آیا سرنوشت هدایت تحصیلی هم مانند قوانین دیگر خواهد شد؟!
روشی که نیاز به فرهنگسازی دارد
شنبه 02 مرداد 1395, 13:37

 

رویش نیوز-سرویس اجتماعی: چند روزی است که تعدادی از دانش آموزان پایه نهم با مراجعه به مدارس خود و دریافت کارنامه، برگه هدایت و سپس مشاوره تحصیلی، متوجه شده‌اند به رغم معدل مناسبی است که برای انتخاب رشته موردنظر خود کسب کرده‌اند، نمی توانند در رشته‌ای که لایق معدل آن‌ها است، تحصیل کنند،

با این ‌وجود مسئولان ادارات آموزش‌ و پرورش روزهای سختی را برای جوابگویی به دانش آموزان و والدین آن‌ها سپری می‌کنند، اما توضیحاتی که در این باره به دانش آموزان می‌دهند کافی نیست و فقط اشک و ناراحتی بیشتری است که این روزها دانش آموزان پایه نهمی با آن همراه هستند، اشک‌هایی که چشم‌ها را متوجه این نوجوانان می‌کند و گویا 9 سال تمام‌ تلاش برای رسیدن به هدف و رشته مورد نظر اشتباه بوده است!

شیوه جدید هدایت تحصیلی تقریباً صدای اعتراض اکثر دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها را درآورده است. اهداف روش هدایت تحصیلی جدید چنین برشمرده شده است:

  1. شناسایی و شناساندن استعدادها، توانایی، علاقه و ویژگی‌های شخصیتی دانش‌آموزان
  2.  کمک به انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی و مسیر آینده شغلی و حرفه‌ای دانش‌آموز
  3.  کمک به هدایت متوازن دانش‌آموزان به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی بر اساس سیاست‌های توسعه‌ای کشور

در شیوه‌ی قبلی ارزیابی 50 درصد امتیاز برای انتخاب رشته توسط خود دانش‌آموز و در امتحانات پایانی پایه اول دبیرستان کسب می‌شد ولی در روش جدید، این شیوه به کلی دگرگون شده است؛ شیوه جدید ارزیابی شامل موارد مختلفی است که در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

همان‌گونه که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، سهم 50 درصدی عملکرد دانش‌آموز در سال‌های گذشته به 35 درصد کاهش یافته و نقش آزمون‌های  مشاوره‌ای و نظر مشاور از اهمیت بیش‌تری برخوردار شده است.

تا این‌جای مسئله مشکل خاصی نیست و طبیعی است که در شیوه جدید نظام آموزشی کشور بایستی از روش‌های نوین و بروز دنیا برای استعدادسنجی دانش‌آموزان بهره گرفت؛ از سوی دیگر با روش قبلی نظام آموزشی و عدم توازن در رشته‌ها و بازار کار در سال‌هایی نه چندان دور با بحران‌های بزرگی مواجه خواهیم بود؛ در حال حاضر هم با بحران‌های مختلف در عدم توانایی نظام اقتصادی کشور برای ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصلان رشته‌های مختلف مواجه هستیم و در آینده با مشکلات جدی‌تری روبرو خواهیم شد.

اصلاح نظام آموزشی و هدایت تحصیلی زمانی محقق خواهد شد که ما بتوانیم با یک فرهنگ‌سازی مناسب و با یک شیب ملایم مسئله را حل کنیم و این درحالی است که در حال حاضر مسئولان آموزش و پرورش مانند مثال‌های بسیار دیگر(مانند قانون مالیات بر ارزش افزوده، نرخ سود بانکی، افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و ...) با زور و یکباره این کار را انجام داده و اتفاق تأسف بارتر آنکه به خانواده‌ها گفته اند اگر می‌خواهید در نظام آموزشی دولتی ادامه تحصیل بدهید باید به این روش تمکین وگرنه می‌توانید به مدارس غیردولتی بروید که این موضوع خود در گسترش بی عدالتی در جامعه تأثیر خواهد داشت؛ به نظر می‌رسد این روش برای اجرا نیاز به یک کار بزرگ طی چند سال داشته است که متاسفانه با غفت مسئولین در سال های گذشته به کیباره امسال که این دانش آموزان به هنگامه انتخاب رشته رسیده اند، مسئولان به فکر افتاده اند که باید جهتی هم به این انتخاب رشته ها بدهیم و جبران این موضوع را با زور می خواهند حل کنند که به نظر می رسد امری نشدنی باشد.

اما این همه‌ی ماجرا نیست و مسئله زمانی رنگ و بوی دیگری می‌گیرد که سخن از آیین‌نامه‌های محرمانه‌ای مطرح می‌شود که در چند ماه گذشته به مدارس ارسال شده و از مشاورین خواسته شده است که نتایج هدایت را آن گونه وزارتخانه می‌خواهد جهت دهند و دانش‌آموزان را به رشته‌هایی خاص هدایت نمایند. این روش دقیقاً مشابه آن چیزی است که در خصوص عدم اخذ شهریه در مدارس دولتی هر ساله اتفاق می‌افتد و در حالی که مسئولان آموزش و پرورش در مصاحبه‌های خود از عدم دریافت شهریه یا کمک و ... سخن می‌گویند ولی از سوی دیگر به مدارس ابلاغ می‌کنند که اگر نتوانید هزینه‌های مدرسه را تأمین کنید، مقصر خودتان خواهید بود!

روش جدید هدایت تحصیلی قطعاً با فشارهای خانواده‌ها مانند بسیاری از طرح‌های دیگر کشور که بنا داشت با اجبار جای خود را باز کند محکوم به شکست خواهد شد مگر آن‌که مبنای علمی و عقلایی آن برای دانش‌آموزان و خانواده‌های مطرح و به خانواده‌ها گفته شود که در صورت انتخاب رشته‌های پرطرفدار جوان آن ها در سال‌های آتی با چه مشکلاتی روبرو خواهد بود و از سوی دیگر نظام آموزشی کشور را به سمت مهارت آموزی هدایت نماییم تا علاوه بر آموزش‌های متداول در مدارس، دانش‌آموزان مهارت‌هایی کسب کنند که بتوانند از قبل آن در اوقات فراغت و پس از تحصیل کسب درآمد کنند و تنها به مدرک و توانایی خاصی که در دانشگاه می‌آموزند اکتفا نکنند.

گفتنی است روند انتخاب رشته تحصیلی دانش‌آموزان پایه نهم از 22 تیرماه سال جاری به‌گونه‌ای آغاز شد که وزارت آموزش‌ و پرورش اعلام کرد، اکنون دانش‌آموزان تنها 2 هفته فرصت دارند تا به مدارس و  مشاوران رشته تحصیلی مراجعه کرده و فرآیند انتخاب رشته و ثبت‌نام خود را انجام دهند، با این حال باید منتظر ماند و دید سرانجام این اعتراض‌ها به کجا رسیده و آیا نتیجه خواهد داشت یا خیر

اخبار مرتبط:

ابطحی: مصوبه جدید آموزش و پرورش باعث دلسردی دانش‌آموزان می‌شود

ورود استاندار به قضیه هدایت تحصیلی

هدایت تحصیلی به شورای شهر کشید

در واکنش به شیوه جدید هدایت تحصیلی دانش‌آموزان؛+ فیلم -هدایت تحصیلی یا اجبار تحصیلی

.

 

نظرات

- حسنی
اینها فکر کردند این جا کجاست؟ نکنه با سرببازخونه اشتباهش گرفتند؟ دولتی که نتونه متناسب با تخصص جوون ها بازار شغل را مدیریت کنه به چه دردی میخوره؟
1395-05-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- کوثر
مسئولین آموزش و پرورش چرا با سرنوشت یه عده نوجوان که سال هاست عمر خود را صرف مطالعه کردند تا در رشته ای که دوست دارند درس بخوانند بازی می کنند؟ آیا برای بچه های خودشون هم این محدودیت ها وجود دارد؟
1395-05-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- وراثتی
من چیکار کنم که اصلاً رشته های کار دانش را دوست ندارم؟؟!!!
1395-05-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- من
شما باید دوست داشته باشی جون در قوی ترین روش های مشاوره ای مورد ارزیابی قرار گرفتی؟ اینقدر بشین بهش فکر کن تا بالاخره علاقه در درونت ایجاد بشه
1395-05-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ززه نسب
به نظرم وزارت آموزش و پرورش و به تبع آن دولت چاره ای جز، اجرای این روش ندارند چون در حال حاضر ما بیشترین میزان بیکار را در فارغ التحصیلان دانشگاهی داریم زمانی که به یک باره درب دانشگاهها را بر روی جوانان باز کردند باید فکر این روزها را هم می کردند ولی کلاً در کشور ما تصمیمات تابع بررسی های دقیق کارشناسی نیست؛ همین جوری دور هم باشیم تصمیمی میگیرند و سال ها باید دیگران تاوان آن را بدهند
1395-05-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- طهمورث
اینی که ما مجبور شدیم برای ادامه تحصیل فرزندمان در رشته مورد علاقه ش اون را به مدرسه غیرانتفاعی ببریم واقعاً زور است ولی متاسفانه دستمان به جایی نمیرسد
1395-05-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- فرهنگ زور
مگه شما به غیر از کاری که آقایون آموزش و پرورش می گم می تونید انجام بدهید؟ در تمام اون سالهایی که گفتند نباید در مدارس پولی پرداخت بشه، پول نمی دادید؟!!!
1395-05-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- عابدی
از مسئولین محترم آموزش و پرورش انتظار می رفت که این مسائل را زودتر از این ها با خانواده ها در میان بگذارند نه این که الان که کار از کار گذشته است و ما چاره ای جز تمکین از دستورات نداریم ولی ما به این راحتی ها کوتاه نخواهیم آمد
1395-05-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ضراب زاده
ما که تصمیم گرفتیم بچه ی خودمون را از این وضعیت نا به سامان آموزشی در کشور نجاتش بدهیم و برای ادامه تحصیل به کشور آلمان بفرستیم ش هر چند ممکنه در ابتدا کمی اذیت بشه ولی یاد میگیره که باید روی پای خودش بایسته
1395-05-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.