پاسخ وئام وهاب به اتهام‌های حریری به ایران
یکشنبه 06 تیر 1395, 13:48

 

رئیس جریان «المستقبل» لبنان با این ادعا که تهران در جهان عرب حامی مالی فتنه است، بار دیگر اعلام کرد که برای جریان او قطع ریشه نفرت‌پراکنی علیه عربستان اهمیت دارد.

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، «سعد الحریری» رئیس جریان «المستقبل» و و رئیس جریان 14 مارس (وابسته به عربستان و نزدیک به غرب) بار دیگر حملات شدیدی به جمهوری اسلامی ایران کرد.

وی در جریان یک مراسم افطاری در طرابلس واقع در شمال لبنان ادعا کرد: «هیچ کشور عربی نیست که ایران از طریق پول، حزب، روحانی یا سپاه پاسداران به آن وارد شده باشد و آن کشور دچار فتنه و درگیری‌های مذهبی نشده باشد».

الحریری همچنین اعلام کرد که آنها در لبنان خواهان حمایت از کشورشان و همزیستی هستند.

رئیس جریان المستقبل ادامه داد: ما در لبنان تابع تصمیم‌های قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس پاسداران انقلاب ایران در منطقه و دعوت‌هایی نیستیم که برای شورش و آتش‌افروزی در بحرین و سایر کشورها سر داده می‌شود».

وی با بیان این مطلب افزود: «مصائب و وخامت اوضاع سوریه برایمان کافی است. پافشاری برای انتقال برادران شیعه از جنگی به جنگ دیگر و از بدبختی و فاجعه ای به فاجه دیگر بس است».

روزنامه «النهار» به نقل از الحریری گزارش داد: «آنچه در لبنان برای ما اهمیت دارد این است که از فتنه افروزی دست برداشته، سیاست‌های کورکورانه برای مداخله در امور داخلی کشورهای برادر متوقف و ریشه نفرت‌پراکنی که عربستان را هدف قرار می‌دهد قطع شود».

وی درباره سیاست‌های تهران در منطقه ادعا کرد: «ایران در لبنان، حزب الله، در عراق الحشد الشعبی، در یمن حوثی‌ها، در بحرین معارضان، در سوریه کشتار افراد بی‌گناه، عملیات‌های انفجار در کویت، و ابزارهای هرج و مرج در قطیف و گروه های مذهبی در سودان، مصر و الجزایر را تأمین مالی می کند. خلاصه اینکه ایران در جهان عرب حامی مالی فتنه است».

رئیس جریان المستقبل در پایان گفت: مهمترین طرح همچنان رشد مجدد و خیزش اقتصادی است که به سود لبنان است و اینکه کشور و نهادهای آن فعالیت طبیعی خود را ادامه دهند و کلید این کار انتخاب رئیس جمهور است.

پاسخ وئام وهاب به اتهام‌های حریری

پس از این سخنان، «وئام وهاب» رئیس حزب «التوحید العربی» لبنان، در توئیتر خود به سخنان حریری پاسخ داد.

وئام وهاب گفت: شیخ سعد، ایران مقاومت در وطن عربی را حمایت مالی میکند نه فتنه و مملکت پادشاهی‌ات [عربستان] را که حامی تروریسم است و آن را در کل دنیا تغذیه مالی میکند.

وهاب افزود: آقای شیخ سعد، ایران، مقامت در فلسطین را حمایت کرد تا قدس و مسجدالاقصی و کلیسای قیامت زنده شوند اما عربستان پول خرج میکند که سوریه، عراق  و یمن را نابود کند.

این سیاستمدار لبنانی خطاب به حریری گفت:‌ مملکت پادشاهی تو [عربستان] برای خدمت به اسرائیل برای ایران بحران‌سازی می‌کند و تو چیزی نیستی جز انعکاس مواضع عربستان که با تو مانند برده رفتار می‌کند.

وهاب در پایان نوشت: آقای سعد، تو از پایان حکومت [بشار] اسد حرف می‌زنی حال آنکه از آن دسته از متحدانت کمک‌خواهی می‌کنی که سوریه امپراتوری مالی و سیاسی آنان را ساخت تا تو را در معادله [سیاسی لبنان] حفظ کنند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.