به گزارش رویش نیوز دومین روز از کارگاه آموزش مربی سواد رسانه در مرکز همایش های کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد.

 

انواع رسانه ها مولود جنگ ها هستند

در قسمت اول این کارگاه دکتر احسان شهیر مباحث خود با موضوع آینده رسانه و فضای سایبر (اینترنت آینده) را ارائه داد.

احسان شهیر با اشاره به این نکته که برای برنامه ریزی برای آینده باید ابتدا یک شمای کلی در رابطه با آینده به دست بیاوریم گفت: آینده پؤوهی با رویکردهای مختلفی انجام می گردد که در آن آینده ممکن، آینده مطلوب، آینده محتمل و آینده باور نکردنی تصویر می شود.

شهیر درباره چگونگی به وجود آمدن رسانه های مختلف گفت: یکی از علت های وجود رسانه ها جنگ ها هستند. اگر به تاریخ معاصر نگاهی بیندازیم خواهیم دید که وقتی هر جنگی صورت گرفته است رسانه جدیدی ایجاد شده است.

این کارشناس رسانه در رابطه با دیدگاه رهبر انقلاب در باره اینترنت گفت: مقام معظم رهبری در سال 71 و وقتی اینترنت تازه در حال ایجاد بوده 3 نکته در رابطه با مواجهه با اینترنت بر شمرده اند؛ "1- صنعت بسیار جالبی است و باید روی آن سرمایه گذاری شود، 2- برای جوانان بسیار جاذب است و باید روی آن سرمایه گذاری شود، اینترنت، آلودگی خاص خود را داردکه باید برای آن برنامه ریزی کرد." رهبر انقلاب 2 فرصت و یک تهدید برای اینترنت برشمرده اند آن هم 25 سال پیش.

وی افزود: ایران در تعداد کاربران در اینترنت رتبه چهاردهم را دارد. که خوبی آن بستگی به نحوه استفاده از اینترنت دارد.

شهیر در ادامه عنوان داشت: برای آینده پژوهی باید با شرایط حال آشنا باشیم. برای اینکار ابتدا از روندهای موجود کمک می گیریم.

احسان شهیر ادامه داد: اینترنت در حال حاضر سه بعد دارد" زیر ساخت، کاربر(انسان)، محتوا" که در 15 سال آینده یکی از این ابعاد یعنی کاربر و انسان آرام آرام حذف خواهد شد و شاهد اینترنتی با 2 بعد اینترنت اشیاء و داده های بزرگ خواهیم بود. بقیه ابعاد اینترنت هم با پیشرفت های گسترده ای روبرو خواهد شد.

این کارشناس رسانه در رابطه با ارزشها در آینده گفت: در آینده فضای مجازی هر کس که محتوا تولید کند در فضای مجازی به عنوان انسان شناسایی خواهد شد. با توجه به این که در آینده اینترنت نقش بزرگتری خواهد داشت اگر محتوا تولید نکنیم در آینده مشکل خواهیم داشت. لازم به ذکر است که مقام معظم رهبری هم تاکید زیادی بر تولید محتوا داشته اند.

شهیر خاطر نشان کرد: اما اینترنت اشیا چیست. تا سال 2020، 50 میلیارد شی به اینترنت وصل خواهند شد. اینترنت اشیا یعنی هر چیزی که می بینید به اینترنت وصل شود. خدمات بسیار راحت تر خواهند شد و برخی نیازها با تکنولوژی برطرف خواهد شد.

وضعیت کنونی

وی افزود: در اینترنت اشیا 5 روند اتفاق خواهد افتاد. هوش مصنوعی قدرت پردازش، حواس شبیه سازی شده، محیط شبیه سازی شده و زیر ساخت و شبکه است.

احسان شهیر در رابطه با اینترنت اشیا تشریح کرد: در هوش مصنوعی قصد شبیه سازی مغز انسان وجود دارد و افق محتمل پیش رو می گوید که تا سال 2025 انسان به این قدرت دست خواهد یافت. با توجه به اینترنت اشیا همه چیز و همه کس به شبکه وصل خواهند شد که این پروژه در کشورهای مختلفی در حال پیگیری است. قدرت پردازش هم به شدت در حال افزایش است. شبیه سازی حواس نیز به دنبال این است که احساس به طور کامل انتقال پیدا کند. تاکنون حواس بینایی و شنوایی به این قابلیت رسیده است، باقی حواس نیز در آینده ای نه چندان دور این قابلیت را به دست خواهند آورد.

وی پیرامون وضعیت آینده در تکنولوژی در جهان عنوان کرد: تکنولوژی در حوزه سلامت، پاسخ به نیازها و پیش بینی رفتارها به ارائه خدمات به انسان ها خواهد پرداخت. در حوزه سلامت تکنولوژی کنترل رفتارهای انسان برای بهبود سلامتی را بر عهده خواهد گرفت، البته با توجه به این کار هک این سنسور توسط هکرها باعث قتل هم خواهد شد.

شهیر درباره چگونگی مواجهه با آینده تصریح کرد: الآن در ایران فقط سه درصد از افراد به تولید محتوا می پردازند و کاربران فقط برای وبگردی به سمت اینترنت می روند. در آینده ای نزدیک ماشین ها به جای انسان تصمیم خواهند گرفت، حریم خصوصی شما کمرنگ خواهد شد (همین اشتراک گذاشتن برخی از اطلاعات خصوصی در صفحات مجازی از همین نوع است)، شکاف اجتماعی افزایش خواهد یافت، زندگی ها شبکه ای خواهد شد و همه به دنبال زندگی شبکه ای خود خواهند شد. مغزها قابل خواندن می شود.

شهیر خاطر نشان کرد: در 15 سال آینده ما آواتارهایی تولید خواهیم کرد که خاصیت هایی از خود فرد خواهند داشت، حتی آواتارها با هم ازدواج می کنند. آگاهی ها نسبت به جهان افزایش خواهد کرد. ارتباطات افراد غیر واقعی خواهد شد، دورکاری رواج پیدا خواهد کرد، حریم خصوصی وجود نخواهد داشت. زندگی ها به زندگی آواتاری تبدیل خواهد شد. خیلی از کارهای نا مشروع عادی خواهد شد. مذاهب در اینترنت به وجود خواهند آمد مانند داعش، در اینترنت کشورهای جدیدی به وجود خواهند آمد. آینده تمام مکان ها و زمان ها تجمیع می شود. چون فضای مجازی زمان و مکان را از بین خواهد برد. تو از همه مکان ها می توانی استفاده کنی. سرعت رشد اینترنت بسیار زیاد است، آپشن های زیادی دارد، همین الآن باید به فکر آینده باشیم، تک تک ما در این فضا می توانیم حکمرانی کنیم آن هم با محتوای مناسب و گر نه به ابزاری ساده تبدیل خواهیم شد.

 

آموزش در عصر کنونی بدون سرگرمی کارکردی ندارد

سلمان هاشمیان کارشناس رسانه در بخش دوم این دوره آموزشی در رابطه با سرگرم آموزی گفت: صوت و تصویر به کمک هم رسانه تشکیل میدهد. تاثیر رسانه ها بر آموزش یا در کل Educaintment را مورد بررسی قرار می دهیم. رسانه یعنی ارسال یک پیام به انبوه.

هاشمیان ادامه داد: رسانه اول ایرانیان در طول تاریخ کتاب بوده است. سه میلیون از چهارمیلیون و پانصد هزار کتابی که در دنیا وجود دارد ایرانی است و از همین جا به این نتیجه گیری می توان رسید پس رسانه ایرانیان کتاب بوده است. اما در حال حاضر چگونه است؟ رسانه ی غربی ها هم از ابتدا نقاشی و تئاتر بوده و بیشتر تصویری است. رسانه ایرانیان خطابه و شعرو در نهایت صوت بوده است. خیلی ها هم می گویند رسانه شیعه منبر است.

وی افزود:  اجوتیمنت یعنی برای آموزش باید 30 درصد محتوای آموزشی ارائه داده و 70 درصد بقیه سرگرمی باشد. چون ما در دنیایی هستیم که انسان ها خسته اند، اطلاعات زیادی به افراد می رسد و... امروزه تفریح و سرگرمی خیلی جدی شده است، شما برخی وقت ها یک اخبار یا سخنرانی را برای سرگرمی اش می بینید.

این کارشناس رسانه در رابطه با الزام های آموزشی در شرایط فعلی گفت: ما از رسانه های مکتوب به سمت رسانه های تصویری حرکت می کنیم. امروزه مربی اگر نتواند اصول سرگرم آموزی را رعایت نکند از سوی دانش آموزان پس زده می شود.

هاشمیان اظهار داشت: رسانه ها 4 کارکرد دارند؛ سرگرمی، کسب خبر و اطلاعات، آموزش و کمک به رهبری جامعه این کارکردها هستند. بین سرگرمی و آموزش سرگرم آموزی را داریم، بین کسب خبر و سرگرمی هم infotaiment وجود دارد. در حال حاضر موفقیت در آموزش با سرگرم آموزی فراهم می شود. بچه های این دوره از این که گیرنده اطلاعات باشند خوششان نمی آیند. آن ها بیشتر اهل تعامل هستند. اگر با آن ها تعامل نشود آموزش شکست می خورد.

سلمان هاشمیان ادامه داد: استاد سرگرم آموزی خدا است آن هم در قرآن، بیشتر قرآن قصه است. در قرآن 50 آیه پشت سر هم بحث جدی نمی بینید. گذرا می گوید و به سراغ مباحث دیگر می رود. در آموزش هم مشکل ما این است که روش اشتباه داریم و به قول آقای قرائتی قرآنی آموزش نمی دهیم. یکی از نکاتی که در کتاب سواد رسانه به چشم می خورد این است که این کتاب متن ندارد و در آن بیشتر تصاویر به چشم می خورد. اصل سرگرم آموزی در آموزش این کتاب باید رعایت شود.

هاشمیان در رابطه با آموزش در عصر فعلی عنوان داشت: ما امروز باید بچه ها را سر کلاس مشغول کنیم ولی نمی توانیم چون در عصر رسانه زندگی نمی کنیم. رسانه اول دنیا تا مدتی پیش هالیوود بود اما در آینده رسانه اول دنیا بازی های کامپیوتری است. چرا بازی صنعت آینده بچه ها است؟ چون در بازی هر باری تازگی وجود دارد و در بازی کشف وجود دارد.

این کارشناس رسانه گفت: امروز سرگرم آموزی یعنی به جای این که به دانش آموز بگویم به او نشان دهم. معلمی در این آینده چگونه است؟ دانش آموز کیست؟ آموزش خیلی وقت ها در دانشگاه هم پر کردن حافظه دانشجویان است. باید بچه ها از حالت حافظه ای برای پر کردن به کاشف تبدیل شوند. باید به دنبال محتوا بروند و آن را ایجاد کنند. به قول آقای داوری اردکانی "ما خروار خروار جواب داریم برای سوالاتی که وجود ندارند" وظیفه این کتاب سواد رسانه ای این است که دانش آموزان را از این حالت رخوت خارج شود. یک موضوع مهم که در سرگرم آموزی داریم زبان بدن است. بچه ها دیگر شنیداری مفهوم را دریافت نمی کنند بلکه به تصاویر دقت می کنند. زبان بدن شامل ژست کلی، حرکت، حالت چهره، پوشش و عناصر صحنه و ... است. سم یک سخنرانی این است که مستمع کسل شود.

هاشمیان در پایان اصول طلایی سرگرم آموزی را تشریح کرد: اصل طلایی اول سرگرم آموزی نشان دادن به جای گفتن است، در تدریس حالت چشم و ابرو تاثیر دارد. اصل دوم کپسولی بودن محتوا است. کل محتوا را در چندثانیه باید به مخاطب رساند. مخاطب حوصله تفصیل های ما را ندارد. محتوا باید در عین کوتاهی، سادگی، جذابیت در نظر گرفته شده باشد و اصل مطلب هم ارائه شود. مخاطب را خلع سلاح کنید، باید از لحاظ علمی مخاطب را اقناع کنید و بمباران اطلاعاتی کنید. مطلبی که ارائه خواهید کرد باید هیجان، شگفتی و حیرت داشته باشد، ارائه محتوا به گونه ای باشد که مخاطب در جای خود میخکوب شود؛ سم تدریس کسالت بار بودن آن است. تدریس باید ساده باشد وباری مخاطب معما طرح نکنید. طنز و شوخی هم از نکاتی است که نباید از آن غافل شوید. این نکته را بدانید که تدریسی که سرد باشد اصلا مورد توجه قرار نمی گیرد.

 

ما جهان را از دید غول های رسانه ای می بینیم

جواد جلوانی کارشناس رسانه در رابطه با پشت پرده رسانه ها در سومین بخش از روز دوم دور تربیت مربی سواد رسانه ای گفت: بحث پشت پرده رسانه ها در کتاب سواد رسانه ای به صورت ضعیف ارائه شده است. شاید بدانید که در مدارس ژاپن و کانادا 15 سال است که کتاب سواد رسانه تدریس می شود، امسال هم قرار است که این درس در ایران تدریس شود اما آیا درس سواد رسانه در ایران با ژاپن و کاندا باید تفاوت هایی داشته باشد. باید گفت کتابی که تهیه شده است کتاب خوبی است ولی باز هم الگو گرفته از همان کتاب در ژاپن و کانادا است. چیزی که باید در ایران به این بحث اضافه شود پشت پرده رسانه ها است.

مهندس جلوانی خاطر نشان کرد: برای این که قضیه بیشتر برایتان باز شود باید بگویم اگر یک روزنامه ای را برای مثال 500 تومان می خرید باقی هزینه هایش را از کجا تامین می کند؟ تبلیغات یکی از این راه ها است که به انحا مختلف از آن استفاده می شود. تبلیغات در تمام رسانه ها مثل تلویزیون دیده می شود. تلویزیون ایران در عین این که رایگان برنامه پخش می کند، ولی با استفاده از مالیات و پول نفت از ما برای ساخت برنامه ها پول می گیرند.

وی افزود: ما در رسانه ها حقیقت را نمی بینیم بلکه بازنمایی از آن حقیقت را می بینیم در عین حال که دروغی هم گفته نمی شود.

جلوانی پیرامون نظریه های قدرت رسانه عنوان داشت: در طول دوران مختلف نظریه های مختلفی در قدرت رسانه ها مطرح شد؛ ابتدا نظریه قدرت قوی رسانه مطرح شد، سپس نظریه رسانه های ضعیف، پس از آن نظریه قدرت متعادل رسانه، و در نهایت دوباره نظریه قدرت قوی رسانه با مختصات جدیدی مطرح شد.

مهندس جلوانی ادامه داد: یکی از راه هایی که برای شناسایی پشت پرده رسانه ها می توان از آن استفاده کرد، فیلم است. نمایش ترومن، سگ را بجنبان، شبکه و آینه سیاه نمونه ای از فیلم هایی است که برخی از پشت صحنه های رسانه را نشان داده است.

این کارشناس رسانه اظهار داشت: راه دیگری که برای آشنایی بیشتر نسبت به پشت صحنه رسانه ها باید به آن مراجعه کرد دیدن عاقبت جنبش های اجتماعی در آمریکا است. یا این که بدانید که چرا افرادی مثل چگوارا و نلسون ماندلا که فعالیت های ضد استکباری و آمریکایی گسترده ای دارند به افراد بی خاصیتی در عرصه تاریخ تبدیل شده اند. اما چگونه؟

مهندس جواد جلوانی کارشناس رسانه تصریح کرد: ما با یک نظامی طرفیم که با ابزار قدرت دشمنانش را یک به یک از پا در می آورد. در سال 1990 کتابی با عنوان قدرت اقتصادی رسانه ها نوشته شد و شرکت های رسانه ای جهان را 23 شرکت برشمرد. اما در سال 2004 بگدکیان در کتاب جدیدش با عنوان انحصار نوین رسانه ای شرکت های رسانه ای آمریکا که همان غول های رسانه ای جهان هستند را بیش از 5 عدد نمی داند و عنوان می کند که روسای این شرکت ها در یک باجه تلفن جا می شوند. در حالی که صدها مجله، فیلم و ... وجود دارد اما این رسانه ها از 5 شرکت بزرگ تغذیه می شوند.

وی افزود: کمپانی های تایم وارنر، والت دیسنی، نیوزکورپوریشن، وایاکام و برتلزمان این شرکت ها هستند. با توجه به توان اقتصادی عجیب این شرکت ها تلاش های رسانه ای کمپانی های رسانه ای هم در طول اهداف اقتصادی شان قرار می گیرد. لازم به ذکر است که برخی از این شرکت های رسانه ای سهام شرکت های نفتی، شرکت های اسلحه سازی و ... را در اختیار دارند.

مهندس جلوانی خاطر نشان کرد: ما با یک امپریالیسم رسانه ای در دنیا طرف هستیم. وظیفه ما در مقابل این امپریالیسم رسانه ای به نظر من ایجاد ضد جریان ها در مقابل این غول ها است. به عنوان مثال مستند ظهور، که 50 قسمت 10 دقیقه ای بود توسط دو جوان مسلمان آمریکایی ساخته شد و هر هفته 10 دقیقه روی یوتیوب آپ می شد. آن مستند ظهور که در یوتیوب با استقبال فوق العاده هم روبرو شد جز همین ضد جریان ها است.

وی افزود: ما برای این که در این فضا کار کنیم باید رسانه های مختلف را بشناسیم، 3 غول خبری در دنیا وجود دارند؛ آسوشیتد پرس، یونایتدپرس، رویترز و باید گفت که ما جهان را از دید این رسانه ها می بینیم.

جلوانی در رابطه با مقابله با رسانه های جهانی خاطرنشان کرد: برای این که بتوانیم در این زمینه بیشتر کار کنیم من یک پیشنهاد هم دارم. آیا می توان در مورد رسانه ها صحبت کرد و کتاب های استاد طاهرزاده را مطالعه نکرد. می دانید چه موقعی انقلاب ما شکست می خورد، موقعی که هالیوود برای امام خمینی فیلم بسازد. اما هالیوود هیچ وقت این کار را نمی کند چون امام خمینی یک شخصیت انقلاب ساز است، بلکه هالیوود امام را سانسور و تحریف می کند. تمام جنبش های مختلف مقابل آمریکا به انحراف کشیده می شوند اما تنها چیزی که مقابل آن ها ایستاده است انقلاب اسلامی است. من چند کتاب از استاد طاهرزاده معرفی می کنم، سلوک ذیل شخصیت امام خمینی(ره)، جوان و انتخاب بزرگ و معرفت النفس.

 

افزودن نظر

captcha