در مصاحبه رویش نیوز با معاون نیروی انسانی دانشگاه علوم پزشکی مطرح شد:
آخرین وضعیت اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دانشگاه علوم پزشکی
سه شنبه 19 مرداد 1395, 13:13

 

رویش نیوز-سرویس سیاسی: خرداد ماه امسال بود که رییس جمهوری قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را برای اجرا به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ کرد. قانونی که در آن به کارگیری بازنشسته ها را در دستگاه های دولتی ممنوع کرده و از تاریخ ابلاغ این قانون، به‌کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاههای اجرائی موضوع ماده(۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ و کلیه دستگاههایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می‌کنند، ممنوع می‌باشد.

اما در قسمتی از متن این قانون به این نکته اشاره شده بود دستگاه های مشمول مکلفند ظرف مدت شصت روز از تاریخ ابلاغ این قانون آن دسته از افرادی را که برخلاف مفاد این قانون به‌کارگرفته شده‌اند، از خدمت منتزع و با آنان تسویه‌حساب کنند. افراد مذکور نیز باید ظرف مهلت قانونی مقرر سمت و پست خود را ترک کنند. اما این مهلت قانونی در طول هفته گذشته به پایان رسید و اصفهان هنوز منتظر اجرای این قانون در بین مدیران و مسئولان مشمول بود. رویش نیوز از ابتدای هفته گذشته اقداماتی در این زمینه انجام داده و در حال حاضر چندین نفر که مشمول این قانون شده و در پست هایی که در قانون آمده در اصفهان در حال فعالیت بودند تغییر یافته اند یا این که در حال ترک شغل خود در طول روزهای آتی می باشند.

آنگونه که رویش نیوز کسب اطلاع کرده است در بسیاری از دستگاه های اداری استانی یا شهری مقدمات خداحافظی بازنشستگان آماده شده و تودیع و معارفه آن ها در آینده نزدیک برگزار خواهد شد. اما برخی خبرهایی که از طریق مردم به رویش نیوز رسید حاکی از آن بود که در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هنوز برای اجرای این قانون اقدام خاصی صورت نگرفته و قرار هم نیست که جابجایی اتفاق بیفتد. به همین خاطر رویش نیوز در ادامه پیگیری های خود برای اجرای مر قانون به سراغ مسئولین امر در دانشگاه علوم پزشکی رفته و با مصطفی کیانی معاونت توسعه و مدیریت منابع گفتگو کرده است.

مصطفی کیانی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با رویش نیوز در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه اجرایی شدن قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی اظهار داشت: در خصوص این قانون چند نکته وجود دارد؛ اول این‌ که دستگاه‌های اجرایی تحت نظر وزارت بهداشت به صورت هیئت امنایی اداره می‌شوند و نباید این دستگاه‌ها را با سایر دستگاه‌ها مقایسه کرد. هیئت امنایی بودن به این معنا ست که تهران تفویض اختیاری به هیئت امناء کرده است که می‌تواند جاهایی از قوانین را قید بزند که ما اجرا بکنیم یا نه. بنابراین هرگاه می‌خواهیم دانشگاه علوم پزشکی را از نظر قوانین بررسی کنیم باید این واسطه را نیز در نظر گرفت یعنی دولت به وزارت ابلاغ می‌کند و وزارتخانه مصوبات را از طریق هیئت امنا به دستگاه‌های زیرمجموعه خود اعلام می‌کند. نکته دوم این‌که این قانون به ما ابلاغ شده است و ما نیز به تمامی واحدهای خود بخشنامه کرده و اسامی و آمار افرادی که در رابطه داشته ایم را نیز اعلام کرده‌ایم که توسط واحد بازنشستگی معاونت نیروی انسانی در حال انجام است.

کیانی افزود: یک موردی در خصوص پرستاران بازنشسته مرد وجود دارد که هیئت امنا در گذشته اجازه بکارگیری از این افراد را به ما داده بود که اکنون در خصوص این افراد و پس از ابلاغ این قانون از هیئت امنا استعلام کرده ایم که آیا مصوبه لغو می‌شود یا خیر که به محض دریافت پاسخ در خصوص آن اقدام می‌کنیم که البته تعداد این افراد هم محدود است که حدود 15 نفر هستند که در میان همین افراد نیز تعدادی ایثارگر نیز وجود دارند.

کیانی در خصوص معاونین بازنشسته دانشگاه نیز که همچنان در سمت خود مشغول به کار هستند، اظهار داشت: این قانون استثنا ندارد و به محض فرارسیدن زمان بازنشستگی افراد، پرونده فرد را به سازمان بازنشستگی ارسال می‌شود.

وی پیرامون وضعیت بازنشستگی دکتر صدری معاون بهداشت دانشگاه و ریاست مرکز سلامت استان گفت: ایشان مصوبه خاص دارند که دانشگاه از طریق وزیر برای ادامه همکاری با ایشان این مصوبه را اخذ کرده است و به غیر از ایشان مورد خاص دیگری نداریم.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان یادآور شد که در صورتی که مورد خاص دیگری بود، حتماً با این معاونت در میان گذاشته تا پیگیری شود.

به گزارش رویش نیوز اینکه برای ادامه کار افرادی که مشمول این قانون می شوند، روند قانونی طی شده و اجازه قانونی صادر شده است- موردی که غیر از دانشگاه علوم پزشکی در برخی دیگر از دستگاه های استان هم مشاهده می شود- از این باب که تلاش برای انجام عمل به شکل قانونی است، امری مثبت ارزیابی می شود، اما این مسئله نباید به یک رویه تبدیل شود برای دور زدن قانون. چرا که اگر قرار باشد هر دستگاهی برای ادامه همکاری با کارمندان و مدیرانی که مشمول این قانون می شوند، همین رویه را پیش بگیرد، دیگر ابلاغ این قانون بی معنی شده و آش همان آش و کاسه همان کاسه است. به نظر می رسد اعتماد به نسل جوان تر مدیران برای جایگزینی با این افراد باید نهادینه و از افراد بازنسته در سمت مشاور برای انتقال تجربه استفاده شود.

 

نظرات

- محمد
یعنی چی مصوبه گرفتن از وزارت؟ خب اگه قرار بود مصوبه بدن دیگه چه کاری بود که بخوان ممنوع کنند.
1395-05-19 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علی
دانشگاه علوم پزشکی شفاف بیاد بگه کیا بعد از این قانون از دانشگاه جدا شدند؟ این خبرا که آقای معاون گفتند نیست
1395-05-19 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- منفرد زاده
با سلام آقای دکتر طلایی ریاست بیمارستان فارابی و سید حسین هاشمی مسول حراست بیمارستان فارابی مشمول قانون عدم بکارگیری بازنشستگان میشوند. و مشخص نیست اطلاعات آقای کیانی بر چه مبنایی می باشد؟ در حالی که این به این افراد در مصاحبه خود هیچ اشاره ای نکرده بودند؟ مگر این که برای این افراد نیز مجوز خاص ! گرفته باشند
1395-05-20 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- حامد
سلام . وزارت بهداشت فرقی با بقیه وزارتخانه ها ندارد. در بخشنامه اصلا به گرفتن مصوبه از وزیر برای استثناها اشاره ای نشده است.باید سازمان بازرسی کل کشور این موضوع را تایید کند. نظر نهایی با سازمان بازرسی هست.استثناها بخوبی در بخشنامه مشخص شده است.
1395-05-21 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.