رویش نیوز: فراموش نکنیم پیاده‌روی اربعین، هرچه هم زیبا، هرچه هم باشکوه، هرچه هم غرورآفرین، اما درنهایت یک امر مستحبی است

1

مقایسه و تقابل‌سازی میان پیاده‌روی اربعین با مناسک حج، یکی از محورهای اصلی در گفتمان «اربعینِ ایرانی» است که متاسفانه در رسانه‌های رسمی و غیررسمی هم به آن دامن زده می‌شود. به‌ویژه در این یکی دو سال پس از واقعه‌ی منا و تشدید اختلافات ایران و عربستان، این خط تقابل‌سازی تقویت شده است.  

2
این تقابل، در دینداری عامیانه هم زمینه‌ی قبول دارد. چراکه اساساً «آیین‌های دینداران» به‌جهت آن‌که محل بروز خلاقیت و ابتکار است و انعطاف‌پذیر است، به‌مراتب جذاب‌تر از «مناسک دینی» ‌است. همچنانکه در این گونه از دینداری، عزاداری از نماز جذابیت‌ بیشتری دارد، طبیعی است که اربعین هم جذاب‌تر از مناسک خشک و تکراری و صعب‌‌الوصول حج باشد. علاوه بر این، «دیگریِ» تشیع عامیانه از گذشته تا امروز اهل سنت بوده‌اند و این تشیع اساساً از هرگونه تقابل‌سازی با سنی‌ها استقبال می‌کند.

3
امروزه، نزاع و رقابت سیاسی میان جمهوری اسلامی و دیگر قدرت‌های منطقه‌ای (به‌ویژه عربستان) از یک‌سو و رشد و گسترش دینداری غلوآمیز، عقل‌گریز و احساسی در پرتو غلبه‌ی «تشیع هیئتی» و مداح‌محور و فربه‌شدن آیین‌های عزاداری از سوی دیگر بسترساز تقویت گفتمان تقابلی مذکور شده است. گفتمانی که شعایر اسلامی نظیر حج و بیت‌الله الحرام را تخفیف می‌دهد تا شعایر شیعی نظیر زیارت اربعین و کربلا را برتری بخشد. طیفی از روحانیون و به‌ویژه اهل منبر نیز با برجسته‌سازی و تکیه بر روایات مؤید این روند، می‌کوشند عقبه‌ی نظری آن را هم فراهم کنند. محصول این گفتمان می‌شود تعابیری نظیر «حج شیعه» و «حج حسینی» ‌(که متاسفانه امروز [1 آذر 1395] به‌عنوان یکی از تیترهای اصلی روزنامه‌ی اعتماد انتخاب شده است)؛ تعابیر خطرناکی که بوی خون و خشونت می‌دهند. تکیه بر این تقابل، عملاً‌ به مرزبندی اقلیت شیعه‌ی امامیه با جهان اسلام دامن می‌زند و نهایتاً شیعه‌ی امامی را به یک «فرقه» تبدیل خواهد کرد؛ منفک از پیکره‌ی جهان اسلام. امری که جمهوری اسلامی و شیعیان بیش از هر کس از آن ضربه خواهند خورد.

4
فراموش نکنیم پیاده‌روی اربعین، هرچه هم زیبا، هرچه هم باشکوه، هرچه هم غرورآفرین، اما درنهایت یک امر مستحبی است؛ یک آیین نه‌چندان متقدم که توسط دینداران و در یک بستر تاریخی، فرهنگی و سیاسی شکل گرفته و رشد کرده است. اما مناسک حج یک شعار اصیل دینی و یک واجب شرعی است. فرمان خالق است نه ابداع مخلوق.
حج هم تنها یک حج است: «حج ابراهیمی». مراقب باشیم با هیجانات مقطعی و احساسات کنترل‌نشده‌ی مذهبی، فرصت عظیم اربعین را تبدیل به تهدیدی بزرگ نکنیم.

 

نظرات (1)

  1. منتظری 1395/09/02 14:16

    پیاده روی اربعین هم ابداع مخلوق نیست .لطفا بامطالعه بیشتر مطلب بگذارید

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست