شیگنوری شیباتا: زیبایی‌ اصفهان مسحورکننده است
یکشنبه 28 شهریور 1395, 10:21

 

شیگنوری شیباتا دبیرکل ژاپنی اتحادیه شهرهای تاریخی جهان ضمن سفر به اصفهان با دکتر مهدی جمالی‌نژاد شهردار اصفهان که نایب رئیس اتحادیه جهانی شهرهای تاریخی است، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، شیگنوری شیباتا در این دیدار پیرامون حضور در اصفهان و آثار تاریخی آن اظهار کرد: به این دلیل در اصفهان حضور پیدا کردم که اگر فردی اصفهان را ندیده باشد گویی نیمی از دنیا را ندیده‌ است.

وی با بیان اینکه اصفهان یکی از مهم‌ترین و زیباترین شهرهای جهان است، تصریح کرد: برای زمان طولانی این رویا و آرزو را داشتم که این شهر را از نزدیک مشاهده کنم، فرهنگ ایرانی برای من بسیار آشناست و من از گذشته علاقه‌مند و مشتاق به این فرهنگ بودم.

خشکی رودخانه زاینده‌رود نگران‌کننده است

دبیرکل اتحادیه شهرهای تاریخی جهان با اشاره به آثار تاریخی اصفهان اضافه کرد: این آثار بسیار مسحورکننده و فوق‌العاده هستند اما موضوع نگران‌کننده در اصفهان، عدم جاری بودن آب در رودخانه زاینده‌رود است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات شهرداری اصفهان در زمینه احیای آثار تاریخی این شهر، افزود: شهرداری اصفهان کار بسیار بزرگی در زمینه بازسازی و نوسازی این آثار انجام داده اما موضوعی که در این میان برای نه تنها شهرداری اصفهان بلکه شهرداری کیوتو نیز وجود دارد، محدودیت بودجه است که مانعی برای نوسازی بافت‌های فرسوده به حساب می‌آید.

شیباتا گفت: هدف اتحادیه شهرهای تاریخی جهان تبادل دانش، اندیشه و نظر با شهرهایی است که در حال احیای آثار تاریخی خود هستند تا آنها بتوانند این اقدامات را صحیح‌تر و بهتر انجام داده و همزمان زمینه دوستی هر چه بیشتر میان آنان و ارتقا صنعت گردشگری را نیز فراهم کنند.

وی اضافه کرد: برای ارتباط بیشتر میان اصفهان و کیوتو باید برنامه‌هایی از قبیل برگزاری نمایشگاه‌های عکس، گالری‌ها، ارتباطات دانشگاهی و ... برگزار شود تا بتوان در آینده‌ای نزدیک ارتباطات میان دو شهر را به صورت بسیار قوی‌تر ادامه داد.

دبیرکل اتحادیه شهرهای تاریخی جهان با بیان اینکه در شهر کیوتو ژاپن 37 دانشگاه و مرکز علمی وجود دارد، تاکید کرد: آغاز ارتباط میان اصفهان و شهر کیوتو می‌تواند از دانشگاه باشد چرا که این تعداد مراکز دانشگاهی در تبادل علم و تفکر میان دو شهر بسیار موثر است.

نسبت به گذشته تاریخی خود بی‌تعهد نیستیم/ توسعه نوین شهر در راستای تمدن خلاق گذشته

شهردار اصفهان نیز در این دیدار اظهار کرد: ما نسبت به گذشته تاریخی خود بی‌تعهد نبوده و توسعه شهر اصفهان را در صورتی می‌خواهیم که میراث تاریخی آن حفظ شود.

مهدی جمالی‌نژاد با اشاره به اینکه امروز احیای نشانه‌های تمدنی تمدن‌های گذشته افق نوین ما بوده تا آن اندیشه‌ها ادامه پیدا کند، افزود: وقتی توسعه نوین شهر در راستای تمدن خلاق گذشته باشد، به اصفهانی بی‌بدیل دست پیدا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بازگشت به هویت و گذشته را در ادامه راهمان مدنظر داریم، تصریح کرد: به همین دلیل شهرداری اصفهان از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس خود به جد پاسداری می‌کند و به همین دلیل است که در تمام عرصه‌های جهانی زمانی که صحبت از میراث فرهنگی ملموس یا ناملموس می‌شود، شهرداری اصفهان حضوری فعال دارد.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه 2 هزار اثر تاریخی در این شهر وجود دارد، ادامه داد: شهرداری اصفهان در حال بازسازی و احیای بیش از 200 اثر تاریخی شامل میدان‌های شهری، بافت‌های تاریخی، بازارهای سنتی، حمام‌های تاریخی، خانه‌های قدیمی، قلعه‌های تاریخی و خیابان‌های قدیمی اصفهان است.

وی با اشاره به بازسازی دولتخانه صفوی گفت: از دوران صفویه آثار بسیار زیادی به جای مانده که همه در کنار یکدیگر مجموعه‌ای چندین هکتاری را شامل می‌شود و ما قصد داریم آن را احیا کنیم.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه میدان امام علی (ع) از آثار به جای مانده دوره سلجوقی را بازسازی کردیم، اصافه کرد: شاید جایی را در جهان نتوانید پیدا کنید که 80 هکتار در کنار هم احیا شده باشد و مانند تونلی تاریخی شما را به 400 تا 500 سال قبل ببرد.

 

نظرات

- هادی
آقای دکتر جمالی نژاد ، هیچ کجای دنیا رو هم پیدا نمیکنید که زمین های مردم را با طرح فضای سبز به نازلترین قیمت از چنگ مردم دربیارند و بعد متری 10 برابر به صورت تجاری به مردم بفروشند . واقعا به چه قیمت باید احیا می شد؟ آیا این احیا به نفع مردم هم بود ؟ هنوز چند ده میلیارد تومان دیگه پول مردم مستضعف رو باید خرج کنید تا این پروژه تمام بشه .
1395-06-29 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.