آشنایی با اولین خواهرخوانده اصفهان
شنبه 06 شهریور 1395, 15:22

 

اصفهان در سرتاسر گيتي شهرهايي موسوم به "خواهرخوانده" دارد. مقايسه رفتار شهروندي مردم نصف جهان با شهرهاي خواهرخوانده شان، خالي از لطف نيست.

به گزارش رویش نیوز به نقل از ايمنا، پیمان خواهر خواندگی رابطه اي دوستانه و هدفمند است که به منظور تبادل اطلاعات و تجارب و توسعه مناسبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادي، شهري، فنی و سیاسی میان یک جامعه شهري با جامعه شهري مشابه خارجی برقرار می شود. در اروپا این پیوند را " شهرهاي دوقلو " و در آمریکا آن را " خواهر خواندگی " می نامند؛ در شوروي سابق هم به این پیوند" برادر خواندگی " می گفتند. خواهرخواندگی پیمان همکاري بلند مدت و رسمی دو شهر است که بین شهرداران آنان براي ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی منعقد می شود.

شهر زيباي اصفهان نيز با شهرهاي شيان در چين، كوالالامپور در مالزي، فلورانس در ايتاليا، سنت پترزبورگ در روسيه، ياش در روماني، بارسلون در اسپانيا، ايروان در ارمنستان، فرايبورگ در آلمان، هاوانا در كوبا، لاهور در پاكستان، داكار در سنگال، بعلبك در لبنان، حيدرآباد در هند، توكيو در ژاپن، اوسان در كره جنوبي و يزد، تبريز و نيشابور خواهرخوانده است.

اولين عقد خواهرخواندگي اصفهان با شهر شيان در 17 ارديبهشت 1368 خوانده شده است. برای آشنایی بیشتر ، آداب و رسوم اجتماعي مردم چين را در اين گزارش مرور می كنيم .

ابزار غذاخوردن چيني ها "چاپستيك" است. وقتي به شهر شيان وارد شديد و غذا سفارش داديد، چاپستیک را به شکل عمودی داخل کاسه برنج نگذارید. این موضوع برای چینی‌ها ناخوشایند است، زیرا یادآور مراسمی است که برای مردگانشان برگزار می‌کنند. اگر هنگام صحبت کردن عادت به تکان دادن دست‌هایتان را دارید، چاپستیک را زمین گذاشته و بعد آنان را تکان دهید.


يكي از تفاوت هاي رفتاري ما و مردم شيان آداب غذا خوردن است. رفتارهاي بعد از غذا خوردن مردم شيان، حتما شما را شگفت زده مي كند. مردم شيان پس از اتمام غذا،بادگلو مي زنند و آن را نشانه سپاسگزاری و رضایت از غذا و درود بر سرآشپز مي دانند. بنابراین اگر سر میز شام چنین اتفاقی افتاد، تعجب نکنید.
شياني ها نيز مانند اصفهاني ها، چاي زياد مصرف مي كنند. آنها فنجان هاي چاي را مدام پر مي كنند و این رسم با نام "پرکردن چای" معروف است. میزبان به‌طور متناوب، فنجان خالی‌شده چای را پر می‌کند و شخصی که فنجانش پر می‌شود به‌رسم تشکر، ضربه آرامی به میز می‌زند.نكته ديگر اينكه شياني ها هم مانند اصفهاني ها اهل تعارف هستند.گردشگران اروپايي تعارف را اصلا متوجه نمي شوند و درك نمي كنند اما مردم خواهرخوانده ما ،شيان، نيز مانند اصفهان تعارفي هستند. به اين گونه كه از پذیرفتن هدیه چندین بار امتناع و سپس پذیرفته می‌شود. اگر هدیه‌ای دادید و پذیرفته نشد، ناراحت نشوید چون این‌یک رسم معمول در چین است. اغلب اوقات سه بار امتناع می‌شود اما گاهی هم به سه بار نمی‌رسد. به‌طورکلی انتظار می‌رود که برای بار اول پذیرفته نشود حتی اگر شخص مایل به دریافت آن باشد اما بعد از چند بار تعارف، قبول خواهد کرد. تعارف به راحتي پذيرفته نمي شود و رد کردن آن در چین امری عادی است.

مورد پنجم كمي با ادب تناقض دارد؛ اما گفتن آن تلنگري است براي ما. در اروپا آب دهان انداختن در ملا عام و در معابر شهري شامل جريمه مي شود اما اگر در خیابان یا اماکن عمومی شيان، فردی را درحال تف کردن دیدید، تعجب نکنید. هرچند شياني ها سعی می‌کنند کمتر چنین عملی را انجام دهند ولی کار بی‌ادبانه‌ای محسوب نمی‌شود، حتی اگر داخل وسایط نقلیه عمومی یا منزل باشد.

معمولاً در اکثر شهرهای دنیا انعام دادن در رستوران رایج است اما در چین این عمل، غیرضروری و حتی گاهی توهین‌آمیز است. فقط در فعالیت‌های مربوط به تور و هتل انعام داده می‌شود. نكته ديگر اينكه آنها اصلا به خودشان سختي نمي دهند و هر كجا كه خوابشان گرفت مي خوابند. آنها حتي در خيابان ها هم چرت مي زنند و چرت زدن امري رایج است. معمولا مردمی را می‌بینید که در قطار، اتوبوس، ماشین یا اماکن غیرمعمول خوابیده‌اند. این عمل به‌قدری شناخته‌ شده است که وب سايت sleepingchinese عکس‌های خوابیدن مردم در اماکن غیرمعمول را نشان مي دهد.


و آخر اينكه بايد بدانيد شيان اولين شهر در كشور چين می باشد كه اسلام به آن وارد شده است./91

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.