اعضای 1+5 بی‌تفاوت نباشند
شنبه 13 آذر 1395, 11:12

 

کشورهای 1+5 دارای تعهدات و مسئولیت‌هایی هستند که ایجاب می‌کند در قبال نقض برجام و بدعهدی‌های یکجانبه و مکرر آمریکا بی تفاوت نمانند.

به گزارش رویش نیوز،  روزنامه «جام جم» در یادداشتی از «سید محمد‌علی حسینی» سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه نوشت:

تمدید قانون تحریم‌های ایران موسوم به ISA از ایستگاه سنا هم گذشت و در انتظار تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای امضا یا وتوی آن است. آن‌طور که از مواضع اخیر سخنگوی کاخ سفید و برخی منابع رسانه‌ای آمریکا برمی‌آید امضای قانون تحریم‌ها علیه ایران توسط رئیس‌جمهور آمریکا امری محتمل است؛ گر چه استفاده آقای اوباما از حق قانونی خود در توقف موقت اجرایی شدن آن نیز دور از انتظار نیست.

در هر صورت، تصویب نهایی این قانون، نقض قطعی برجام است و عکس‌العمل مسئولان ذیربط را در انتخاب گزینه‌ای مبتنی بر اقتدار ملی و عزت اسلامی و البته متناسب با این اقدام مغرضانه و یکجانبه آمریکا در پی خواهد داشت.

تصویب نهایی قانون تحریم‌ها در راستای سیاست‌های ثابت استکباری و خصمانه واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران بوده و البته تضعیف‌کننده برجام و در مغایرت با آن قرار دارد. آمریکای اوباما - علیرغم برجام - روند بد عهدی‌ها و کارشکنی‌ها در اجرای برجام و همچنین افزایش فشار بر جمهوری اسلامی را با گستاخی ادامه داده و آن گونه که از آخرین اظهارات مقامات آن کشور بر می‌آید از اعمال تحریم‌های بیشتر به بهانه‌های حقوق بشری و تروریسم ابایی ندارد.

جمهوری اسلامی ایران - همان گونه که در بیان مقامات عالیرتبه خود اعلام داشته – نقض‌کننده برجام و تعهدات خود نخواهد بود اما در قبال نقض آشکار برجام نیز ساکت نخواهد نشست و عکس العمل قاطع و متناسب با هر نقض عهدی را از خود نشان خواهد داد.

در این میان سایر کشورهای 1+5 -که اجرای برجام را به نفع همه کشورها می‌دانند - نیز دارای تعهدات و مسئولیت‌هایی هستند که ایجاب می‌کند در قبال نقض برجام و بدعهدی‌های یکجانبه و مکرر آمریکا بی تفاوت نمانند و اقدامات مناسب و ضروری را در جهت بقای موثر برجام انجام دهند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.