معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با بیان اینکه ثبت نام واگذاری موتورسیکلت‌های برقی از مهرماه آغاز می‌شود، گفت: با خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس جدید، عمر ناوگان اتوبوسرانی اصفهان ۳ سال کاهش می‌یابد.

به گزارش رویش نیوز، علیرضا صلواتی شامگاه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به چشم انداز‌های در نظر گرفته شده برای حوزه حمل و نقل و ترافیک شهر اصفهان اظهار داشت: سیاست‌های ما براساس تقویت هویت و بافت تاریخی شهر است و تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل شهری و کاهش خودروهای تک سرنشین در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به سیاست‌گذاری انجام شده برای افق 1414، افزود: محور چهارباغ به عنوان محور اصلی شهر در نظر گرفته شده و برای محدوده تاریخی و مرکزی شهر به عنوان محدوده نخست شهر، سیاست آرام سازی ترافیک و موضوع پیاده راه سازی در این بخش در نظر گرفته شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان ادامه داد: در محدوده دوم سیاست حمل و نقل روان با اولویت حمل و نقل همگانی و حمل و نقل انبوه بَر، در محدوده بزرگراه‌های شهر به عنوان محدوده سوم، سیاست افزایش سرعت مطمئنه و ترافیک روان مشخص شده است.

وی بیان کرد: کاهش سالانه 10 درصد از تلفات انسانی و کاهش سالیانه 10 درصد از آلودگی هوا در برنامه‌ها قرار دارد و  40 درصد از عابران پیاده و 45 درصد از موتور سیکلت سواران در تصادفات منجر به فوت در شهر اصفهان کشته شده‌اند. 

صلواتی با اشاره به برنامه‌های معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در بخش حمل و نقل پاک اضافه کرد: گسترش استفاده از دوچرخه و موتورهای برقی در شهر اصفهان یکی از برنامه‌های این بخش است، تا کنون 15 کیلومتر از مسیرهای موجود بهسازی شده است و ایستگاه‌های دوچرخه از 17 ایستگاه در سال 1393 به 50 ایستگاه در سال جدید رسیده است.

احداث 70 کیلومتر مسیر دوچرخه در اصفهان

وی با بیان اینکه احداث 70 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری پیوسته رفت و برگشت در شهر و حاشیه رودخانه یکی از برنامه‌های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان است، گفت: 5 هزار موتورسیکلت برقی برای شهر اصفهان در نظر گرفته شده که این اقدام با تفاهم‌نامه میان شهرداری اصفهان و معاونت علمی ریاست جمهوری صورت می‌پذیرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان افزود: تسهیلات 15 میلون ریالی معاونت علمی ریاست جمهوری، 30 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه و مبلغ مانده از سوی مشتری تأمین می‌شود و پیش ثبت نام موتورهای برقی که تولید داخل هستند از مهرماه آغاز می‌شود.

وی به احداث 30 ایستگاه مکانیزه دوچرخه در منطقه مرکزی شهر اصفهان اشاره کرد و افزود: این ایستگاه‌ها تا پایان سال ایجاد می‌شوند، همچنین حدود 500 گیره و فضای پارک دوچرخه در محل‌های پر ازدحام شهری همچون مساجد، بانک‌ها، مدارس، مراکز تجاری و اداری و ایستگاه‌های اتوبوس و بی. آر. تی تا 3 ماه آینده نصب می‌شود.

اجرای 5 خط اتوبوس تندور در سال 1395

صلواتی با اشاره به سیاست گذاری در بخش اتوبوسرانی بیان کرد: انجام فاز مطالعاتی سامانه اتوبوس‌های تندرو (ساتا)، امکان سنجی 6 خط بی. آر. تی در سال 95، امکان سنجی خطوط تراموا در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: همچنین خط 3 اتوبوس تندرو از ارغوانیه تا میدان امام علی(ع)،  خط 4 اتوبوس تندرو از میدان قدس تا میدان جمهوری، خط اتوبوس تندرو از میدان جمهوری تا میدان آزادی به طول 7 کیلومتر، خط اتوبوس تندرو از چهارباغ تا 3 راه درچه، خط اتوبوس تندرو از میدان جمهوری تا میدان استقلال و خط اتوبوس تندرو از میدان لاله تا بزرگمهر برای شهر اصفهان در نظر گرفته شده است که تعداد خطوط اتوبوس تندرو تا سال 1400 ، به 12 خط می‌رسد که 5 خط از آن امسال تحویل می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان گفت: همچنین خطوط تراموا از شروع خط مترو در عاشق آباد تا میدان جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده که این خط از میدان جمهوری به 2 قسمت تقسیم می‌شود که یک شاخه از آن تا میدان آزادی و شاخه دیگر به میدان شهدا می‌رسد.

وی با اشاره به برنامه‌های این معاونت در بخش حمل و نقل هوشمند، تصریح کرد: افزایش تابلوهای متغیر خبری از 36 عدد به 57 تابلو، افزایش سامانه ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز و توقف روی خط عابر پیاده از 88 دوربین به 188 دوربین و افزایش سامانه ثبت تخلف سرع از 101 دوربین به 201 دوربین، نصب 43 دوربین زوج و فرد و تجهیز 38 نقطه از مسیرهای اتوبوس تندرو و افزایش ذخیره سازی دوربین‌های نظارتی از 7 روز به 20 روز از جمله برنامه‌هایی است که در بخش حمل و نقل هوشمند تا پایان سال اجرا می‌شود.

آموزش ترافیکی به 8 هزار دانش‌آموز اصفهانی

وی ادامه داد: راه‌اندازی پارک ترافیک در بخش‌های مختلف شهر، آموزش ترافیکی به 8 هزار دانش‌آموز و تدوین کتاب کار ترافیک برای دانش‌آموزان برای نخستین‌بار در کشور  از جمله برنامه‌های آموزشی معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان به شمار می‌رود.

صلواتی به راه‌اندازی پویش مردمی ترافیک اشاره کرد و افزود: پویش مردمی ترافیک شهر اصفهان با شعار «هوای اصفهان را داریم» با همکاری صدا و سیما، دانشگاه‌ها، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، دادگستری، اتاق بازرگانی، محیط زیست و سایر دستگاه‌ها برای تقویت فرهنگ ترافیک در شهر اصفهان در حال اجرا است همچنین نخستین مرحله طرح «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» در شهر اصفهان با مشارکت مردم اجرا شد.

وی گفت: تخصیص 40 میلیارد تومان برای برای تملک و احداث پارکینک، ارائه رسید در پارکینگ‌ها و پرداخت هزینه توسط اصفهان کارت و افزایش 700 ظرفیت پارک خودرو با استفاده از فضای باز مدارس در ساعات غیرآموزشی از دیگر برنامه‌های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان محسوب می‌شود. 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به ساماندهی حمل نخاله تصریح کرد: احداث جایگاه‌های کوچک سوخت سبب شد تا صف کشیدن خودروها در پمپ بنزین‌ها شکسته شود.

وی گفت: به حداقل رساندن خرابی پل‌های عابر پیاده مکانیزه، راه اندازی اداره کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان، نصب 10 دستگاه سنجش آلودگی هوا و 10 دستگاه سنجش آلودگی صوت تا پایان امسال از دیگر برنامه‌های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان است.

باید ابتدا فرهنگ سازی می‌کردیم

صلواتی در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا می‌توان گفت سامانه هوشمند تاکسی در شهر اصفهان یک طرح شکست خورده است و علت استقبال اندک شهروندان از این طرح چیست؟ تصریح کرد: من این طرح را یک طرح شسکت خورده نمی‌دانم چون برای قضاوت کردن، زود است، شاید می‌توانستیم بهتر عمل ‌کنیم و در ابتدا فرهنگ سازی را انجام می‌دادیم، البته دستگاه‌های استفاده شده در این طرح از مدرن‌ترین دستگاه‌های مورد استفاده در دنیا است و این سیستم در کره جنوبی در حال حاضر استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: به نظر من باید در ابتدا تسهیلاتی را قائل می‌شدیم چراکه بار این طرح بر روی دوش راننده تاکسی است،  در حال حاضر 10 هزار و 300 تاکسی در شهر اصفهان داریم که حدود 9 هزار تاکسی فعال هستند که سامانه هوشمند بر روی 7 هزار و 150 تاکسی نصب شده است که برای تعداد باقی مانده، تسهیلات قرض الحسنه در نظر گرفته شده و سود تسهیلات را شهرداری اصفهان پرداخت می‌کند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان گفت: شهروندان با استفاده از سامانه هوشمند تاکسی، 5 درصد تخفیف می‌گیرند و راننده 5 درصد بیشتر کرایه دریافت می‌کند و این تخفیف و کرایه بیشتر را شهرداری پرداخت می‌کند، همچنین جشنواره‌ای پیش بینی شده است که به رانندگانی که بیشترین تراکنش را داشته باشند، تسهیلاتی پرداخت شود، این سامانه در صورت اجرای کامل، برای شهر اصفهان مایه برکت است و چالش پول خرد و کرایه و بسیاری از مشکلات دیگر را برطرف می‌سازد.

وی با اشاره به سختی‌های اجرای طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو بیان کرد: پیاده راه شدن چهارباغ از آرزوهای قدیمی اصفهانی‌ها است، 6 ماه بر روی این طرح کار شد و با نهادها و ادارات مختلف هماهنگی به عمل آمد تا شهروندان در این طرح تلاش کرده و از خودروی شخصی کمتر استفاده کنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان افزود: در سال 1395، دوچرخه سواری 15 درصد در حمل و نقل شهر اصفهان نقش داشته و راه اندازی خط 1، 2 و 3 مترو در اصفهان 15 درصد در حمل و نقل عمومی شهر اصفهان نقش دارد.

قطع کمک‌های دولتی در خرید اتوبوس واحد

وی با بیان اینکه «منو ریل» با سیمای شهری اصفهان در تضاد است و برای اصفهان قابل اجرا نیست، گفت: از 1200 اتوبوس شهر اصفهان، 600 اتوبوس فرسوده است، از سوی دیگر کمک‌های دولتی برای خرید اتوبوس به مدت 6 سال قطع شده است اما قرارداد خرید 500 دستگاه اتوبوس بسته شده است.

صلواتی اضافه کرد: این اتوبوس‌ها از 4 ماه آینده لغایت دی سال 1396 وارد ناوگان شهری اصفهان می‌شوند، همچنین این اتوبوس‌ها دارای ارتفاع پایین و برای سالمندان مناسب است و حدود 3 سال عمر ناوگان اتوبوسرانی اصفهان را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه شاخص رضایتمندی مردم از اتوبوس عادی 51 درصد و از اتوبوس‌های تندرو حدود 90 درصد است، تصریح کرد: برنامه‌ای تدوین شده است که هر اتوبوس یک کد اختصاصی داشته باشد و شهروندان با استفاده از سامانه پیامکی به رانندگان نمره دهند، همچنین نظرات شهروندان ملاکی برای پرداخت یارانه به بخش خصوصی است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان گفت: 1200 تاکسی برای نوسازی ثبت نام شده‌اند و این تاکسی‌ها به مرور واگذار می‌شود، همچنین همه تاکسی‌های فرودگاه اصفهان به خودروهای مدرن داخلی ارتقاء می‌یابند.

منبع: ایمنا و تسنیم

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست