رویش نیوز- سرویس سیاسی- ایلیا ایرانی: حضور ورزش ایران در المپیک نوسان زیادی داشته و توقع هم نباید بالاتر از این باشد. حد ما در ورزش دنیا همین است و باید زحمت بیشتری بکشیم. میانگین کسب مدال ورزش ایران در المپیک، چهار مدال است و نباید انتظاری بیش از این داشت. ورزش ایران تاکنون در ۱۵ دوره المپیک شرکت کرده که ۶۰ مدال کسب کرده، یعنی برای هر دوره چهار مدال. المپیک لندن یک استثنا بود.

این جملات تلخ و تاریخی پنج‌شنبه همبن هفته و در حالی که جوانان و ورزشکاران کشورمان در برزیل در حال تلاش برای افتخار آفرینی بودند توسط نفر اول ورزش کشور یعنی محمود گودرزی در برنامه زنده شبکه سه گفته شد. سخنانی که جز تحقیر ایرانی و از سر خود باز کردن تقصیرها دلیل دیگری نداشت. گودرزی در حالی این سخنان را گفت که بلافاصله بعد از این گزافه‌گویی‌ها دختران و پسران غیرتمند این سرزمین با کسب یک مدال طلا و دو برنز مثال نقضی شدند برای رد صحبت‌های نفر اول ورزش کشور در تحقیر این همت و حمیت ایرانی.

اما چرا از سوی مسئول ورزش مملکت به جای نقد درون باید تلاش در تحقیر استعدادها و پتانسیل ها صورت بگیرد. پیش از این در یادداشتی به نقد بر عملکرد ضعیف وزیر ورزش دولت یازدهم پرداخته‌ایم. اما در اینجا قصد بررسی تفکر تحقیر ایران و ایرانی در طول حضور دولت تدبیر و امید را داریم. دولتی که به جای آن که به ظرفیت‌های درونی کشور بپردازد با نگاه تحقیر آمیز به ظرفیت ها و پتانسیل های ایرانی می نگرد.

دولت یازدهم در بین مدیران وزیران خود اظهاراتی که در تحقیر ایران و ایرانی گفته شده باشد کم ندارد که در این جا به ذکر چند مورد از این آن ها می پردازیم:

 

نمی‌توانیم مقابل قدرت‌های بزرگ آن هم با شعارهای توخالی بایستیم

همین اوایل مردادماه بود که روحانی در مراسم پنجاهمین سال تأسیس شرکت ملی گاز در رابطه با ایستادن در مقابله قدرت‌های بزرگ گفت: "با شعارهای توخالی نمی‌شود مقابل قدرت‌های بزرگ بایستیم و باید همراه شویم" هرچند منظور روحانی از "شعارهای تو خالی" هیچ گاه معلوم نشد اما در حالی که یکی از اصلی ترین شعارهای نظام و انقلاب ایستادگی در مقابل قدرت‌های بزرگ و زورگو در جهان چنین سخنانی واقعاً جای تعجب داشت.

 

تمایل بیش از حد وزارت نفت برای عقد قراردادهای نفتی با شرکت‌های خارجی

در حالی که شرکت‌های داخلی با توجه به تجربه اندوزی چند دهه‌ای قادر به انجام بزرگ‌ترین پروژه‌های نفتی هستند اما بیژن زنگنه وزیر نفتی که کرسنت را در پرونده خود دارد با قراردادهای نفتی جدید که انتقادات بسیار زیادی به آن‌ها وارد است در تلاش است تا پای خارجی‌ها به پروژه‌های نفتی کشور آن هم با امتیازات بیش از حد تصور وارد کند که در بهترین حالت آن شرکت‌های نفتی داخلی نوکر این خارجی‌ها در کشور خودشان خواهند شد.

 

باید مدیر اقتصادی از خارج وارد کنیم

اما یکی از وزیرانی که ید طولایی در تحقیر توان داخلی کشور دارد نعمت زاده وزیر صنعت و معدن است. این وزیر مسن در یکی از اظهارات خود عنوان داشته بود: باید مدیر اقتصادی از خارج وارد کنیم. البته نعمت زاده پیش از این هم سابقه تحقیر در زمینه پزشکی کشور را داشته است. نعمت زاده در فروردین 93 سفری به آلمان داشت که درباره دلیل این سفر پاسخ داده بود: "این سفر به خاطر عمل پیچیده گوش بوده که تکنولوژی این عمل حدود 80 سال آینده به ایران خواهد رسید."

پاسخی که به مذاق جامعه پزشکی کشور خوش نیامد و مسعود متصدی زرندی فوق تخصص گوش و رئیس بخش گوش و حلق و بینی در واکنش به این صحبت وزیر صنعت و معدن گفت: نظر وارد شده را مطلقاً نمی‌پذیرم چرا که در ایران تمام اعمال جراحی گوش با کیفیت عالی قابل انجام است. در جریان عمل‌های جراحی گوش، ایران از بسیاری از کشورهای اروپایی جلوتر است و به عنوان پیشگام در عمل جراحی گوش سال‌هاست که در منطقه مرجع می‌باشد. اگر کسی شخصاً بخواهد در کشور دیگری عمل کند این مسئله دیگری است اما این‌گونه نیست که ما در ایران نتوانیم عمل جراحی انجام دهیم و درمان فقط در خارج از کشور قابل انجام باشد.

 

ترکان: قدرت رقابت در هیچ صنعتی جز قورمه‌سبزی و آبگوشت بزباش را نداریم

اکبر ترکان مشاور ارشد رییس‌جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ایران در اظهارات ذلت بار و تحقیرآمیز دیگری در آبان سال 93 در جمع مدیران خودروساز و قطعه‌ساز اظهار داشت: "اگر قرار باشد تعرفه واردات برداشته شود، در هیچ صنعتی به جز آبگوشت بزباش و قورمه‌سبزی، در هیچ تکنولوژی تولید رقابتی و برتری نخواهیم داشت." اظهاراتی که زمانی مطرح می‌شد که ایران در بسیاری از صنایع من‌جمله صنعت دفاعی که زمانی ترکان وزیر آن بوده است به نقاط بسیار مهمی دست‌یافته و هرروز پرده جدیدی از پیشرفت‌های کشور در این زمینه دیده می‌شود.

 

 آمریکا می‌تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ایران را از کار بیاندازد!

شاید یکی از پرحاشیه ترین اظهارات تحقیرآمیز دولت یازدهمی‌ها صحبت‌های ظریف در دانشگاه تهران در سال 92 بود. جواد ظریف در حالی که چند ماهی از حضورش در مسند وزارت امور خارجه کشور می‌گذشت و در حال مذاکره با کشورهای 1+5 بود در صحبتی پر از تحقیر گفت: "آیا فکر کردید آمریکا که می‌تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیاندازد از سیستم دفاعی ما می‌ترسد؟" صحبت‌هایی اگر از زبان وزیر خارجه یکی از دشمنان ما بیان می‌شد بیشتر قابل پذیرش بود. اما ظریف در حالی که کشور در زمینه دفاعی یک از قوی‌ترین نیروهای نظامی منطقه را دارد این‌گونه به تحقیر سیستم دفاعی کشور پرداخت.

به راستی چه شده است که تحقیر ملت ایران به یک کلید واژه از سوی وزیران و رییس‌جمهور مملکت بدل شده است. در حالی که بسیاری از این تحقیرها به خاطر ضعف در مدیریت سیستم زیر مجموعه همان مدیر بوده است. اقتصاد، سیاست و ورزش سه عرصه مهم در رویدادهای جهانی است اما چه می‌شود که در هر سه این عرصه‌ها مدیران رده بالای کشوری زبان به تحقیر و کوچک کردن ایرانی‌ها می‌کنند؟ آیا نباید به جای این نگاه تحقیرآمیز شاهد نگاهی امیدوار و کرامت بخش مانند رهبر انقلاب به ظرفیت‌های درون کشور باشیم؟

 

نظرات (1)

  1. امین 1395/05/31 21:25

    انشاالله که خداوند تحقیرشان کند تعز من تشاء و تذل من تشاء

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست