رویش نیوز- سرویس فرهنگی- ایلیا ایرانی: اگر اصفهانی باشید و یا چند سال در این شهر زندگی کرده اید مطمئنا بارها از خیابان پوستر فیلم «سیانور» شریف واقفی عبور کرده اید و یا این که گذرتان به سه راه صمدیه لباف خورده است. اما به راستی چند نفر از ما سرگذشت این دو شهید بزرگوار و نحوه شهید شدنشان و بسیاری از اطلاعات دیگر را در رابطه با این دو شهید بزرگوار می دانیم؟ مگر نه این که ما نسبت به ادامه راه این شهیدان مسئولیت داشته و باید برای شناسایی آن ها تلاش کنیم.

این روزها فیلمی در سینماهای کشور و سینما ساحل اصفهان در حال اکران است که شاید یک بازخوانی شفاف از تغییر ایدئولوژیک جریان مجاهدین خلق و روایتی از شهادت این دوشهید بزرگوار یعنی مجید شریف واقفی و مرتضی صمدیه لباف می باشد.

سینمای کشور همیشه در روایت جریان های انقلاب و وقایع پس از آن الکن بوده است. این انقلاب در طول حیات خود و پیش از آن شاهد صد ها اتفاق ریز و درشت بوده است که از آن می توان فیلم ها ساخت و تاریخ ها روایت کرد. از جریانات منجر به انقلاب اسلامی گرفته تا شهادت بزرگان نظام توسط گروهک ها، زندگانی بزرگان کشور مثل شهید مطهری، بهشتی، رجایی، باهنر، چمران، آیت، دیالمه، دفاع مقدس، ترور هزاران تن از مردم کشور توسط منافقین، دفاع مقدس، شخصیت امام خمینی و ... تا وقایعی مثل فتنه 88 اتفاقاتی هستند که برای زنده نگه داشتنشان و ثبت در تاریخ نیاز به این است که در سینما به تصویر در آیند.

اما حالا بهروز شعیبی که سابقه فیلم و سریال های خوبی مثل دهلیز و پرده نشین را در پرونده خود داشته با کمک سید محمود رضوی و بازیگرانی چون مهدی هاشمی، آتیلا پسیانی، بابک حمیدیان، حامد کمیلی، هانیه توسلی، بهنوش طباطبایی و تیلا پسیانی و مهدی هاشمی در نمایی از فیلم «سیانور» پدرام شریفی دست به کاری ماندنی زده و روایتی هنری از تغییر ایدئولوژی جریان مجاهدین خلق به سمت مارکسیست را ثبت کرده است. سیانور را باید دید تا با این قسمت گم شده تاریخ آشنا شد. سیانور را باید دید چون در قالب یک درام زیبا روایت می کند که چگونه انقلابیونی که از مذهب دل زده شدند و راه مارکس را برای مبارزه در پیش گرفتند به سمت جهنم رفته و چوب دو سر سوخته شدند. جریان مجاهدین خلق که شاید برای برخی از ما هنوز معمایی هستند به خوبی در این فیلم به تصویر کشیده می شوند و دیدن چنین روایت هایی برای نسل سوم و چهارم این انقلاب لازم است.

این روزها اگر فرصتی دارید و میل و رغبتی برای رفتن به سینما سیانور را از دست ندهید. مطمئنا نگاه شهید شریف واقفی و صمدیه لباف به این کار بوده است و ما را هم به دیدن آن دعوت می کنند.

حامد کمیلی در نقش وحید افراخته، فرزین صابونی در نقش محمدتقی شهرام و بهروز شعیبی در نقش مجید شریف واقفی در فیلم «سیانور»

نظرات (1)

  1. در حالی که مرتضی صمدیه لباف اصفهانیه و در اصفهان هم دفنش شده و نماد اسلامه کارگردان اصفهان ستیز فیلم نه لهجه اصفهانی براش گذاشته نه اشاره ای کرده درود بر کارگردان اصفهانی یتیم خانه ایران که لهجه اصفهانی ثقه الاسلام را گذاشته متاسفانه پشت هم نبودن اصفهانیها و نایستادن در برابر اصفهان ستیزان جوری شده پان قومهای ساکن اصفهان علنا مثل این کامنتهای این سایت علیه اصفهان خنجر از پشت فرو میکنند و ستون پنجم شدن

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست