انتشار بخش هایی از توافق تیم بانکی ایرانی با FATF برای اولین بار؛
تعهد به اصلاح قوانین ایران و قرار گرفتن حماس و حزب الله در لیست گروه های تروریستی+ سند
شنبه 23 مرداد 1395, 14:23

 

خبرنگار رجا به بخش‎هایی از متن این توافق مخفی دست پیدا کرده است که بر اساس آن تیم مذاکراتی بانکی تحت مسئولیت وزارت امور خارجه ایران که مسئول مذاکرات برجام است، پذیرفته تا ایران با اصلاح برخی قوانین خود از جمله قانون مبارزه با پولشویی، جنبش‎های مقاومت منطقه از جمله حزب الله و حماس و انصارالله و .. را جزء گروه‎های تروریستی قلمداد کند.

به گزارش رویش نیوز، تدبير ظريف و اميد به کري بالاخره بعد از سه سال به ثمر نشست و برجامي تابانتر از خورشيد را به مردم ايران هديه داد. هر روز گشايشهاي جديدي از برجام در زندگي مردم احساس ميشود. البته هنوز برخي مشکلات کوچک باقيمانده که تدریجا حل خواهند شد. بعنوان مثال علي رغم اينکه 400 بانک خارجي با بانک‌هاي ايراني ارتباط برقرار کرده اند (به گفته رئيس جمهور)، همچنان مردم امکان حواله حتي چند صد دلار به حساب فرزندان دانشجوي خود در بانکهاي اروپايي ندارند و بايد سراغ صرافيها بروند!

 اما نکته تاسف بار آنجاست که آنچه قرار بود بواسطه امضاء و اجرای برجام محقق بشود، از جمله برچیده شده تحریمهای بانکی، نه تنها محقق نشده بلکه دست امریکا را باز گذاشته تا برای اجرای تعهدات عینی خود در برجام، دنبال امتیاز گیری جدید از تیم مذاکره کننده ایرانی برجام باشد و البته ظاهر این تیم هم از ارائه امتیازات جدید در این زمینه بخل و ابایی نداشته و با دست و دلبازی تمام به این امتیاز دادن ها اهتمام ورزیده است.

خبرنگار رجانیوز به بخش‎هایی از متن این توافق مخفی دست پیدا کرده است که بر اساس آن تیم مذاکراتی بانکی تحت مسئولیت وزارت امور خارجه ایران که مسئول مذاکرات برجام است، پذیرفته تا ایران با اصلاح برخی قوانین خود از جمله قانون مبارزه با پولشویی، جنبش‎های مقاومت منطقه از جمله حزب الله و حماس و انصارالله و .. را جزء گروه‎های تروریستی قلمداد کند.

برجام به راحتی حاصل نشده است و اگر نبود لاپوشي‌هاي دولت و مذاکرات محرمانه و تکاپوهاي پنهان دلالان ایرانی حاضر در آمريکا، کار در همان نيمه راه متوقف شده بود. برخي به يقين رسيده‌اند که مشکلات کشور از مسير اميد به بيرون و تدبير براي لاپوشي داخلي حل مي‌شود. اين را ميشود از توافقات پشتيبان و سري برجام که در روزهاي اخير توسط جناب آمانو برملا ميشود متوجه شد. با اين وجود اميد به بيرون و تدبير براي پنهان سازي در داخل همچنان کار ميکند. دولت مسير برجامهاي بعدي را بي سر و صدا طي ميکند. گرچه برجام منطقه، فعلا به بن بست رسيده اما برجام بانکي با تلاش تیم مذاکراتی برجام به رهبری دکتر ظریف، نامه پذيرش برجام بانکي امضا شده توسط وزير اقتصاد (به نمايندگي از حکومت ايران) است تا بواسطه اعطای امتیازی جدید، دولت امریکا تعهداتی که در برجام متعهد به اجرای آن شده بود را اجرا کند.

به اين ترتيب در برجام بانکي هم مشابه برجام هسته‌اي اميد داريم تا بعد از انجام تمامي اقدامات از سوي ما، طرف مقابل دست بر روي کاغذ برده و نام ايران را از ليست کشورهاي غير همکار ( Non-Cooperative Countries) تعلیق کند! ظاهرا جناب وزير هم چشمان خود را در برابر واقعيتهاي برجام هسته‌اي بسته است (يا مجبور شده ببندد).

خبرنگار رجا به بخشهایی از متن این توافق مخفی دست پیدا کرده است که بر اساس آن تیم مذاکراتی بانکی تحت مسئولیت وزارت امور خارجه ایران که مسئول مذاکرات برجام است، پذیرفته تا ایران با اصلاح برخی قوانین خود از جمله قانون مبارزه با پولشویی، جنبشهای مقاومت منطقه از جمله حزب الله و حماس و انصارالله و .. را جزء گروههای تروریستی قلمداد کند.

 

متن توافق شده بین تیم مذاکراتی بانکی تحت مسئولیت وزارت امور خارجه ایران و گروه ویژه اقدام مالی:

Amend the CFT Act to remove the exemption to the TF offence for designated groups "attempting to end foreign occupation, colonialism and racism".

اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم (ایران) جهت حذف معافیت جرم تامین مالی برای گروه‌های مشخص شده به منظور تلاش برای پایان اشغال بیگانگان، استعمار و نژاد پرستی.

اما آنچه که تیم مذاکره کننده وزارت امور خارجه نسبت به حذف و اصلاح آن در قوانین جمهوری اسلامی ایران قول داده است، مربوط به قانون تامین منابع مالی تروریست مصوب 13/10/1394 مجلس شورای اسلامی است که در تبصره 2 ماده 1 این قانون آمده است:

«اعمالی که ملت‌ها یا گروه‌ها یا سازمان‌های آزادی‌بخش برای مقابله با اموری از قبیل سلطه،‌ اشغال خارجی، استعمار و نژاد پرستی انجام می‌دهند از مصادیق اقدامات تروریستی موضوع این قانون نمی‌باشد.»

بر این اساس، تیم مذاکره کننده وزارت امور خارجه همچون تعهد در قبال تصویب پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی، اینبار نیز از جانب مجلس شورای اسلامی تعهد داده است تا این موارد در قانون مبارزه با پولشویی و تامین منابع مالی تروریسم، اصلاح شود.

اما بخشی دیگر از این تعهد نیز، بانکهای ایرانی را متعهد کرده تا تمامی اطلاعات مبادلات مالی حتی با گروه‎‎های مقاومت منطقه را به گروه اقدام مالی تحویل دهد:

Ensure rapid provision of international co-operation in the exchange and sharing of beneficial ownership information.

اطمینان  ارائه سریع همکاریهای بین‌المللی در تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات سودمند مالکیت

 

و این در حالی است که تعهدی با این درجه از اهمیت بدون بررسی در شورایعالی امنیت ملی و تنها با نقش آفرینی وزارت امور خارجه به امضاء رسیده و در حال اجرایی شدن است.

در يک کلام قرار است فاتحه نهادهاي انقلابي از سپاه پاسداران تا حماس، حزب الله و انصار الله يمن را خوانده شود! به طور اتفاقي و کاملا مشابه برجام، متن اين توافق محرمانه تلقی میشود و طبيعي است ديگر، اين تعهدات را نميشود به مردم گفت! آري، قرار است که از يک سوراخ چند بار گزيده شويم!

 و نکته تاسف بار این است که حتی با وجود این اقدامات از جانب ایران و حذف سه واژه مذکور از قانون ایران باز هم اتفاقی در رفع تحریم بانکی بویژه دلار نخواهد افتاد چرا که هیچ تصریح و تعهدی از جانب امریکا در این زمینه صورت نگرفته و مشخص نیست هدف این خوش رقصی ها چیست.

منبع: رجا

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.