استاد دانشگاه عنوان کرد: به نظر می‌رسد حوزه مسئولیت مسئولان درباره راهپیمایی اربعین تنها به تشویق مردم خلاصه می‌شود و هیچ برنامه‌ریزی برای رفاه زائران نمی‌‌کنند.

به گزارش رویش نیوز، صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه طی یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: اخبار منتشر شده از وضعیت زائرانی که به مناسبت اربعین قصد خروج ازکشور را دارند حکایت از بی‌برنامگی، آشفتگی، مشکلات و دشواری برای زائران ایرانی است که از مرزهای مهران، چزابه یا شلمچه قصد ورود به خاک عراق را دارند.

مردم خواهان حضور درمراسم اربعین هستند اما مسئولان چندان به فکرآسایش زائران نیستند. درخبرها آمده که ده‌ها هزار نفرپشت مرز مهران مانده‌اند و متاسفانه تنها پاسخ مسئولان به این وضع این است که از مرز مهران نمی‌توانید عبورکنید و باید به مرزشلمچه و چزابه مراجعه شود. این درحالی است که اواسط روز جمعه صف طولانی حداقل به طول ده کیلومتر پشت مرز چزابه از اتومبیل‌هایی که قصد دارند به سمت مرز حرکت کنند به وجود آمده و درعین حال با وجود ترافیک سنگین و افزایش تعداد زائرانی که قصد دارند از مرز چزابه عبور کنند.

مسئولان به زائران پشت سایر مرزها توصیه کردند که به مرز چزابه مراجعه کنند، مگرمسئولان ما سعودی‌ها را به بی‌توجهی به مساله زائران محکوم نمی‌کنند. حال سوال از مسئولان این است که شما پیش‌بینی این جمعیت را نمی‌کردید؟ چرا با مقامات عراقی هماهنگ نکردید که به مدت یک هفته کنترل‌های ساده‌تری درباره زائران ایرانی انجام دهند. عراقی‌ها که خسارات جنگ را به ایران نپرداختند اما مطمئنا می‌توانند از خیر 50 یا 100 دلاری که از هر زائر ایرانی دریافت می‌کنند گذشته و اجازه دهند زائران ایرانی آزادانه ازمرزهای کشور عبورکنند. به نظر نمی‌رسد چنین رایزنی‌ای غیرممکن باشد.

می‌توان از مردم ایران خواست که این هزینه‌ها را به حساب خاصی واریز کرده و آن را یکجا به دولت عراق تحویل دهند تا ایرانی‌ها پشت مرزها معطل نشوند. حتی این امکان وجود دارد که گام دیگری برداشت واجازه گرفت در این مدت زائران ایرانی با وسایل شخصی خود وارد خاک عراق شوند. البته نه مسئولان مربوطه و نه عراقی‌ها حاضر به تلاش در این زمینه نیستند تا زائران مشکل‌کمتری داشته باشند.

به نظر می‌رسد حوزه مسئولیت مسئولان درباره راهپیمایی اربعین تنها به تشویق مردم خلاصه می‌شود و هیچ برنامه‌ریزی برای رفاه زائران از سوی مسئولان صورت نمی‌گیرد. همان‌طور که پیش‌تر آمد ما همواره به خدمات سعودی‌ها به زائران مکه و مدینه انتقاد داریم که چرا امکانات لازم برای زائران فراهم نمی‌شود. آیا مردم حق ندارند از مسئولان ایرانی بخواهند که چرا به مساله راهپیمایی اربعین توجه ویژه‌تری نمی‌شود؟ چگونه است ما نمی‌توانیم از عراقی‌ها بخواهیم که تنها در این چند روز با خدمات بهتر با زائران ایرانی همراهی کنند.

 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست