آمارواقعی درآمدهای دولت چقدر است؟
سه شنبه 18 آبان 1395, 19:43

 

دولت نه تنها با وجود تنگنای اقتصادی ادعایی، به صرفه جویی روی نیاورده بلکه هزینه های خود را افزایش داده است و البته با رویکرد لیبرالی خود در عرصه اقتصاد، بستر را برای شکل گیری فساد فراهم کرده است که بخشی خروجی منتشر شده آن حقوق های نجومی مدیران و اختلاس های 8 هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان و 1700 میلیارد تومانی در بانک ملی و ملت بود.

روز گذشته اعضای فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با رئیس جمهور دیدار داشتند. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت و نایب‌رئیس این فراکسیون اظهار داشت که دکتر روحانی در این جلسه گفته است:

 

بزرگ‌ترین مشکل ما طی سال‌های گذشته کاهش شدید قیمت نفت از 120 به 30 دلار بود و در تاریخ سابقه نداشته که قیمت نفت تا یک چهارم کاهش یافت.

سال گذشته سال بسیار سختی بود و ما در ماه‌های بهمن و اسفند حقوق نداشتیم و ناچار شدیم نفت خود را پیش‌فروش کنیم و به همین خاطر در سه ماهه نخست امسال پول نفت نداشتیم.

روحانی با این صحبت ها عملا کاهش قیمت نفت را از مشکلات بزرگ دولت دانسته است و تلویحا عملکرد ضعیف اقتصادی دولت را به گردن کاهش قیمت نفت انداخت.

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز، این صحبت های روحانی در حالیست که بر اساس گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات قیمت نفت 30 دلاری در این دولت خلاف واقع است. دکتر سید مسعود میرکاظمی وزیر اسبق نفت روز گذشته در نشست خبری خود در خصوص قیمت نفت در دولت قبل و دولت فعلی تصریح کرد:

 

بر اساس آن گزارش که در آذر ماه 1394ش اعلام کردم متوسط فروش نفت در هر دو دولت تقریباً معادل 79 دلار بوده است، البته امروز سهم دولت یازدهم کمتر شده، اما اعدادی مانند 40 یا 25 دلار واقعیت ندارد.

 

متوسط فروش نفت در سال 1392ش معادل 104.56 دلار، در سال 1393ش معادل 89.39 دلار و در سال 1394 معادل 45 دلار بوده است که متوسط همین سه سال بدون احتساب قیمت امسال که هنوز قطعی نشده است قطعاً بالای 40 دلار بوده است و عددی مانند 25 دلار وجود نداشته است. بنابراین منابع حاصل از نفت برای این دولت منابع کمی نبوده است و البته نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که در دولت قبل متوسط نرخ تسعیر ارز 10هزار و پنجاه ریال بوده است و در این دولت  نزدیک 30هزار ریال است البته سال گذشته کمتر از این میزان یعنی تقریباً 27هزار ریال بوده است که اینها نرخ مرجع هستند و متفاوت از نرخ آزاد است. این بدان معناست که ریال واریزی به حساب خزانه که ناشی از فروش نفت است باید در این نرخ‌ها ضرب شود لذا مقدار پول واریزی به خزانه عدد قابل توجهی است و دولت نمی‌تواند بگوید منابعی در اختیار نداشته‌ است.

 

مطابق آنچه در بودجه 95 به تصویب رسید قیمت ارز دلار 3100 تومان در نظر گرفته شد. همچنین پیش بینی شد قیمت هر بشکه نفت خام ایران 40 دلار به فروش برسد و دولت از بابت درامدهای نفتی و میعانات نفتی و گازی 74 هزار میلیارد تومان به خزانه واریز کند.

 

تا به امروز 233 روز از سال گذشته و بر اساس آمار رسمی مندرج از بانک مرکزی متوسط قیمت ارز مبادله ای کشور حدود 3100 تومان بوده است. همچنین بر اساس آمار منتشر شده در سایت اوپک، متوسط قیمت نفت فروش رفته ایران در هشت ماهه نخست امسال 43 دلار بوده است. همچنین آقای روحانی در  ماه میزان صادرات نفت خام کشور را دو میلیون و 400 هزار بشکه اعلام کرد. چند روز قبل نیز سید محسن قمصری  مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت میانگین صادرات نفت خام ایران در ماه اکتبر به ٢ میلیون و ٤٤٠ هزار بشکه در روز رسیده است. پس می توان متوسط همان دو میلیون و 400 هزار بشکه صادراتی را برای کشور در نظر گرفت.

 

 

با این حال مطابق این آمار کشور در 8 ماهه نخست امسال 74 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد از صادرات فروش نفت خام داشته است. البته این مقدار درآمد صرفا بابت فروش نفت خام بوده و میعانات و مشتقات نفتی و گازی مورد محاسبه قرار نگرفته است. مسعود حسنی مدیر عامل مجتمع گازی پارس جنوبی اواسط مهرماه امسال از صادرات بیش از ۷۶ میلیون بشکه میعانات گازی فازهای پارس جنوبی از ابتدای امسال تاکنون خبر داده بود که تاکنون این میزان از 80 میلیون بشکه فراتر رفته است. اواخر مهر امسال خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: میعانات گازی امسال هم مانند سال قبل جز صادرات بوده و هست و این خود 10 میلیارد دلار از صادراتمان را شامل می شود.

از سوی دیگر دولت در پنج ماهه نخست امسال 35 هزار و 600 میلیارد تومان درآمد مالیاتی کسب کرده که اندکی بیش از ۸۰ درصد پیش بینی های دولت محقق شده است.

جدول های منتشره بانک مرکزی درباره درآمدهای دولت در پنج ماهه نخست امسال نشان می دهد، دولت در دوره مشابه پارسال 28 هزار و 350 میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشت که امسال 12.5 درصد افزایش یافته است.

همچنین بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی دولت در 5 ماهه نخست امسال 36 هزار و 770 میلیارد تومان از بخش بانکی کشور استقراض نموده که این رقم می بایست تاکنون به بیش از 57 هزار میلیارد تومان رسیده باشد.

 

با این حساب حتی با پذیرش وجود مشکلات اقتصادی در سه ساله اخیر، راه حل در کاستن هزینه هاست نه در افزایش چشم گیر هزینه های جاری. اگر دولت در انجام وظایف اقتصادی خود ناتوان است، برای جبران باید به صرفه جویی بپردازد نه اینکه در عرض سه سال هزینه جاری کشور دو برابر شود و از 89 هزار میلیارد تومان در سال 91 به 170 هزار میلیارد تومان در سال 94 ارتقاء یابد و در بودجه 95 مجوز افزایش به 213 هزار میلیارد تومان را از مجلس دریافت کند.

دولت نه تنها با وجود تنگنای اقتصادی ادعایی، به صرفه جویی روی نیاورده بلکه هزینه های خود را افزایش داده است و البته با رویکرد لیبرالی خود در عرصه اقتصاد، بستر را برای شکل گیری فساد فراهم کرده است که بخشی از خروجی منتشر شده آن حقوق های نجومی مدیران و اختلاس های 8 هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان و 1700 میلیارد تومانی در بانک ملی و ملت بود.

 

 
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.