فروشنده!؛ کنایه وطن امروز درباره FATF
یکشنبه 14 شهریور 1395, 09:34

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از وطن امروز، توافق FATF که وزیر اقتصاد به نمایندگی از دولت آن را امضا کرده زمینه تحریم خودمان به وسیله خودمان را فراهم می‌کند. به عبارت بهتر غرب به وسیله این توافق به بهانه مبارزه با تروریسم، ایران را تحت فشار قرار می‌دهد که نهادها و ارگان‌هایی که همچنان در لیست مبارزه به تروریسم هستند (حتی نهادهای ایرانی که غرب آنها را حامی تروریسم می‌خواند و ما آن را قبول نداریم) در تحریم پولی و بانکی قرار بگیرند. به عنوان مثال با همین توافق است که بانک سپه نخستین بانک ایرانی در پاسخ به نامه‌ای که یکی از زیرمجموعه‌های سپاه برای گشایش اعتبار درخواست کرده بود، اعلام می‌کند به علت تحریم بودن آن نهاد امکان همکاری وجود ندارد.  انتشار نامه بانک سپه به قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) مبنی بر عدم همکاری با این نهاد به خاطر قرار داشتن در لیست تحریم بسیاری از ابهامات درباره خیانت‌آمیز بودن این توافق را برطرف کرد.

جالب اینکه «چقازردی»مدیرعامل بانک سپه سند روشن عدم همکاری بانک سپه با یکی از نهادهای سپاه پاسداران را انکار کرد و گفت: «چنین نامه‌ای به هیچ وجه صحت ندارد. ما مقررات بانکداری بین‌المللی را برای انجام فعالیت‌های ارزی باید لحاظ کنیم و این در حالی است که باید همزمان مسائل داخلی و درونی را نیز در نظر داشته باشیم، با این وجود به صراحت می‌گویم طرح چنین مسائلی به هیچ عنوان صحت ندارد. اگر مجلس این را به تصویب برساند، بانک‌ها هم ملزم به اجرای کامل آن هستند». نامه بانک سپه به سپاه آنقدر خائنانه بوده که حتی مدیرعامل این بانک، سند واضح را تکذیب می‌کند. جالب اینکه روز گذشته مدیرعامل بانک مسکن نیز بیانیه این بانک درباره لزوم اجرای FATF را به طور کلی کتمان کرد در حالی که این بیانیه به طور رسمی 2 ماه پیش منتشر شده بود.

بوی خیانت

بت‌شکن، مدیرعامل بانک مسکن ابتدا موضوع بیانیه بانک مسکن درباره FATF را کتمان کرد اما وقتی خبرنگاران بیانیه بانک مسکن در این باره را نشان دادند وی آن را یک بیانیه ساده دانست. بت‌شکن در پاسخ به سوال «وطن‌امروز» مبنی بر ابلاغ FATA به بانک مسکن و اجرای آن در این بانک گفت: دستورالعمل اجرای FATA از سوی بانک مرکزی هنوز برای ما ابلاغ نشده است و آنچه بانک مسکن روی پایگاه اطلاع‌رسانی خود منتشر کرده تنها توصیه‌های قانون مبارزه با پولشویی بین‌المللی است. وی درباره فهرست تحریم‌های FATA اذعان کرد: «بانک مسکن بانکی با کارکردهای داخلی است و از آنجا که نیاز ارزی ندارد، عموما مشتریان بانک افرادی هستند که با اتکا به ظرفیت‌های داخلی فعالیت می‌کنند و بر همین اساس ما مشتریان زیادی در سطح بین‌الملل نداریم که پس از اجرای FATF ارتباط‌مان با آنها محدود شود.»  اما چرا مسؤولان سندهای روشن را کتمان می‌کنند؟ پاسخ واضح است چون موضوع عدم ارائه خدمات بانکی به نهادهای انقلابی به بهانه تحریم خودتحریمی و خودکشی است. به همین علت کسی دوست ندارد به عنوان خائن معرفی شود اما حقیقت تلخ این است که FATF امضا شده و دولت به اجرای آن اصرار دارد. وزرا و مسؤولان دولتی در تشریح این توافق اعلام کردند با این توافق هیچ نهادی تحریم نمی‌شود اما اسناد و مدارک چیز دیگری می‌گویند. طبق اخباری که به دست ما رسیده یکی از مسؤولان ارشد نظام نیز با ارسال پیامی توضیحات وزرا درباره FATF را قانع‌کننده ندانسته و از دولت توضیح خواسته شده است. به همین علت شب گذشته جلسه شورایعالی امنیت تشکیل و در این‌باره بحث شده است. اگر مسؤولان دولتی هزاران دلیل هم درباره محاسن FATF بیاورند نمی‌توانند این موضوع را کتمان کنند که این توافق سد محکمی بر سر راه برخی نهادهای امنیتی کشور است.

توافق FATF، مغایر با استقلال سیاسی و اقتصادی

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس گفت: ممکن است توافق FATF منافعی برای کشورمان هم داشته باشد اما قطعا ضرر و تبعات آن بسیار بیشتر از سودش است. از این‌رو با این توافق، عملا استقلال سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی زیر سوال می‌رود. محمدجواد ابطحی با اشاره به موضوعات و ابهامات مطرح شده درباره حضور ایران در توافق FATF، گفت: اخیرا وزیر اقتصاد درباره محورهای این توافق برای توجیه افکار عمومی گفته است ما برای اجرای این توافق، حق تحفظ قائل هستیم و نمی‌گذاریم غربی‌ها به اطلاعات مالی ما دسترسی پیدا کنند. نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اظهارات وزیر اقتصاد هیچ مبنایی ندارد، زیرا نمی‌توان بدون اجرای مفاد توافق، در آن حضور داشت و غربی‌ها نیز این مساله را نمی‌پذیرند که ما این توافق را به صورت گزینشی اجرایی کنیم. از این رو مقامات ما باید بدانند زمانی که به توافق FATF پیوستیم باید تمام شرایط و مفاد آن را عملیاتی کنیم. وی افزود: در شرایط کنونی غربی‌ها با  توافق FATF به دنبال دسترسی به اطلاعات مالی، گردش‌های پولی و بانکی دستگاه‌های دولتی، نیمه دولتی و حتی خصوصی هستند. از این رو این تشکیلات برای تسلط بر اطلاعات کشورهای مختلف بویژه کشورهای مخالف نظام استکبار و رژیم صهیونیستی است. این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: ممکن است توافق FATF منافعی برای کشورمان هم داشته باشد اما قطعا ضرر و تبعات آن بسیار بیشتر از سودش است. از این رو با این توافق، عملا استقلال سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی زیر سوال می‌رود.

تحریم خودمان به دست خودمان خودکشی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اجرای FATF را نوعی خودتحریمی توصیف کرد و آن را عاملی برای تضییع حقوق مردم خواند. جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حساسیت نمایندگان خانه ملت بر FATF اظهار داشت: دادستانی کل کشور به این موضوع ورود کرده و آن را بررسی می‌کند. وی با بیان اینکه ما با اجرای FATF خودمان را از داخل تحریم خواهیم کرد، گفت: تحریم داخلی برای کشور مانند سم است و نباید به چنین چیزی تن دهیم. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تحریم خودمان به دست خودمان چیزی شبیه خودکشی است، خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس اجازه نخواهند داد فشار به مردم و دور کردن ملت از حقوقش این‌بار به دست داخلی‌ها صورت گیرد.

نیاز باشد وزیر را استیضاح می‌کنیم

نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمایندگان جلوی سرکشی به حساب‌های مردم توسط خارجی‌ها را خواهند گرفت، اظهار داشت: اگر نیاز باشد وزیر اقتصاد را استیضاح می‌کنیم. حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس،‌ با اشاره به اعتراض نمایندگان به اجرای FATF گفت:‌ این اقدام در واقع نوعی دسترسی به اسرار مردم است. وی اضافه کرد: طبق FATF خارجی‌ها می‌توانند به حساب‌های مردم سرکشی کرده و ببینند کدام ایرانی چه مبالغی دارد و کجا این پول‌ها را رد و بدل می‌کند. حاجی‌دلیگانی در همین زمینه تصریح کرد: بنده و سایر نمایندگان به نیابت از مردم ایران با هر کسی که بخواهد سرکشی در زندگی مردم و حساب‌های آنها را دنبال کند برخورد خواهیم کرد. اگر نیاز باشد سوال یا استیضاح وزیر اقتصاد را به جریان خواهیم انداخت.

پیوستن به توافق FATF ضد امنیت ایران است

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه موضوع پیوستن ایران به توافق FATF ضد امنیت کشورمان است، گفت: کاملا واضح است که غربی‌ها با استفاده از این توافق به دنبال دسترسی و کنترل ایران هستند و مسائلی مانند پولشویی مساله ظاهری است. محمدجواد جمالی با اشاره به موضوعات و ابهامات مطرح شده درباره حضور ایران در توافقFATF، گفت: جمهوری اسلامی نسبت به حضور نظارتی غرب در مسائل مالی و تبادلات پولی و بانکی خود بسیار حساس است. نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: غربی‌ها نیز قوانین را در اختیار دارند که براساس آن اقدامات مالی‌شان امری پنهانی و قابل انتشار است، از طرف دیگر من شخصا موضوع پیوستن ایران به توافق FATF و نظارت غرب بر سیستم مالی کشور را از عراقچی معاون وزیر امور خارجه سوال کردم که وی در این رابطه اعلام کرد چنین موضوعی اصلا وجود ندارد. وی گفت: رئیس و مسؤولان پدافند غیرعامل معتقدند آمریکایی‌ها در حالت ساخت و تعبیه سیستم‌های الکترونیکی هستند که این ابزارها می‌تواند تمام فعالیت‌های یک کشور را رصد کند. جمالی ادامه داد: از طرف دیگر در شرایط کنونی صدها میلیارد دلار برای خرید و فروش غیرقانونی اسلحه و موادمخدر و انسان توسط برخی کشورهای غربی استفاده می‌شود، ولی آمریکایی‌ها به این مساله اصلا توجه نمی‌کنند. نماینده مردم در مجلس دهم، با اعلام اینکه موضوع پیوستن ایران به توافق FATF ضد امنیت کشورمان است، گفت: کاملا واضح است که غربی‌ها با استفاده از این توافق به دنبال دسترسی و کنترل ایران هستند و مسائلی مانند پولشویی مساله ظاهری است. عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره تعهد ایران در توافق FATF برای انتشار مبادلات مالی خود با گروه‌های مقاومت، افزود: اگر چنین موضوعی وجود داشته باشد، قطعا کاملا اشتباه و نادرست است و این اقدامات برخلاف امنیت جمهوری اسلامی است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.