دست آوردسازی خیالی برای برجام!
برجام از خسارت محض تا رفع تهدید از کشور
دوشنبه 15 شهریور 1395, 13:54

 

 رویش نیوز- سرویس سیاسی- ایلیا ایرانی: در حالی هشتمین ماه از اجرایی شدن برجام را پشت سر می گذاریم که برجام در همان تقریبا هیچ مانده و دست دولت را در پوست گردو گذاشته است.

به نظر می رسد تیم مذاکره کننده و اعضای هیئت دولت من جمله دکتر روحانی و محمد جواد ظریف نیز این موضوع را با گوشت و خون خود لمس کرده و به دنبال راهی برای سرپوش گذاشتن بر این خسارت محض هستند.

دولتی ها، تیم مذاکره کننده و رسانه های همراه با برجام که برخی از آن ها خود به نا کارآمدی برجام بارها اعتراف کرده اند نیز در این پروژه حضور جدی داشته و قصد دارند اذهان را از آثاری که برجام قرار بود بر روی اقتصاد کشور بگذارد، منحرف کنند.

در تازه ترین اقدام در راستای پروژه تغییر آثار برجام در افکار عمومی جامعه، دکتر محمد جواد ظریف در گفتگوی اخیرش با روزنامه ایران در رابطه با آثار برجام و هدف مذاکرات دوساله هسته ای گفته است: "البته هدف عمده مذاکرات، برداشتن تحریم‌ها نبود؛ بلکه حفظ عزت کشور، توانمندی‌های فنی و لغو قطعنامه‌های شورای امنیت بود که اتفاقاً هیچ یک از تحریم‌های اقتصادی در آن قطعنامه‌ها نبود"

این در حالی است که برجام پیش از اجرایی شدن قرار بود ازمشکلات آب آشامیدنی تا مشکلات بزرگ اقتصادی کشور را حل کند، تحریم های گسترده اقتصادی را لغو نماید و ارتباط با بانک های بزرگ آمریکایی و اروپایی را برقرار سازد. هر روز تاخیر در اجرایی شدن برجام به گفته مشاوران و معاونان دولت یازدهم 100 میلیون دلار ضرر برای کشور داشت. اما به نظر می رسد کار به جایی که نباید رسیده است.  ظریف مرد اول برجام در کشور هدف مذاکرات را حفظ عزت کشور می داند، عزتی که با گذشت روزها و ماهها از روز اول اجرایی شدن برجام بیشتر زیر پا گذاشته شد و در نهایت هم کار به جایی رسید که کشور برای انجام معاملات اقتصادی در سطح دنیا دست به دامان آمریکا برای صدور نامه آرامش بخش شود.

اما دولت پیش از این نیز راه دیگری برای تغییر اهداف مذاکرات هسته ای پیش گرفته بود. تیم مذاکره کننده از مدتی پیش و پس از ناکارآمدی برجام در مباحث اقتصادی سعی در القای این موضوع را دارد که برجام سایه جنگ را از سر کشور برداشته است و در همین رابطه روحانی در 12 مرداد ماه سال جاری در جریان مصاحبه تلویزیونی، گفت: "برجام سایه شوم تهدید را از سر مردم برداشت" این صحبت بارها از سوی رسانه ها و افرادی که حامی برجام بوده اند در طول ماه های گذشته تکرار شده است آن هم در حالی که رهبر انقلاب در تیر ماه سال 93 در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای در دیدار با کارگزاران نظام در واکنش به بحث‌هایی که حاکی از احتمال حمله نظامی به ایران در صورت به بن‌بست رسیدن مذاکرات بود،فرمودند: "واقعیت این است که حمله نظامی، امروز برای آمریکا مقرون به صرفه نیست به همین علت ناظران و آگاهان جهانی نیز مانند ملت ایران، تهدیدهای آن را جدی نمی گیرند". 

همچنین سخنگوی کاخ سفید پس از انعقاد برجام در سال گذشته پیرامون احتمال حمله نظامی به ایران پس از برجام گفته بود: «نکته کلیدی این است که (پس از توافق) گزینه نظامی تقویت هم می‌شود، چراکه طی این سال‌ها ما جزئیات بیشتری از برنامه هسته‌ای ایران جمع‌آوری خواهیم کرد»

ادعای رفع سایه جنگ از سر کشور با انعقاد برجام ادعایی است که بارها و بارها توسط اعضای مختلف دولت و رسانه های حامی دولت مطرح شد اما به نظر می رسد که خود این افراد هم می دانند که این بحث ادعایی بیش نیست.

دولت یازدهم در حالی که برجام را در آینه مردم تقریبا هیچ می داند به دستاوردسازی برای برجام می پردازد. در حالی که قرار بود برجام تحریمها را یک شبه رفع کند و به یک فرصت برای کشور تبدیل شود می بینیم که نه تنها فرصتی ایجاد نشده است بلکه برجام را به یک برنامه تهدید زدا از کشور تبدیل می کنند. تا کنون دولت دستاوردهای رفع تهدید جنگ و حفظ عزت کشور را برای برجام ساخته است؛ حال باید ببینیم که در طول ماه های آتی و نزدیک شدن به انتخابات، توسط  تیم رسانه ای دولت چه دستاوردهای خیالی دیگری برای برجام ساخته خواهد شد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.