سفر دوره ای ظریف به آمریکای لاتین
بعد از سه سال بالاخره نوبت به دوستان رسید
چهارشنبه 27 مرداد 1395, 15:43

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: محمدجواد ظریف از ۳۱ مردادماه اولین سفر منطقه‌ای خود به آمریکای لاتین را آغاز می‌کند و به ترتیب به کشورهای کوبا، نیکاراگوئه، اکوادور، شیلی، بولیوی و ونزوئلا سفر خواهد کرد. این خبر را امروز مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد و گفت: با وجود بعد مسافتی که بین ایران و کشورهای این منطقه وجود دارد، ما فکر می‌کنیم زمینه‌های همکاری بین ایران و کشورهای آمریکای لاتین بسیار زیاد است.

در حالی که سه سال از عمر دولت یازدهم می‌گذرد تغییر نگاه‌ها در دولت یازدهم به سمت کشورهای آمریکای لاتین جای بسی تقدیر دارد.

اما آیا سفر وزیر امور خارجه کشور پس از سه سال گذشتن از عمر دولت به این کشورها کمی دیر نیست. در حالی که در دولت قبل ایران با کشورهای منطقه آمریکای لاتین مراودات سیاسی و اقتصادی گسترده‌ای داشت و این منطقه بکر می‌توانست به یکی از فرصت‌ها در دولت یازدهم تبدیل شود اما دیپلماسی دولت تدبیر و امید در طول سه سال گذشته خود را محدود به مذاکرات هسته‌ای و غیر هسته ای با آمریکا و اروپا کرده است و قراردادهایی که هنوز ثمره ای نداشته و اجرای آن ها در حاله ای از ابهام است. در حالی که شاید اگر کمی از انرژی خود را معطوف به حیاط خلوت آمریکا کرده بود نتایج بهتری هم می‌توانست به دست بیاورد.

حضور ایران در منطقه آمریکای لاتین که با اقبال مردمی هم در طول دولت قبل همراه بود از آن جهت حائز اهمیت است که در زمان‌های طولانی این منطقه به عنوان حیاط خلوت آمریکا و مکانی برای پیاده سازی ظلم‌های آمریکا بر مردم تبدیل شده بود اما با حضور دولت‌های آزادی بخش در این کشورها شاهد استقبال در خوری از سوی این کشورها از ایران بودیم. همچنین حضور ایران در منطقه استراتژیکی که تا همین چند سال قبل آمریکا در آن جا حکم فرمایی می‌کرده است پیام‌های زیادی دارد. حضوری که در صورت تثبیت باعث تضعیف بیش از پیش دشمن اصلی ایران یعنی آمریکا خواهد شد و حتی می‌توانست به عنوان اهرم فشار نیز از آن استفاده شود.

یکی از پیام‌های سفر ظریف در چهارمین سال فعالیت دولت تدبیر و امید به کشورهای منطقه آمریکای لاتین می‌تواند این نکته باشد که با توجه به بد عهدی هایی که از سوی دولت‌های اروپایی و آمریکایی در مورد ایران انجام شد و همچنین سنگ اندازی این دول در راه اجرای برجام و اجرا ینا موفق آن، دیپلماسی دولت یازدهم آرام آرام بر سر عقل آمده،از نگاه انحصاری به فرصت های اقتصادی در آمریکا و کشورهای غربی قطع امید کرده و به دنبال محملی برای رفع برخی مشکلات است که با توجه به سابقه قبلی ایران در منطقه آمریکای مرکزی به سراغ این منطقه رفته است. این خود یک نکته مثبت است که دولت یازدهم در معادلات جهانی کشورهایی به غیر از قدرت‌های غربی را مدنظر قرار داده و قرار است با آن‌ها وارد گفتگو شود. با توجه به بی ثمر بودن قراردادهای تجاری پسابرجام با هیئت‌های تجاری غربی و مشکلات اقتصادی کشور حرکت دولت به سمت آمریکای مرکزی توجیه اقتصادی نیز خواهد داشت، بازار بکری که 3 سال از آن غفلت شد و در سال پایانی دولت به امید گشایشی حرکت به آن‌ها صورت می‌گیرد.

در هر حال امیدواریم که این سفر وزیر امور خارجه کشورمان حاوی ثمرات خوبی برای کشور در طول سال پایانی دولت یازدهم باشد. شاید اگر دولت شیرینی برقراری روابط با این کشورها را بچشد و ثمره آن را ببیند، در دیپلماسی دولتی و عمومی خود بازنگری کرده و از رابطه با کشورهای تأثیرگذار و کوچک استقبال کند.

 

نظرات

- مجید
کمونیست های آمریکای جنوبی دوستان رئیس جمهور سابق هستند نه ملت ایران
1395-05-28 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- محمد
امیدوارم اقا مجید بساط امثال شما از مدیریت کشور برچیده بشه با روی کار امدن روحانی داعش در منطقه رشد کرد کشورهای دوست ومتحد ایران در گیر اختلافات داخلی شدند همه اینها برنامه ریزی غرب و امریکا بوده
1395-06-01 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.