولید محور و صادرات محور بودن را پنج رویکرد اصلی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و گفت: در حال حاضر می توان با این فرصت طلایی قوانین و مقررات را تغییر داد و حمایت هایی را ایجاد کرد و ریل واردات را تبدیل به ریل صادرات کرد.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه فضای طلایی برای صادرات فراهم شده و باید از این فرصت در استان حداکثر استفاده را داشته باشیم، تصریح کرد: رتبه نهم صادرات کشور، در شان اصفهان نیست و مایه شرمندگی است.

وی افزود: شان استان اصفهان این است که رتبه دوم و سوم صادرات را داشته باشد و باید برای رسیدن به این رتبه هدفگذاری کنیم.

پس از سخنرانی استاندار اصفهان، تولایی به نمایندگی از صادرکنندگان نمونه کاشان، مرادی به نمایندگی از صادرکنندگان نمونه ملی و کرباسی به نمایندگی از صادرکنندگان نمونه ی استانی و همچنین سهل آبادی، رییس اتاق بازرگانی اصفهان به ارائه ی نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

رییس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: صادرات با شرایط دشوار انجام می شود و امیدواریم مشکلات صادرکنندگان با همکاری و تعامل بخش دولتی و  خصوصی برطرف شود.

سید عبدالوهاب سهل آبادی در آیین تکریم صادرکنندگان نمونه استان اصفهان در سالن همایش های بین المللی اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به افزایش سهم اتاق بازرگانی اصفهان در شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان گفت:اتاق بازرگانی در راستای معرفی توانمندهای استان و همچنین حضور فعالان اقتصادی در نمایشگاه های بین المللی اقدام به افزایش سهم مدیریتی در این   شرکت نمایشگاه  کرده  است .

وی از اعزام هیات های تجاری استان به کشورهای هدف صادراتی خبر داد و گفت:به زودی هیات تجاری استان در نمایشگاه spx پاریس حضور   فعال خواهند داشت .

سهل آبادی تصریح کرد:شرایط کنونی برای تولید صادر محور مهیا نیست زیرا قیمت تمام شده کالای ایرانی نسبت به رقبای خارجی بالاتر است و این مهم به دلیل نرخ بالای سود بانکی ،نرخ بیمه تامین اجتماعی و سایر هزینه هاست .

وی نبود شرکت های حمل و نقل بین المللی در استان اصفهان را یکی از چالش های پیش روی فعالان اقتصادی استان برشمرد .

وی خواستار برگزاری حراجی آثار هنری برای هنرمندان صنایع دستی استان شد و گفت:آثار بسیار ارزشمند صنایع دستی هنرمندان در انبارها در حال خاک خوردن است .

سهل آبادی معرفی صادرکنندگان نمونه جوان را از اقدام های قابل توجه هیات انتخاب صادرکنندگان نمونه برشمرد و گفت:تشویق جوانان به صادرات می توان آنان را برای حضور در فعالیت های اقتصادی بین المللی دلگرم سازد و امیداوریم در سطح ملی شاهد تقدیر از صادرکنندگان نمونه جوان باشیم.

در پایان این مراسم نیز مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توفیق کشور در بخش صادرات در همراهی و همدلی بخش خصوصی و بخش دولتی است. وی افزود: انتقادات صادرکنندگان را نسبت به عملکرد سازمان توسعه و تجارت در بخش رایزنی بازرگانی و صادرات پذیرا هستم زیرا این امر باعث توفیق سازمان می شود و نقد بزرگترین نعمت برای ما است.
وی گفت: مسئولان کشور وقتی رویکرد و پیگیری بخش خصوصی را نسبت به موضوع صادرات می بینند، احساس مسئولیت بیشتری می کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ترکیب فعالان اقتصادی در استان در رده های اول و دوم کشور هستند، نوع نگاه آنها به موضوع صادرات نگاه راهبردی برای صنعت و صادرات کشور است، زیرا در جایی که فکر و سرمایه انسانی باشد به دنبال آن صادرات و توسعه خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: اگر صادرکنندگان فرش یک نظر واحد را دنبال می کنند سریعتر به نتیجه می رسند، اما اگر پراکنده گویی داشته باشند نیروها به هرز می رود و به نتیجه نمی رسند.
خسروتاج به ده موضوعی که در بخش صادرات بیشترین فراوانی را دارد اشاره کرد و گفت: بیشتر صادرکنندگان این 10 مورد را مانعی برای صادرات می دانند، البته رفع مشکلات صادرات را باید به عنوان یک خواست ملی از مسئولان بخواهیم.
وی با بیان اینکه مطالبه سه مورد اول کالاهای کشور را از بعد قیمت رقابتی می کند، اضافه کرد: اولین موضوع هزینه های بانکی است؛ در حال حاضر تمام رقبای ما در بازارهای جهانی هزینه های بانکی کمتری دارند. نرخ تسهیلات بانکی در بخش صادرات باید کمتر از سایر بخش ها و حدود 11 درصد باشد.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به هزینه های لجستیک صادرات، تاکید کرد: هزینه های لجستیک در قیمت محصولات صادراتی موثر است هزینه های بندری بالا است که باید آنها را رقابتی کنیم.
وی در خصوص هزینه های حمل و نقل، بیان داشت:  هزینه های حمل و نقل در کشور بسیار بالا است. یک رویکرد جدی آن به نظام مالکیتی خودرو  بر می گردد که از کامیون خوب استفاده نمی شود و تک راننده است اما در کشورهای دیگر به صورت شرکتی است.
به گفته خسروتاج، در نظام مالکیت کامیون اجازه نمی دهد بهره وری بالایی داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه خط ناوگان باید اصلاح شود و در بخش حمل و نقل رقابتی نیستیم، افزود: باید تلاش کنیم هزینه های حمل و نقل را در کشور کاهش دهیم این سه مورد در بعد رقابتی نبودن قیمت محصولات صادراتی مطرح است.
خسروتاج به بسته حمایتی اشاره کرد و بیان داشت: جیب دولت خالی است و گرنه 400 میلیارد تومان رقمی نیست. از کل بودجه ای که در سال جاری برای سازمان در نظر گرفتند که در اختیارات بخش صادرات باشد 400 میلیارد تومان پیش بینی شده که تا امروز رقمی به سازمان واریز نشده است

.
وی با اشاره به اینکه ظرف چند روز آینده 30 درصد این رقم را به حساب سازمان توسعه تجارت که معادل 120 میلیارد تومان است؛ واریز کنند، تصریح کرد: در مصوبات صندوق توسعه ملی اختصاص دو هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ 11 درصد برای کمک  بخش صادرات در نظر گرفته شده است.
معاون وزیر صنعت با تاکید بر اینکه اگر دولت منابع مالی چنانی برای کمک ندارد حداقل بنگاه ها و شرکت ها را در ورود موقت آزاد بگذارد، تصریح کرد: اگر در ورود موقت مانعی وجود دارد باید آنها برداشته شوند. کشوری که ظرفیت های خالی در بعضی از بخش های صنعتی دارد باید واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای را به صورت موقت بسیار تسهیل کند.
وی در ادامه به ظرفیت سازی شرکت های مدیریت صادرات اشاره کرد و گفت: بنگاه هایی که در سطح بین المللی فعالیت می کنند کم هستند که باید افزایش یابند.
خسروتاج با تاکید بر اینکه در سازمان توسعه تجارت برنامه ظرفیت سازی بین المللی کردن بنگاه ها را در دست داریم، بیان داشت: تقویت بنگاه های کوچک و متوسط و شرکت های مدیریت صادرات یکی از برنامه های شورای صادرات است.
وی یکی از مهمترین اهداف این سازمان را امضای موافقت نامه های تجارت آزاد و تجارت ترجیحی با کشورهای عنوان کرد و گفت: اگر قرار باشد 10 قلم کالا به کشورهایی دیگر امتیاز بدهیم واحدهای تولیدکننده داخلی معترض می شوند اما باید نگاه ملی داشته باشیم و از سوی دیگر به ظرفیت های داخلی توجه کنیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران نبود موافقت نامه تجارت آزاد و موافقت نامه تجارت ترجیحی را یکی از موانع در جذب سرمایه گذاری خارجی دانست و افزود: یکی از مطالبات ما ظرفیت اداراتی را افزایش می دهد هر چه سریعتر  موافقت نامه تجارت آزاد و ترجیحی با کشورها با حفظ منافع ملی در بخش کلان است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه روابط بانکی را باید با کشورهای همسایه دنبال کنیم، گفت: نمی توانیم صادرات داشته باشیم اما روابط بانکی نداشته باشیم. توسعه صادرات نیازمند عزم ملی است و باید برای برطرف کردن نقاط ضعف صادرات کشور هم صدا شویم

در این مراسم 5 صادرکننده ملی ،23 صادرکننده نمونه استانی ،11 صادرکننده قابل تقدیر . 3 صادرکننده نمونه جوان مورد تقدیر قرار گرفتند.

صادرکنندگان نمونه ملی ،استانی و قابل تقدیر استان اصفهان سال 1395

شرکت های صنایع فناور پلاستیک سپاهان ،مجتمع نساجی آسایش کاشان،ذوب آهن،اشکان شیمی و سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران به عنوان  صادرکنندگان نمونه ملی استان اصفهان انتخاب شدند.

در بخش  صادرکنندگان نمونه  استان اصفهان شیر پاستوریزه پگاه اصفهان،مدیریت تجارت بین الملل دانا سپند،آرا سیب سپاهان،فرش قیطران طلایی کاشان،باما،کالای خانه پایا پارس،صنایع غذایی چیکا سپاهان،بیسکویت اصفهان فرخنده،نگین عسل هرند،تمدن فرش کاشان،درمان گاز،توزین الکتریک،تولیدی و شیمیایی رز پلیمر،شیمی تقطیران نقش،فرش نسترن گل بیدگل،نساجی هدیه البرز مشهد،گلتاش،داروسازی فارابی،کیمیا عسل سپاهان،صنایع ذوب اسپاهان کوشا،زرین شاد سپاهان،حاتم گاز اصفهان و نگین اطمینان مشهد برگزیده شدند

در بخش صادرکنندگان قابل تقدیر شرکت های شير پاستوریزه پگاه گلپایگان،شرکت نگین مشهدهلال،گلرنگ فرش بیدگل،نگين سنگ کوير،داراکار،الماس فروزان اسپادانا،گروه صنعتي سپاهان،صنایع مس قائم،کیمیا جاوید سپاهان،متين قطعه آسيا و بلور و شیشه اصفهان انتخاب شدند .

همچنین شرکت طناب نقش جهان، ساحل داران و چای میعاد به عنوان صادرکنندگان نمونه جوان استان اصفهان  مورد تقدیر قرار گرفتند.  در پایان این مراسم از احمدی ونهری مدیر گمرک اصفهان و کریم سلیمی از سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان به عنوان خادم صادرات تجلیل شد.

همچنین  صادرکنندگان نمونه در  لابی اتاق بازرگانی در قالب یک کانتر محصولات صادراتی خود را به معرض نمایش گذاشتند.

 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست