18 مهرماه روز بزرگداشت زاینده رود است. زاینده رودی که در این روز بزرگداشتش هم آبی به بستر خود ندیده و رگ خشکیده شهر است. اصفهان در این روزها که مورد هجوم ریزگردها قرار گرفته است پناه زاینده رود را هم ندارد تا پشت آن پناه بگیرد. در آستانه این روز اما برخی خبرها حاکی از این است که شاید روزهای بهتری منتظر زاینده رود باشد. یکی از مشکلات در حوضه آبریز زاینده رود برداشت بی رویه، غیر قانونی و در عین حال با مجوز در بالادست زاینده رود بود، اما امروز استانداری اصفهان خبر از تفاهمی برای این مشکل داد.

انعقاد تفاهم نامه ی نحوه ی نظارت و کنترل بر توزیع آب کشاورزی در حوضه ی آبریز زاینده رود توسط استانداران اصفهان و چهارمحال بختیاری از طریق تشکلهای صنفی کشاورزی

تفاهمنامه ی نحوه ی نظارت و کنترل بر توزیع آب کشاورزی در حوضه ی آبریز زاینده رود توسط استاندار اصفهان و استاندار چهارمحال بختیاری به امضا رسید.

به گزارش رویش نیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، در جلسه ای با حضور استانداران اصفهان و چهارمحال بختیاری در محل استانداری اصفهان، تفاهم نامه ی نحوه ی نظارت و کنترل بر توزیع آب کشاورزی در حوضه ی آبریز زاینده رود که با مشارکت تشکلهای صنفی کشاورزی صورت خواهد پذیرفت به امضاء طرفین رسید.
در این تفاهم نامه که توسط رسول زرگرپور و قاسم سلیمانی به امضا رسیده در خصوص چگونگی مدیریت، کنترل و نظارت بر توزیع آب بخش کشاورزی در حوضه ی آبریز زاینده رود تصمیم گیری شده است.
گفتنی است زاینده رود به عنوان رود تمدن ساز و بزرگترین جریان دائمی آب منطقه مرکزی ایران از رشته ی زردکوه بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری و کوه های غرب اصفهان واقع در شهرستان های فریدون شهر و فریدن سرچشمه می گیرد که در سال های اخیر به دلیل کاهش ریزشهای جوی، افزایش برداشت ، بارگذاری های غیر اصولی و معضلات مدیریتی با چالش کمبود آب و خشکسالی روبرو بوده بگونه ای که این عرصه طبیعی در سال های اخیر خشکی بی سابقه ای را تجربه کرد و در محل پائین دست در بیشتر ماه های سال با خشکی مواجه شده است.
شایان ذکر است طرح ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود در سال ۹۳ با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها توسط استاندار اصفهان تدوین و به تصویب شورای آب کشور رسیده است که در حال پیگیری است و امضای این تفاهم نامه به اجرای این طرح کمک زیادی خواهد کرد.

 

همایش نکوداشت زاینده رود

به همین مناسبت و امروز در گرامیداشت زاینده رود همایش در تالار همایش های بین المللی اتاق بازرگانی با شعار، زاینده رود را زنده، زاینده رود را همیشه، زاینده رود را کامل می خواهیم، از سرچشمه تا گاوخونی برگزار خواهد شد.

امیدواریم زاینده رود با این اخبار و همایش ها به سمت آبادانی حرکت کند و هر چه سریعت شاهد جریان دائمی آب در این بستر تشنه و خشک باشیم.

نظرات (1)

  1. دت 1395/07/18 17:44

    همش حرف است مهم باغ هلو ووو همسایه هاست که با موتورهای قوی از زاینده رود بردشت میشود اسم ما اصفهانی ها به زرنگی در رفته است این اب این مترو

افزودن نظر

captcha