ثمره تعطیلی یک ماهه لیگ برتر:
کسب 4 امتیاز با چاشنی شانس
چهارشنبه 17 شهریور 1395, 11:23

 

رویش نیوز- سرویس ورزشی: روز گذشته تیم ملی فوتبال در دومین دیدار خود در چارچوب بازی های مقدماتی جام جهانی روسیه در یک بازی ضعیف 2 امتیاز حساس را در مقابل چین از دست داد تا احتمالا و با توجه به سبک بازی تیم ملی در روزهای پایانی مسابقات حسرت این امتیاز ها را بخوریم.

تیم ملی در دو بازی ایتدایی خود بازی بسیار ضعیف تر از نام فوتبال ایران ارائه کرده است و با استفاده از تکنیک هایی چون اوت دستی و زیر توپ زدن از هر نقطه از زمین مقابل این تیم های متوسط آسیایی ظاهر شده است و شاید اگر حوادث دقایق پایانی بازی ایران با قطر رخ نمی داد ایران الآن از دوبازی خود تنها دو امتیاز داشت.

ذکر این نکته لازم است که تیم ملی در حالی این بازی ضعیف را در دو دیدار گذشته خود ارائه داده است که پس از حضور کی‌روش در نیمکت مربی گری تیم ملی فوتبال ایران برای هر بازی ملی شاهد تعطیلی های یک یا حتی دو ماهه لیگ برتر بوده ایم که نا رضایتی مربیان باشگاهی را هم به دنبال داشته است. اما ثمره این تعطیلی های طولانی که در روند لیگ نیز تاثیر منفی داشته است باعث بهبود بازی یازیکنان تیم ملی نشده و شاهد ارائه این بازی های ضعیف از تیم ملی هستیم. مطمئنا ارائه چنین بازی هایی با تیم های متوسط آسیایی نیاز به این تعطیلی های طولانی مدت و گرفته شدن سرعت لیگ ندارد. بلکه بازیکنان با چند جلسه تمرین ساده می توانند به حد آمادگی برای این بازی ها برسند.

این بازی های دون شان ایران به خاطر عدم حضور بازیکنان قدرتمند در پست های مختلف نیست همانطور که کی‌روش هم قبل ازبازی در مقابل قطر گفته بود که برای رسیدن به ترکیب اصلی سردرد گرفتم و با دارو خوابیدم. اما چه می شود که در میدان بازی تنها تکنیک شاخص ایران برای رسیدن به گل می شود اوت های دستی بلند و کرنر؟ این را باید از کارشناسان پرسید. البته باید گفت که تیم ملی به گفته کارشناسان فوتبالی کشور یکی از پر مهره ترین تیم های دوران فوتبالی ایران است.

به نظر می رسد کی‌روش هم علی رغم نام بزرگ و عقبه حرفه ای بودن گرفتار برخی از رابطه ها در تیم ملی شده است، حضور برخی از بازیکنان که تا چند روز گذشته حتی تیم هم نداشتند در لیست انتخابی تیم ملی و بعد هم حضور در ترکیب اصلی نشان از این دارد که مشخصه های دیگری به جز شایسته سالاری در انتخاب بازیکنان جایگزین شده است.

نکته دیگری که در رفتارهای کی‌روش به شدت عجیب است واکنش های غیر حرفه ای این مربی با کلاس جهانی در مقابل اشتباه های داوری است. کی روش که سالها در سطح اول فوتبال اروپایی حضور داشته است به جای کنترل نیمکت در هنگام اشتباهات، دست به اقداماتی می زند که جو را متشنج کرده و باعث ضربه به روحیه کلی تیم می شود. به یاد بیاورید رفتارهای کی روش در بازی ایران مقابل قطر در مقابل داور استرالیایی را. البته چنین رفتارهایی را می توان در قالب کاری برای منحرف کردن افکار عمومی جامعه به داور در صورت شکست توجیه کرد.

شاید تنها نکته مثبت کی‌روش در این مدت میدان دادن به برخی از بازیکنان جوان تیم ملی است. بازیکنانی که با عملکرد خود به تیم ملی دعوت می شوند و برخی مواقع نیز در ترکیب اصلی جای می گیرند، البته در مقابل کی روش به برخی از بازیکنان پیشکسوت تیم نیز چنان اعتقادی داشته که در حالی که در طی چندین بازی عملکرد ضعیفی ارائه شده است بازهم این بازیکنان را در ترکیب اصلی تیم ملی می بینیم.

کی روش برای فرار از شکست آب پاکی را روی دست حامیان و منتقدانش ریخت و قبل از بازی با چین ایران را شانس سوم صعود به جام جهانی دانست. صحبتی که بیشتر انتظار بیان آن را از سوی مربیان تیم های هم گروه ایران داشتیم تا از سوی سرمربی حرفه ای ایران. این اظهارات در حالی بیان می شود که ایران مدت ها است در رنکینگ فیفا رتبه اول آسیا را دارد اما مربی برای کاهش انتظارات در صورت عدم صعود چنین صحبت هایی را بیان می کند. البته با وضعیتی که در حال حاضر داریم و از دو دیدار خود با چاشنی شانس 4 امتیاز گرفته ایم احتمالا توقعی بیش از سومی در جدول گروه را هم نباید داشته باشیم.

در آخر باید گفت که تا زمانی که کی‌روش حامیانی چون فردوسی پور و برخی از روزنامه های ورزشی دارد که بازی افتضاح ایران در چین را با تیترهایی چون یک امتیاز از جهنم شن یانگ تحلیل می کنند احتمالا باید شاهد این روند در بازی های آتی و از دست دادن جام جهانی در روسیه باشیم.

این ها تنها گوشه از نقدها به عملکرد کی‌روش بود که اگر مفصل بخواهیم به آن ها بپردازیم مثنوی هفتاد من خواهد شد اما در هر حال امیدواریم که مسئولین فدراسیون نیز در تصمیم گیری های آتی خود کمی واقع نگر شده و به انتقادات نیز بهایی دهند.

این ها تنها گوشه از نقدها به عملکرد کیروش بود که اگر مفصل بخواهیم به آن ها بپردازیم مثنوی هفتاد من خواهد شد اما در هر حال امیدواریم که مسئولین فدراسیون نیز در تصمیم گیری های آتی خود کمی واقع نگر شده و به انتقادات نیز بهایی دهند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.