برجام اعجاب جهانیان را برانگیخت؛
ادامه مداحی های روحانی برای "برجام"
دوشنبه 24 آبان 1395, 14:18

 

رویش نیوز-سرویس سیاسی: این روزها و در سال پایانی دولت یازدهم شاهد لفاظی های بیشتری از سوی رییس‌جمهور پیرامون برجام هستیم. پس از صحبت‌هایی چون آفتاب تابان برجام، هوای سالم، فتح‌الفتوح!، و بزرگترین دستاورد قرن! و بسیاری دیگر از الفاظ جالب و عجیب از سوی رییس جمهور در وصف برجام روز گذشته شاهد این بودیم که رییس‌جمهور در ادامه سیر سخنرانی‌های خود در توصیف کارآمدی برجام روز گذشته در جمع مردم خوزستان و در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های توسعه میادین نفتی غرب کارون درباره برجام گفت: "خود برجام اعجاب جهانیان را برانگیخت" صحبتی که به راستی اعجاب انگیز بود و اعجاب صاحب نظران را به جد بر انگیخت.

اما به راستی اگر برجام این‌طور که روحانی ریس محترم جمهور عنوان می‌کنند اعجاب‌برانگیز بوده است نیاز به چنین دفاعیه‌های عظیمی دارد. در حالی که به قول قشقاوی آخرین دستاورد برجام اجازه واردات سگ‌های مواد یاب بوده و دستاوردهای دیگر آن نیز از همین قسم است؛ رییس دولت تدبیر و امید این چنین از برجام تعریف و تحسین می‌کند و آن را اعجاب‌برانگیز می‌داند.

روحانی از مدت‌ها قبل بخش اعظمی از صحبت‌های خود بی‌ربط  و با ربط را به برجام اختصاص می‌دهد. شاید اگر واژه برجام را در سخنان رییس جمهور جستجو کنید شاهد نتیجه شگفت انگیزی خواهید بود. روحانی در طول این ایام از سخنرانی در جمع دانش آموزان به مناسبت آغاز مهرماه تا سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، از جلسه دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس تا نمایشگاه مطبوعات بخش اعظمی از صحبت‌های خود را به برجام و خواص آن! اختصاص داده است. کاری بیشتر وظیفه تیم رسانه‌ای دولت است. در این راستا باید دو نکته را متذکر شد اول این که برجام اگر کارآمدی خاصی داشت مردم و مسئولان و صاحبان امر اثر آن را در فعالیت‌های روزمره خود می‌دیدند، اما در حال حاضر شاهد این اتفاق هستیم که برجام نه تنها کارآمدی آن‌چنانی نداشته و با بازده شاید کمتر از 10 درصدی در حال اجراست که پایه‌های آن به خاطر انتخاب ترامپ به عنوان ریاست جمهوری آمریکا و ضعفی که در متن آن است به شدت لرزان شده که برای فهم این موضوع کافی است به مواضع روحانی و ظریف پس از برجام مراجعه شود.

البته شاید روحانی از تیم اطلاع رسانی دولت ناراضی بوده و به خاطر کم کاری آن ها به این صورت نظرات خود درباره برجام را بیان می‌کند. که این موضوع هم با تغییر تیم اطلاع رسانی دولت قابل حل بوده تا رییس‌جمهور زین پس بتواند به تشریح دیگر دستاوردهای دولت بپردازد تا خدای نکرده در این جا هم به حوزه‌های دیگر فعالیت دولت ظلم نشود

البته روحانی در همین مراسم در قسمت دیگری از سخنانش درباره برجام عنوان داشت: "برجام یعنی دریچه‌ها باز شده و هوای آزاد آمده و مردم از این فضا استفاده و بهره‌برداری می‌کنند. خب هوای تازه آمده هوای تازه برای سلامتی و تحرک ماست" لازم به ذکر است که روحانی در شهری صحبت از هوای تازه کرد که برجام نتوانست مشکلات مربوط به ریزکردها را برای آن شهر حل کند و جنوب کشور در حال دفن شدن در زیر ریزگردها است. همچنین این روزها در سایه تدبیر دولت محیط زیست دوست ایشان شهرهای بزرگ کشور در زیر آسمان خاکستری تنفس کرده و روز می گذرانند.

در حالی که بیش از پیش به انتخابات نزدیک می‌شویم سخنرانی‌های رییس‌جمهور به شدت حالت تبلیغاتی به خود گرفته و این امر نشان دهند این موضوع است که دولت بیشتر از گذشته مملکت را به حال خود رها کرده است تا به فعالیت‌های انتخاباتی خود برسد و انرژی خود را به جای اینکه برای حل مشکلات مملکتی مصرف کند صرف لفاظی های انتخاباتی می کند.

 

نظرات

- دوستي
در اهواز نيز برجام را هواي تازه ناميد دستپخت خودشه برايش تبليغ ميكندو چون حاصلي ندارد بگمانش با تبليغ و حلوا حلوا كردن دهان شيرين ميشود
1395-08-24 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.