یادداشت موسوی لارگانی در خصوص قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان
شنبه 01 آبان 1395, 09:11

 

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در خصوص قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان یادداشتی منتشر کرده است که متن آن به شرح زیر است:

بسمه تعالی

رویکرد مجلس شورای اسلامی در تصویب قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که در اردیبهشت ٩۵ به تائید شورای محترم نگهبان رسید، کاهش هزینه های پرسنلی، ظرفیت اشتغال برای مدیران میانی و جذب نیروهای متخصص و تحصیلکرده و چابک سازی سیستم اداری بوده است.
با گذشت پنج ماه از ابلاغ قانون مشاهده می شود که تعدادی از وزارتخانه ها و دستگاهها به آن عمل نموده و عده قلیلی از اجرای قانون استنکاف نموده اند .
در این مرقومه به پاره ای از پیامدهای مثبت و عمدتا منفی به کارگیری بازنشستگان اشاره می گردد. امید است مسئولین امر نسبت به موضوع حساسیت نشان داده و نسبت به اجرای قانون اهتمام و جدیت ورزند.
در جهان کنونی که سرعت تغییرات ، بسیار بالا و پویایی اساس و شالوده بقای سازمان ها است، استفاده از پرسنل باتجربه و صاحب ایده در جهت پیشبرد اهداف سازمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

به همین منظور از دهه ۵٠ میلادی تشکیل اتاق فکر در جهان و در سازمانهای متعالی در دستور کار قرار داشته و سال هاست که به نحو شایسته از خروجی این اتاق ها بهره مند و در تعیین استراتژی ها و برنامه های بلند سازمان  نقش اساسی را ایفا می نمایند. از این رو در قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، استفاده از بازنشستگان با شرایط خاص و به صورت پاره وقت و ساعتی پیش بینی شده است، نه آنکه در مناصب اجرایی به کار گرفته شوند؛ زیرا این اقدام پیامدهای منفی با خود به همراه دارد که ذیلا به تعدادی از آنها اشاره می گردد:

١- موفقیت در ایجاد کارآفرینی که ضرورت اساسی کشور ما می باشد برای افراد مسن چالش برانگیز است. آنها به مشابه نیروی کار جوان انرژی و توان نداشته و نمی توانند خود را با تکنولوژی های روز سازگار و از موقعیت های زمان و مکان بهر مند گردند.

٢- منحنی یادگیری افراد مسن مطلوب نبوده و در تطبیق با علم روز از پویایی برخوردار نمی باشد.

٣- مشکل بیکاری از اهم مسائل روز کشور بوده که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است و به کار گیری مجدد بازنشستگان در مناصب اجرایی ضربه به فرصت اشتغال در کشور زده و انگیزه مدیران جوان را کاهش و به تبع آن بهره وری نیروی انسانی کاهش می یابد در صورتی که پیاده سازی اقتصاد مقاومتی نیازمند نیروهای خلاق، نوآور، با انگیزه، جوان، پرانرژی و ریسک پذیر می باشد .

۴- بکارگیری نیروهای تحصیلکرده و جوان و ارتقاء جایگاه نیروهای مستعد سازمان از جهاتی حائز اهمیت است. اولا به دلیل آشنایی با تکنولوژی های روز امکان ارتباط و تعامل با محیط داخل و خارج کشور و متناسب با شرایط فراهم می شود و در ثانی حقوق متناسب با تحصیلات و سوابق خود را دریافت می نمایند، در صورتی که به کارگیری بازنشسته مستلزم پرداخت حداکثرها می باشد . ثالثا نیروهای جوان به دلیل داشتن انگیزه حداکثر تلاش خود را در جهت تعالی سازمان و کسب اهداف آن به کار می گیرند .

سید ناصر موسوی لارگانی
طراح اصلی طرح ممنوعیت به کار گیری بازنشستگان در مجلس نهم
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان و نماینده مردم شهرستان فلاورجان در مجلس شورای اسلامی

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.