به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، «پارادایس» یک نرم‌افزار موبایلی (اپلیکیشن) مکان‌محور مبتنی بر واقعیت افزوده است؛ یعنی بر اساس مکان‌یاب (GPS)‌ تلفن همراه، موقعیت مکانی کاربر را سنجیده و در برخی مکان‌های مهم جهان، محتوای خاصی را بر واقعیت موجود می‌افزاید و به صورت مجازی نمایش می‌دهد.

در این اپلیکیشن، شخصیت‌هایی از واقعه عاشورا و نیز دو راوی، در مکان‌های مختلف با کاربر سخن می‌گویند و مفاهیمی را از نهضت امام حسین علیه‌السلام بیان می‌کنند.
 

 
به عنوان مثال،‌ روای در نجف چنین می‌گوید: «اینجا نجف است. خانه پدری ما شیعه‌ها. محل دفن آدم و نوح. حرم مولای دو عالم علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام اینجاست.» یا در نخستین عمود از مسیر نجف در کربلا می‌گوید: «اینجا عمود شماره 1 است. تا ورودی کربلا حدود 1300 تا عمود راه است. با روزی هفت ساعت پیاده‌روی معمولی میتوانی سه روزه به کربلا برسی.» در عمود 1294 هم می‌گوید: «این هم ورودی کربلا. کمی جلوتر به یک سه راهی می‌رسی. خیابان فرعی دست راستت «طریق الحولی» یک مسیر میانبر به سمت حرم است. حدود 3 کیلومتر جلوتر به اول شارع العباس می‌رسی. یعنی مسیر اصلی حرم.»
 

 
ابوثُمامه، بریر، جون، حبیب، حر، زهیر، عبدالله‌بن عمر کلبی، عمرو بن قرظة بن کعب انصاری، مسلم‌بن عوسجه، نافع‌بن هلال از اصحاب امام حسین(ع) در دشت کربلا بودند که شخصیت آن‌ها در این نرم‌افزار قرار داده شده است.
از لشکر اشقیاء نیز شخصیت‌های همچون حرمله، حصین بن نمیر، حکیم بن طفیل، خولی، سنان، شمر، عبیدالله، عمر سعد، عمرو بن حجاج مذحجی و مرةبن منقذ بن نعمان عبدی در این اپلیکیشن حضور دارند و خودشان را ـ با استناد به متن مقاتل ـ معرفی می‌کنند.
نقاطی نیز در این نرم‌افزار علامتگذاری شده‌اند، نظیر کنسولگری ایران در کربلا، درمانگاه‌های هلال احمر و ... . همچنین زیارتنامه بخش‌های مختلف از جمله حرم سیدالشهدا(ع) و حضرت اباالفضل(ع)، خیمه‌گاه، تل زینبیه و ... هم در نرم‌افزار قرار دارد و وقتی کاربر به این مکان‌ها نزدیک می‌شود، فعال خواهد شد.
 

 
«پارادایس» در حال حاضر در سه نسخه ویژه زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی منتشر شده و ویژه مسیر 80 کیلومتری نجف تا کربلا توسعه داده شده و قرار است در کنار عتبات عالیات، در فازهای بعدی دیگر اماکن مقدس را هم پوشش دهد.
«پارادایس» محصول همفکری و همکاری یک تیم هشت نفره از علاقه‌مندان به نهضت عاشوراست که جدیدترین نسخه آن از پیوند زیر قابل دریافت است:
http://cafebazaar.ir/app/?id=com.arp.paradiseAR.Fa&ref=share

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست