نگاهی به حضور شبه انتخاباتی ابتکار در دورهمی
دوشنبه 17 آبان 1395, 10:21

 

بالاخره صدا و سیما، برنامه دورهمی شبکه نسیم با حضور معصومه ابتکار را شب شنبه پخش کرد تا مردم ایران بار دیگر بانوی سبزپوش دولت را نظاره کنند، بانویی که از همه چیز و همه کس گفت به غیر از معظلات زیست محیطی کشور.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فردا، بالاخره صدا و سیما، برنامه دورهمی شبکه نسیم با حضور معصومه ابتکار را شب شنبه پخش کرد تا مردم ایران بار دیگر بانوی سبزپوش دولت را نظاره کنند، بانویی که از همه چیز و همه کس گفت به غیر از معظلات زیست محیطی کشور.

چالش‌های محیط زیست در سال های حضور معصومه ابتکار دو چندان شده‌اند. نسخه‌هایی که او برای محیط زیست ایران می‌پیچد بیشتر حالت تبلیغاتی برای دولت یازدهم را دارد تا اینکه گره‌ای از مشکلات باز کند. رئیس سازمان محیط زیست در حالی در برنامه دورهمی مهران مدیری حاضر شد که حتی یک کلمه از معضل آلودگی هوا و ریزگردها نگفت. در ابتدای این برنامه، وی به دوران عشق و عاشقی و تیپ شوهرش در ایام جوانی پرداخت و تمجیدهایی از خانواده خود و مادرش که خیریه او در هفته های گذشته خبرساز شده بود، ارائه داد.

معصومه ابتکار، حتی شعار پدرخوانده اصلاحات یعنی «زنده باد مخالف من» را در دورهمی تکرار کرد که یادی هم از او شده باشد! مجری برنامه از پانداهای چینی هم صحبت کرد تا گریزی به حقوق حیوانات در ایران زده باشد ولی هیچ حرفی از مشکلات مردم استان های غربی به میان نیامد که هزارن تن از آنها به خاطر ریزگردها روانه بیمارستان و درمانگاه می شوند! تنها نکته ای که درباره آلودگی هوا از زبان ابتکار شنیده شد، تعریف از بهبود هوای کلان شهرها بود! اما هیچ تقدیری از باران و باد نکرد که این دو پدیده تنها به فکر آلودگی هوای ایران هستند و تعدادی روز سالم را در کلان شهرها رقم می زنند!

دغدغه‌های انتخاباتی به جای محیط زیست
 

به هر حال آنچه در دورهمی با حضور ابتکار بر روی آنتن رفت، نشان داد دغدغه اصلی رئیس محیط زیست، محیط زیست نیست. نگرانی اصلی او چند ماه باقی مانده دولت و تبلیغ از دولت تدبیر و امید برای بقا در دور دوم است. اما وضعیت محیط زیست ایران خوب نیست. آینده ای روشن در این حوزه وجود ندارد. هر سال بدتر از پارسال، لیست معضلات زیست محیطی پرتر می شود. بحران آب و خشکسالی کشور را تهدید می کند. آلودگی هوا نه تنها کم نشده که تلفات انسانی ناشی از آلودگی هوا، افزایش یافته است. ریزگردها به مهمانان ناخوانده استان های غربی تبدیل شده اند و مناطق مرکزی نیز آسیب پذیر شده اند.

باید صادقانه گفت، حال و روز محیط زیست کشور، بد جور ناجور است. ناجورتر از آنکه، داروی ابتکار، شفابخش آن باشد. سال های سال است که مدیریت محیط زیست، قربانی سیاست شده و متولی قوی و پروپا قرصی برای نجات مهم ترین معضلات این حوزه پیدا نمی شود. تهدیدات به حدی جدی هستند که ممکن است بخش های وسیعی از ایران در آینده غیرقابل سکونت شوند! ریزگرد یا گردو غبار، که با کاهش رطوبت هوا میزانش بیشتر می شود، چند منبع داخلی و خارجی دارد، ولی با تمامی شعارها و وعده ها، رشد چشمگیری داشته و براساس تحقیقات صورت گرفته، تعداد بیماران تنفسی و قلبی به خاطر این معضل چند برابر شده اند.

ضرورت غیر قابل اغماض

معصومه ابتکار، سکاندار میحط زیست ایران است و پس از 8 سال حضور در سازمان محیط زیست در دولت اصلاحات، با پیروزی حسن روحانی بر روی کرسی ریاست سازمان نشست! او در ابتدای کارش وعده هایی داد تا اوضاع نابسامان محیط زیست کشور را سامان دهد و وضع آلودگی هوا و ریزگردها را با مدیریت جدید، بهبود ببخشد. از این رو بود که اعلام کرد بنزین داخلی استاندارد نیست و باید از بنزین وارداتی استاندار برای کاهش آلودگی ها استفاده کرد. بیش از سه سال واردات بنزین، نه تنها آلودگی کلان شهرها را کاهش نداد، بلکه به تعداد روزهای ناسالم در سال افزوده شد.

در کنار بحث همیشگی آلودگی هوا، سرانجام ریزگردها نیز به جایی نرسید و افزایش خس خس مردم استان های غربی، هم گوش شنوایی در سازمان محیط زیست پیدا نکرده است. بیش از 40 سال است که موضوع بیابان زدایی در ایران مورد بحث قرار گرفته است. اما بیابان های ایران هر سال رشد بیشتری می کنند! نگا ه کلان و استراتژیک نیازمند محیط زیست ایران است. ضرورتی غیر قابل اغضاضی که با کارهای سیاسی معصومه ابتکار نمی خواند! مردم ایران در غرب کشور نیازمند اقدام های فوری هستند ولی متولی اصلی این حوزه، بجای حضور در این استان ها برای رسیدگی به اوضاع بد آنها به خاطر معضل ریزگرد، ترجیح می دهد برای افتتاح ورزشگاه نقش جهان راهی اصفهان شود؛ درست زمانیکه ریزگردها امان مردم خوزستان را بریده است!

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.