در سایه سکوت مسئولین؛
عقد قرارداد علمی با شرکت صهیونیستی
سه شنبه 18 آبان 1395, 13:58

 

رویش نیوز-سرویس سیاسی: این ایام و در شرایطی که روزهای پر سر و صدایی از لحاظ حاشیه و خبر و اتفاق را پشت سر می گذاریم برخی اتفاقاتی می افتد که در این حجم خبری گم شده و کسی هم دنبال آن را نمی گیرد.

اگر بخواهیم یکی از این خبرها که در حجم خبری یک هفته اخیر گم شده ولی از ارزش خبری خوبی برخوردار است را نام ببریم انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشکده مدیریت و شرکت نستله ایران بود. شرکت تولید کننده‌ی مواد غذایی نستله، از جمله شرکت‌های حامی رژیم صهیونیستی به حساب می‌آید که در سرتاسر جهان دارای شعبه می‌باشد.

مطمئنا اگر این نکته را به طرفین ایرانی این قرارداد گوشزد نماییم آن ها این صحبت را مطرح می نمایند که چگونه می شود شرکتی اسراییلی در ایران شعبه دارد؟ و یا این که آیا نستله به راستی اسراییلی است یا این حرف شایعه ای بیش نیست؟

در این که نستله شرکتی اسراییلی بوده سندهای زیادی وجود دارد. حتی سایت های اسراییلی هم بر این موضوع بارها صحه گذاشته اند. در این جا به سند کوچکی از اسراییلی بودن نستله اشاره می کنیم:

"آقای پیتر برابک(Peter Brabeck)، رئیس شرکت نستله، در سال ۱۹۹۸ جایزه‌ی جوبیلی (Jubilee award) را از دست بنیامین نتانیاهو در جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس این غده‌ی سرطانی دریافت نمود. قابل توجه این که جایزه‌ی جوبیلی، جایزه‌ای است که رژیم اشغال‌گر قدس به اشخاص یا سازمان‌هایی که به منظور توسعه‌ی اقتصادی این رژیم در خاک فلسطین اشغالی سرمایه‌گذاری می‌کنند، پرداخت می‌کند، که سهم نستله از این جایزه ۲۴% از ۵/۶ میلیون دلار کمک‌های اسرائیل به شرکت‌های حامی اقتصادی این رژیم در سال است.

این شرکت سرمایه‌گذاری در فلسطین اشغالی را در سال ۱۹۹۵با خرید ۱۰٪ سهام شرکت تولید محصولات غذایی در اسرائیل (Osem) آغاز کرد. دو سال بعد سهام خود را با هزینه‌ی ۱۴۰ میلیون دلار از ۱۰% به ۵۰٫۱% افزایش داد. در سال ۲۰۰۲ طی قراردادی، مشمول معافیت مالیاتی رژیم غاصب صهیونیستی شد.

شرکت اصلی نستله اکنون در سرزمین‌های اشغالی در شهرک سدیروت است. شهرکی که در شمال غزه ساخته شده است. نیمی از یهودیان این شهرک ظرف ۱۰ سال اخیر به این منطقه مهاجرت کرده اند. همچنین شرکت نستله در سال ۲۰۰۰ میلادی مبلغ ۶/۱۴ میلیون دلار به صندوق غرامت هولوکاست واریز کرده است"

مستنداتی که مطالعه کردید به سادگی با مراجعه به اینترنت و بعضی از آن ها با مراجعه به سایت شرکت نستله قابل دستیابی است. شرکت نستله یکی از شرکت هایی است که حتی در لیست کمپین های خارجی و اروپایی که برای بایکوت محصولات اسرائیلی تشکیل شده است،وجود دارد و این مسئله مختص به ایران و فعالیت های ضد صهیونیستی در ایران نیست. اما چگونه می شود که چنین شرکتی در ایران شعبه دارد؟ اعتراض به حضور شعبه نستله در ایران بارها انجام شده اما اتفاقی از سوی مسئولان نیفتاده است. یکی از دلایلی که پوششی بر اسراییلی بودن نستله و شعبه آن در ایرن است این نکته است که سهامدار اصلی شعبه ایران نستله سوییس بوده و با این پوشش شاید دلیلی برای عدم برخورد با آن از سوی ایران ایجاد شده باشد. اما اینجا اصل موضوع چیز دیگری است.

"دوشنبه هفته گذشته دهم آبان ماه با حضور مدیر عامل شرکت نستله در ایران، قراداد همکاری بین دانشکده مدیریت و شرکت نستله در زمینه های مختلف آموزشی و پژوهشی منعقد گردید." در مفید بودن همکاری های آموزشی و پژوهشی با شرکت های موفق خارجی در زمینه مدیریت هیچ مخالفتی وجود ندارد اما به راستی آیا هیچ شرکت موفق خارجی دیگری وجود نداشته است که دانشکده مدیریت دانشگاه مادر کشور برای این کار به سمت یک شرکت که ماهیت آن اسراییلی است می رود؟ چطور میتوان از شرکتی که خدمت به رژیم صهیونیستی را وظیفه خود میداند، انتظار داشت که در خدمت جامعه علمی ایران باشد؟ آخرین تعاملات علمی رژیم صهیونیستی با ایران، ترور دانشمندان هسته ای و حمله ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته ای بوده است. با این سابقه آیا میتوان به شرکتی که از بازوهای اقتصادی رژیم غاصب اسرائیل است برای همکاری علمی و پژوهشی اطمینان کرد؟ معرفی نخبه های ایرانی به این دست شرکت ها خطر فرار مغزها را بیشتر نمی کند؟

این دوستان دانشگاهی که مطمئناً از جایگاه علمی والایی برخوردارند در دعوت از چهره های خارجی و همکاری با شرکت های خارجی باید با دید بینا تری به میدان روند که اگر غیر این اتفاق بیفتد آسیب های زیادی به دنبال خواهد داشت. اساتید ایرانی می بایست از عقد قرارداد با رژیم کودک کش اسراییل جلوگیری کرده و آن را انجام ندهند، هنوز هم دیر نشده و می توان انتظار لغو این قرارداد را داشت.

 

نظرات

- مسعود فقیه ایمانی
وقتی شورای نگهبان صهیونیستها را تایید صلاحیت می کند و وقتی مردم به این صهیونیستها رای می دهند چرا نباید شرکتهای صهیونیستی خاک ایران را به توبره بکشند؟
1395-08-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.