رویش نیوز- سرویس دین و اندیشه: رویش نیوز به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) اقدام به گفتگو با برخی از خادمین و سخنرانان این دهه نموده است که در اولین این گفتگوها با حاج محمد یزدخواستی از مداحان جوان و شناخته شده اصفهان مصاحبه کرده است که متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

 

- چند سال دارید و در مورد شروع مداحی خود توضیحاتی بفرمایید.

*** بنده متولد سال 1365 هستم و از همان بچگی که در ابتدا تلاوت قرآن انجام میدادم، مداحی را نیز آغاز کردم؛ کم کم در مسجد محله در هیئت مسجد محله، که هئیت حضرت علی اصغر(س) مسجدالمحمود خانه اصفهان به طور جدی مداحی کردن را آغاز کردم.

 

- اساتیدی که در مداحی داشته اید چه کسانی بوده اند؟

*** من هیچ کلاس مداحی‌ای نرفتم؛ تنها تلاوت قرآن را کار می‌کردم که ان هم با نوار بود در سن هفت هشت سالگی؛ مداحی هم بیش تر تقلید از نوار مداحی‌هایی که بود را کار می‌کردم.

- در خصوص تحصیلات خود و این‌که در حال حاضر چه اشتغالاتی دارید، توضیح فرمایید.

*** بعد از سال اول دبیرستان، یک سال در هنرستان تحصیل کردم و سپس وارد حوزه علمیه شدم که پس از چند سالی  تحصیلات در حوزه را سپری کردم، در کنار دروس حوزوی دبیرستان را تمام کرده و مدرک پیش‌دانشگاهی را نیز گرفتم؛ در حال حاضر هم علاوه بر دروس حوزوی در دروس خارج در دانشگاه نیز مشغول هستم.

 

- شما علاوه بر تحصیلات حوزوی مشغول کار سینمایی هستید؛ چه شد که علاقه مند به این حوزه شدید؟

*** از دوران طفولیت در اکثر محیط‌هایی که شرکت می‌کردم، جمع‌های مذهبی بود مانند هیئت و جلسه قرآن و حتی دوستان من نیز همگی از خانواده‌های متدین بودند؛ منتها در مدرسه راهنمایی با فضای هنر آشنا شدیم به ویژه با تئاترهای دانش‌آموزی در مراسم‌ها که سبب شد به این فضا علاقه مند شویم، به این صورت که اکثر تئاترهای مدرسه را یا بازی می‌کردم یا کارگردانی؛ نقطه‌ی عطف برای بنده زمانی اتفاق افتاد که از صدا و سیمای استان دنبال چند تا بچه بودند برای نمایش رادیویی. در کل شهر اصفهان تست‌هایی گرفتند که در نهایت منجر به انتخاب من و یک دوست دیگری شد و در همان دوره دوم یا سوم راهنمایی در صدا و سیمای اصفهان برنامه بچه ها سلام را اجرا می‌کردیم؛ ولی وقتی وارد فضای جدی نمایش شدیم، آن فضا با فضای مذهبی و اعتقادی من جور در نمی‌آمد که سبب انقطاع ما شد ولی این علاقه همچنان در من وجود داشت. هنگامی که طلبه شدیم به کلی این فضا را کنار گذاشتیم تا پایان سطح یک حوزه متوجه شدم که می‌توان از فضای هنر به عنوان یک فضای تبلیغی در همان مسیر طلبگی استفاده کرد.

این اتفاق زمانی برای بنده رخ داد که دروس سطح تمام شده بود. پس از پایان دروس سطح، عموماً طلبه ها یا مبلغ می شوند یا دروس تخصصی را ادامه می‌دهند که من با توجه به علاقه ای که داشتم مسیر هنر را انتخاب کردم و قصد کردم آن را به طور جدی ادامه دهم. در نتیجه تصمیم گرفتم، راه‌هایی که من را متخصص و آماده ورود به این میدان می‌کرد را دنبال کنم و به همین جهت تصمیم به اخذ دیپلم گرفتم، در کنکور شرکت کردم و در دانشگاه پذیرفته شدم.

- در حال حاضر چند کار سینمایی انجام داده‌اید؟

*** کارهایی که تاکنون انجام داده ام همگی کار کوتاه سینمایی بوده اند؛ شش اثر را تاکنون موفق به ساخت آن ها شده ام و تخصص بنده برخلاف بیش تر بچه های مذهبی که فیلم مستند می سازند، قالب داستانی است؛ من در حوزه مستند، تخصصی ندارم و اصلاً در آن فضا حرکت نکرده‌ام. اما در حوزه داستانی علاوه بر آن شش فیلم کوتاه، سه فیلمنامه داستانی نیز نوشته ام که امیدوارم مورد استقبال قرار گیرد.

 

- شما در جشنواره فیلم مقاومت هم کاری داشته‌اید؟

*** در جشنواره دو سال پیش فیلم "میتینگ" را داشتم که موفق به کسب جایزه نیز شد و در سال جاری نیز دو تا کار داشتم، یکی فیلم «ولد» و دیگری فیلم «ماه در خانه».

 

شما در سال جاری فقط در هیئت رزمندگان اسلام، مداحی می‌کنید یا در جای دیگر نیز هستید؟

*** به طور عمومی فقط در هیئت رزمندگان مداحی می‌کنم و یک جلسه خصوصی هم دارم.

 

- در طول سال اصفهان هستید؟

*** خیر

 

- در تهران هم مداحی می‌کنید؟

*** در سال اول که خیلی متوجه نشدند که بنده مداح هستم ولی بعد از آن که فهمیدند، در چند هیئت که به صورت مستمع یا مرتبط با فضای کاری ام ارتباط داشتم، پیشنهادهایی شد. یکی هیئت دانشگاه هنر که حجت الاسلام پناهیان هستند و یکی هم هیئت حسینیه هنر جشنواره عمار؛ بنده عمد داشته ام که در تهران مداحی نکنم و علی رغم تاکیداتی که دوستان داشته اند تاکنون مداحی نکرده ام حالا بعد از این چه پیش بیاید نمی دانم.

- در بحث سبکهای مداحی؛ سبک‌های خود را بر چه اساسی طراحی می کنید؟

*** یکی دو شاعر و سبک ساز از بچه های تهران هستند که بنده با ایشان دوست و مرتبط هستم؛ آن ها هم می دانند فضایی که بنده دنبالش هستم چیست و هم از لحاظ ملودی‌ها برایم زحمت می‌کشند و قبل از ایام محرم و فاطمیه که بنده در آن ها می‌خوانم این شعرها و سبکها را تهیه می‌کنند. بقیه را نیز از شعرایی که بنده نمی‌شناسم جستجو می‌کنم می بینم شعرها و سبکهایش چگونه است که در نهایت انتخاب می‌کنم.

 

- به چه میزان هیئت های فعلی ما سکولار هستند؟ برای رهایی از این آسیب که اخیراً نیز مورد تأکید رهبر انقلاب قرار گرفته است چه باید کرد؟

*** اصطلاح سکولار برای هیئت را اولین بار ایشان به کار بردند و به نظرم تعبیر درست و صریحی بود؛ یک عده اعتقادشان این بود که جلسه سیدالشهدا برای صرف یک ابراز ارادت به امام حسین(علیه السلام) باشد و صرف اینکه یاد و خاطره‌ای از آن مصیبت باقی باشد کفایت می کند و تطبیق آن واقعه با مسائل روز و آن جمله شهید مطهری «حسین باقی است و حسین زمان و شمر و یزید زمان داریم» این تطبیق را زیر بار نمی رفتند و حتی قبول نداشتند و تاکید می کردند که جلسه امام حسین(علیه السلام) را سیاسی نکنید. ما قائل هستیم یزید به عنوان جبهه باطل هنوز باقی است و قیام سیدالشهدا(ع) همچنان ادامه دارد و کربلا در این زمان می تواند رخ بدهد و میتواند رخ ندهد؛ اما برخی هیئت ها زیر بار این مسئله نمی رفتند تا این که رهبری صریحاً بیان فرمودند که اگر مبانی مبارزاتی امام حسین و مبانی که می توانیم با مسائل امروز انقلاب تطبیق بدهیم در نظر نگیریم هیئت سکولار می شود؛ یعنی هیئتی که شاید دشمن هم ترسی از آن هیئت و آن امام حسین(علیه السلام) نداشته باشد. ولی آن چیزی که امام خمینی(ره) فرمودند: «محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته است» آن محرم و صفری است که دشمن از آن می ترسد و تلاش می کند آن را تحریف کند یا آن را از بین ببرد. همین اتفاقی که در هیئت ها افتاده بود که از تطبیق دادن با مسائل روز واهمه داشتند شاید همان تحریفی است که مدنظر دشمن بود و در طول تاریخ ایجاد کرده بود.

در گذشته ما با این مشکل مواجه بودیم به خصوص در اصفهان؛ در اصفهان هیئتهای معروف و مداح های معروفمان این مشکل را داشتند تا این که یک جریانی در کشور و با حمایت رهبر انقلاب شکل گرفت؛ یعنی یک سری مداح‌هایی که این مهم مدنظرشان بود، حمایت شدند و رسانه ای شدند و با مردم ارتباط گرفتند و جلساتشان رونق گرفت و سبب شد مداحان گذشته که زیر بار این جریان نمی رفتند یا از طرف مستمعین و مردم کنار گذاشته شدند یا مسیرشان را اصلاح کردند. این اتفاق به لطف خدا در اصفهان رخ داده است و امروزه مداحان خوبی هستند که با بچه های انقلابی اند و بچه های با بصیرتی هستند و اشعارشان محتوایی که مدنظر هست را دارا می باشد و جلساتشان مورد حمایت مستمعین قرار گرفته است.

- با پدیده انحراف در عزاداری ها چگونه باید برخورد کرد؟ نقش مداحان اهل بیت در جلوگیری از این انحرافات چیست؟

*** این بحث چند مسئله را به همراه دارد؛ اول آن که عزاداری دو رکن دارد، یکی منبر و یکی مداح؛ از لحاظ رتبه ای عالم اولویت دارد و خیلی مداحین کمی داریم که مناقب را کشف کنند و عالم باشند در صورتی که مداحان فقط مناقب را بیان می کند و آن روحانی است که این مناقب را کشف می کند و ارجحیت دارند. منتها باید بپذیریم که فضای محرم و هیئتها فضای احساسی است و عواطف مردم نسبت به عقول مردم بیشتر مورد توجه است. برای همین مسئله است که رهبری در جلسه با مداحان تاکید دارند که شما می توانید با یک شعر چنان احساسات را تحریک کنید که یک روحانی با ساعت ها سخنرانی نمی تواند. بنابراین علما باید این مسئله را بپذیرند؛ در محرم چه بخواهیم و چه نخواهیم توجه مردم بیشتر به سمت مداح هاست؛ متاسفانه یک سری از علما با توجه این که بحث مداحی اولویت دارد، مداحی را در اولویت دوم قرار می دهند در نتیجه جلسه می شود علما محور، این مسئله یک بدی دارد و آن این که جوانی که دنبال تحریک عواطف است نیازهایش برطرف نمی شود ولی اگر مداح محور باشد، جوانان جذب می شوند و در نتیجه عالم هم می تواند از این بستر استفاده کند.

انحرافات در مداحی از همین جا شروع میشود که مداحان با علما مرتبط نبودند و در نتیجه بخشی از این انحرافات ریشه در رفتار مداح داشت چرا که مداح باید زیرنظر عالم رشد کند. یکی از مهم ترین علل آن دوری مداح از عالم، طرد شدن مداحان توسط علما بود. علما نمی پذیرند که مداح را باید زیر چتر خود بگیرند- این اتفاق بیشتر در مورد اصفهان است- و این شکاف باعث انحراف می شود و مداح هر آن چه به نظرش درست است، چه در شعر، چه در مقتل و ... را بیان می کند در حالی که خیلی های از آن ها با مسائل دینی ما سازگاری ندارد؛ اگر بتوانیم رابطه بین علما و مداحان را نزدیک بکنیم و علما هم برای شور محرم ارزش قائل شده و آن را جدی بگیرند، این شکاف از بین رفته و انحرافات کم تر خواهد شد. در حال حاضر البته مشکلات نبست به گذشته کم تر شده است.

 

افزودن نظر

captcha