حجت الاسلام شهاب مرادی در ادامه طرح موضوع خود با عنوان ادب، به آداب پوشش و آداب نگاه در فرهنگ ایرانی اسلامی پرداخت.
به گزارش رویش نیوز به نقل از ایمنا، سخنران خیمه ادب عاشورائیان در جمع مردم اصفهان سخنان خود در مورد نوع پوشش را با حدیثی از امام صادق(ع) آغاز کرد و گفت: امام صادق(ع) می فرمایند: زیبا و نیکو بپوش و خود را بیارای، زیرا خداوند جمیل است و جمال را دوست دارد، ولی مواظب باش زیبایی ات حلال باشد.
مرادی ضمن بیان این روایت با اشاره به اینکه تجملات به امور اضافی و تشریفاتی برای چشم و هم‌چشمی و تفاخر اطلاق می‌شود که غیر خردمندانه و ناشی از حماقت است افزود: این زیبایی که مد نظر اسلام و امام صادق(ع) است به معنی آراسته بودن است.
این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه لباس خوب و زیبا، لباسی نیست که چند میلیونی باشد و با طلا دوخته شده باشد عنوان کرد: مهم این است که آراسته باشد، چیزی که اسلام دوست ندارد ژولیدگی است.
مرادی با اشاره به اینکه رسول خدا (ص) روغن مالیدن به سر را دوست داشتند و از ژولیدگی اکراه داشتند افزود: ما سلفی و اخباری نیستیم، ما دارای فقه پویای جعفری هستیم که مایه‌ی مباهات و افتخار ماست؛ رسول خدا (ص) از شما آراستگی می خواهند.
وی در ادامه به آیه‌ی ۳۱ سوره ی اعراف (هنگام رفتن به مسجد زینت های خود را برگزینید) اشاره کرد و گفت: از امام صادق (ع) سوال کردند: منظور از این آیه چیست؟ فرمودند: شانه کردن موها هنگام خواندن نمازهای واجب و نافله.
مرادی با اشاره به این آیه خاطرنشان کرد: خانم ها و آقایان به آراستگی خود مقید باشید. رسول خدا (ص) می فرمایند: مومن در شرایط نامطلوب مالی هم زیبا و آراسته است.
حجت الاسلام والمسلمین مرادی به پوشش در ماه محرم نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه درباره پوشیدن لباس مشکی در محرم چیزی نداریم و این سوال همیشه پیش می آید که ما چگونه مردم را تربیت می‌کنیم؟
مرادی خاطر نشان کرد: برای تبلیغ دین در محرم حتماً مشکی بپوشید و دیگران را هم دعوت کنید، دشمن دوست دارد بر ضد عزاداری‌های محرم تبلیغ کند.
وی افزود: اگر برای دین تبلیغ کنید، باور کنید که خدا به گفتار شما برکت می‌دهد.
حجت الاسلام مرادی در ادامه بیان آداب پوشش در جامعه به موضوع حفظ حجاب در خانم ها تاکید کرد و در کنار این آداب وارد مقوله آداب چشم و نگاه شد و افزود: آداب چشم و نگاه این است که حفظ مو برای خانم و حفظ نگاه برای آقا واجب است.
وی افزود: حجاب مانعی برای تحریک شدن مرد نیست و ریشه اصلی حجاب احترام به زن مسلمان است.
حجت الاسلام مرادی با اشاره به اینکه مرد نامحرم اجازه ندارد در مورد نامحرم تصویرسازی ذهنی کند افزود: مرد حتی بدون قصد ریبه هم اجازه ندارد به زن مسلمان نگاه کند و این احترام به خانم است

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست