قزوین موزه‌ای به وسعت یک شهر؛
چهلستون یادگار پایتخت صفوی+تصاویر
پنجشنبه 04 شهریور 1395, 12:01

 

کاخ چهلستون قزوین که به عمارت کلاه فرنگی نیز مشهور است یکی از بی‌نظیر‌ترین و باشکوه‌ترین بناهای تاریخی شهر قزوین به شمار می‌رود که از دوران صفویه و از زمان پایتخت بودن قزوین بجای مانده است.

به گزارش رویش نیوز، استان قزوین یکی از کهن‌ترین فلات ایران به شمار می‌رود که سابقه سکونت در آن به بیش از نه هزار سال می‌رسد، قزوین به‌دلیل موقعیت استراتیژیکی و همچنین موقعیت جغرافیایی خود همواره در بازه‌های زمانی گوناگون از اهمیت ویژه برخوردار بوده است تا جایی که در دوره صفویان به دلیل همین موقعیت ویژه پایتخت ایران از تبریز به قزوین منتقل شود.

پیشینه تاریخی، فرهنگی و مذهبی استان قزوین در کنار جاذبه‌های طبیعی سبب شده تا  این استان از ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه گردشگری برخوردار باشد این در حالی است که قرار گرفتن استان قزوین در مسیرهای مواصلاتی کشور بیش از پیش به این ظرفیت افزوده است، پیشینه تاریخی استان قزوین سبب شده تا عمارت‌ها و بناهای باشکوهی از دوره‌های مختلف تاریخی در این استان ساخته شود که هریک از آن‌ها گویای عظمت و شکوه تاریخ ایران است.

از جمله بناهای ماندگار و تاریخی استان قزوین می‌توان به خانه داعی، گراندهتل، عمارت چهلستون، عمارت شهرداری، آب انبارها، گرمابه‌ها، قلعه الموت، قلعه لمسر، قلعه سیمران، کاروانسرای شاه‌عباسی و عالی قاپو اشاره کرد.

امامزاده حسین(ع)

وجود بقعه متبرک امام زاده حسین(ع) فرزند بلافصل امام رضا(ع) در شهر قزوین از دیرباز شهر قزوین را به یکی از شهرهای مذهبی ایران تبدیل کرده تا جایی که همواره زیارتگاه بسیاری از مردم از سراسر کشور بوده و از روزگار قدیم تاکنون آرامگاه بسیاری از دانشمندان، عارفان و سخنوران کشور بوده است.

به گفته کارشناسان میراث فرهنگی در کتیبه‌هایی از کاشی معرق آمده است که مجموعه زیارتگاه امامزاده حسین(ع) به دستور زینب بیگم دخترشاه طهماسب صفوی در سال 1040 بازسازی شده است.

کاخ چهلستون، عمارت کلاه فرنگی قزوین

پس از آنکه شاه طهماسب صفوی پایتخت ایران را از تبریز به قزوین منتقل کرد، کاخ‌های باشکوه و مجللی برای  سکونت پادشاهان و شاهزادهان در شهر قزوین ساخته شد، در همین راستا شاه عباس دوم در پنجمین سال سلطنت خود  ساختمان کاخ چهلستون را بنا نمود، کاخی که معماران آن، از آن به عنوان" مبارک‌ترین بناهای دنیا" یاد کرده‌اند و این جمله را در جای جای عمارت‌ها چهلستون به صورت رمزگونه‌ای حکاکی کرده‌اند.

کاخ چهلستون قزوین که به عمارت کلاه فرنگی نیز مشهور است یکی از بی‌نظیر‌ترین و باشکوه‌ترین بناهای تاریخی شهر قزوین به شمار می‌رود که از دوران صفویه و از زمان پایتخت بودن قزوین بجای مانده است.

پیغمبریه آرامگاه چهار پیامبر بنی اسرائیل

از دیگر اماکن مذهبی استان قزوین می‌توان به پیغمبریه آرامگاه چهار تن از پیامبران بنی اسرائیل به نام‌های سلام،سهولی، سلوم و القیا و امامزاده اسماعیل(ع)، سطان سید محمد، امامزاده علی(ع)، آمنه خاتون و زبیده خاتون اشاره کرد، این در حالی است که مساجد باشکوهی  نیز در استان قزوین در دوره‌ها مختلف ساخته شده است.
مسجد جامع عتیق، مسجد پنج‌علی ،مسجدالنبی، مسجد مدرسه حیدریه، سردار و صالحیه از جمله آن‌ها به شمار می‌رود.

استان قزوین دارای پنج شهرستان به نام‌های شهرستان قزوین، البرز، آبیک، تاکستان و بوئین‌زهرا است، شهرستان البرز با مساحت 481 کیلومتر مربع و با مرکزیت شهر الوند در جنوب شرقی استان قزوین واقع شده است، این شهرستان دارای 4 شهر، 2 بخش، 4 دهستان و 24 روستا است که جمعیتی بالغ بر 203 هزار نفر و و جود شهرک‌های صنعتی متعدد یکی از قطب‌های مهم صنعتی کشور به شمار می‌رود که با داشتن یک هزارو 631 واحد صنعتی و تولیدی می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری صنعتی کشور تبدیل شود.

امامزاده اسحاق(ع)، باغ پرندگان، عمارت اربابی، مسجد الوند قدیم، موزه تنوع زیستی محمدیه و روستای چاله از دیگر اماکن گردشگری شهرستان البرز است.

تعزیه خوانی در حصارخراوان

تعزیه خوانی در حصارخراوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند، حصارخراوان از مجموع دو روستای متحد به نام‌های حصار و خراوان تشکیل شده است، شبیه خوانی و اجرای مجالس تعزیه از آئین سنتی است که در از دیر باز در این منطقه با استقبال چشمگیر گردشگران مواجه شود.

گلیم‌بافی، تراش شیشه، شیشه‌گری فوتی، تراش سنگ‌های قیمتی، نقاشی شیشه برخوردار است که می‌توان سوغات بسیار مناسبی برای گردشگران که به این استان سفر می‌کنند به شمار رود.

تپه‌های باستانی قزوین مرکز پژوهش‌های باستان‌شناسی کشور

شهرستان آبیک با وسعتی به مساحت یک هزارو 534 کیلومتر مربع در شمال شرقی استان قزوین قرار گرفته است، این شهرستان با جمعیتی حدود یکصدو دو هزار نفر دارای دو شهر دو بخش و پنج دهستان و 63 روستا است.

شهرستان آبیک از نقاط بسیار مهم در باستان‌شناسی دشت قزوین محسوب می‌شود، وجود تپه باستانی و تاریخی زیاران، قشلاق، کوندج، حاجی‌آباد، هزار جلفا و چندین تپه باستانی دیگر از استقرار تمدن‌های کهن و اهمیت این ناحیه در ادوار مختلف پیش از تاریخ و دوران اسلامی حکایت دارد.

از جمله جاذبه‌های گردشگری شهرستان آبیک می‌توان به مقبره رئیس مجاهدین، امامزاده علی شکرناب، منطقه نمونه گردشگری زیاران، امامزاده ابراهیم(ع)، امامزاده احمد و محمود قشلاق آبیک اشاره کرد این در حالی است که منطقه فشکلدره آبیک و روستای زرگر از دو جاذبه منحصربه فرد گردشگری استان قزوین به شمار می‌رود.

ساکنان روستای زرگر قزوین، مهاجرانی از اروپا که به زبان رومانی صحبت می‌کنند

از شاخصه‌های قومی منطقه آبیک می‌توان به قوم زرگر اشاره کرد، قوم زرگر در چند روستای آبیک به نام‌های زرگر، باقرآباد کرد، و ترک مستقر هستند، قوم زرگر گویش و زبانی خاص و منحصر به فرد خود را در ایران دارد که به زبان رومانی نزدیک است.

مردم منطقه  به زمان خاص قوم زرگر که همان زبان رمانی است زرگری می‌گویند، ساکنان این منطقه خود را مهاجرانی از اروپا می‌دانند که در گذشته‌های دور به این منطقه آمده‌اند، ساکنان این منطقه استخوان‌بندی و شکل ظاهری متمایز با سایر طایفه‌های این استان دارند.

منطقه فشکلدره

منطقه فشکلدره آبیک در بخش مرکزی آبیک قرار دارد که آثار به دست آمده از آن متعلق به هزاره چهارم پیش از میلاد است، ساکنان این منطقه به صورت غالب به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند، روستای اتابک، طیخور و توداران  از روستاهای شاخص این منطقه هستند،

منطقه فشکلدره علاوه بر مناظر بی‌نظیر طبیعی از صنایع دستی شاخصی همچون " کلک بافی " نوعی سبد چوبی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، برخوردار است.

شهرستان بوئین‌زهرا با مساحت سه هزارو هشت کیلومتر مربع در جنوب قزوین واقع شده است این شهرستان با جمعیتی بالغ بر 121 هزارو 176 نفر از 5 شهر، 4 بخش، 8 دهستان و 104 روستا تشکیل شده است.

وجود تپه‌های باستانی فراوان در این شهرستان نشان از تمدن و سبقه تاریخی شهرستان بوئین‌زهرا دارد، آثار کشف شده از تپه‌های باستانی شهرستان بوئین‌زهرا قدمت این شهرستان را به بیش از 9 هزار سال پیش باز می‌گرداند.

تپه زاغه

تپه زاغه واقع در شهرستان بوئین‌زهرا یکی از قدیمی‌ترین مراکز استقرار انسان در فلات مرکزی ایران را نشان می‌دهد که به عنوان یکی از نخستین روستاهای کشور نیز معروف است قدمت این تپه بیش از 9 هزار سال تخمین زده شده است، تپه قبرستان، قره‌تپه سگزآباد، کاروانسرای شاه عباسی هجیب، روستای خیارج، پل شاه عباس و کاروانسرای شاه عباسی محمد آباد از دیگر مناطق تاریخی و گردشگری این شهرستان است.

شهرستان تاکستان قزوین با مساحتی بالغ بر دو هزارو 536 کیلومتر مربع در جنوب غربی استان قزوین واقع شده است، این شهرستان بیش از 172 هزارو 658 نفر جمعیت داشته که از 5 شهر، 4 بخش، و 9 دهستان تشکیل شده است.

شهرستان تاکستان با دارا بودن بیش از 35 هزار هکتار باغ انگور یکی از قطب‌های تولید انگور کشور به شمار می‌رود این در حالی است که در این شهرستان 150 واحد صنعتی نیز فعال بوده که نشان از اقتصاد پویا و قدرتمند این منطقه دارد.

منطقه باشگل

تپه باستانی خله کوه، قزقلعه، مقبره پیرتاکستان، امامزاده کمال ضیاآبادی، امامزاده ولی ضیاآبادی، قنات تاریخی روستای رادکان، مناطق حفاظت شده باشگل از جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شوند، منطقه باشگل در غرب شهرستان تاکستان به وسعت 27 هزار هکتار قرار دارد که گونه‌های حیوانی بسیاری همچون آهو، گرگ، شغال، قوچ، میش، کرکس، جغد و غیره را در خود جای داده است.

شهرستان آوج و طارم نیز از دیگر مناطق گردشگری استان قزوین است، قلعه سمیران، برج ساسان، روستای کلج، امامزاده قاسم، آبشار ماهین در شهرستان طارم و برج‌های دوگانه خرقان، چشمه آبگرم خراقان، غار قلعه کرد، آبگیر دریابک، امامزاده منصور و امامزاده سلطان علاء‌الدین از جاذبه‌های گردشگری شهرستان آوج به شمار می‌روند.

الموت قزوین

رودبار الموت شامل سه دهستان معلم کلایه، الموت بالا و پایین بوده که با 96 روستا وسعت 885 کیلومتری دارد، رودبار شهرستان نیز شامل سه دهستان رودبار شهرستان، رودبار محمد زمان خانی و دستجرد است که با 104 روستا و 120 کیلومتر وسعت حدود 45 هزار نفر جمعیت دارد.

کارشناسان حوزه زمین‌شناسی سرزمین الموت را مربوط به دوران سوم و چهارم زمین شناسی می‌دانند که مملو از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری است، طبیعت بکر و دست نخورده الموت سبب شده تا هرسال گردشگران بسیاری به این منطقه جذب شوند، از جمله صنایع دستی الموت قزوین می‌توان به چادر شب بافی، پارچه بافی‌، سفره نان، کرباس، جاجیم‌بافی و غیره اشاره کرد.

آرامگاه شاه‌رشید، آرامگاه سنگی حسن‌آباد، دژه حسن صباح، دژه شمس کلایه، غارها و آبشارهای طبیعی، امامزاده هارون و یارود، کاروانسرای پیچ‌بن و پل انبوه و دریاچه اوان از جاذبه‌های به نام منطقه الموت قزوین محسوب می‌شوند.

قلعه حسن صباح

حسن صباح رهبر فرقه اسماعیلیان که دوره حکومت و زندگی وی سراسر با افسانه درآمیخته است الموت قزوین را به دلیل صعب‌العبور بودن و غیر قابل دسترس بودن به عنوان پایگاه مبارزه خود انتخاب کرد، فرآیند نزدیک به دویست سال حضور و فعالیت اسماعیلیان در منطقه الموت سبب شد تا بیش از 20 دژ در الموت قزوین ساخته شود که امروز تمام آن‌ها به مقصد گردشگری کشور تبدیل شده است.

دانشمندان به‌نام و بزرگ اسلام همچون خواجه نصرالدین طوسی به دلیل حضور حسن صباح در این منطقه، به الموت قزوین مهاجرت کردند تا جایی که خواجه نصرالدین طوسی  حدود 22 سال از تا سقوط الموت در این دژه‌ها زندگی می‌کرد.

درخت خونبار زرآباد

در امامزاده علی اصغر روستای زرآباد قزوین درخت چناری قرار دارد که گفته می‌شود هرساله در صبح عاشورا از آن خون تراوش می‌شود، محمدعلی حضرتی‌ها مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین درباره درخت خونبار زرآباد می‌گوید: آنچه سبب شگفتی درخت خونبار زرآباد شده این است که با توجه به گردش ماه‌های قمری روز عاشورا در فصل‌های مختلفی قرار می‌گیرد با این حال باز فرآینده جاری شدن خون از درخت چنار زرآباد در روز عاشورا رخ می‌دهد.

دریاچه اوان الموت

دریاچه اوان الموت یکی از زیباترین مناظر طبیعی استان قزوین محسوب می‌شود ارتفاع دریاچه اوان از سطح دریا بیش از یک هزارو 800 متر است و عمق بیش از 6 متر دارد، دریاچه اوان قزوین ازجمله مناظر طبیعی این استان بوده که مورد استقبال مسافران و گردشگران خارجی قرار دارد.

منبع: تسنیم

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.