پولادی با الشاحیه سه ساله بست؛
لزوم پیگیری قضایی، برای بازگشت مهرداد پولادی
دوشنبه 31 خرداد 1395, 13:31


رویش نیوز- سرویس ورزشی: در جریان جام ملت های آسیا در سال 2015 و کمی قبل از آن اتفاق جالبی در فوتبال کشور رخ داد. سیستم قضایی نیروهای مسلح با کشف یک باند جعل کارت معافیت متوجه شد چندین بازیکن فوتبال کارت معافیت خود را جعل کرده اند و یا با ترفندهایی دروغ معافیت پزشکی گرفته اند.
قضیه بالا گرفت و پای تعدادی از ملی پوشان هم به این پرونده باز شد. این اقدامات توسط فوتبالیست ها در صورتی است که آن ها برای خدمت سربازی نهایتا باید 40- 50 روز آموزشی را در پادگان حاضر باشند و بعد از آن به یکی از تیم های تراکتوسازی یا ملوان یا تیم دیگری که زیر نظر واحدهای نظامی بود می رفتند و دوران خدمتشان را می گذرانند. اما مثل اینکه همین چند روز پادگان رفتن هم برای این قشر عزیز کرده سخت بوده است.
نظام وظیفه و فدراسیون در ابتدا بسیار محکم وارد شدند و از تعلیق فوتبالیست های متخلف سخن به میان آوردند، اما این موضوع هم مانند دیگر موضوعات در کشور کم کم  دچار مصلحت اندیشی شد و نظام وظیفه کوتاه آمد و بازیکنان خاطی صرفاً مجبور شدند که دوران سربازی خود را بگذرانند، آن هم به همان شیوه قبل و بازی در یک تیم فوتبال.
اما در این میان پرونده یکی از این بازیکنان همچنان مفتوح است. مهرداد پولادی هم از جمله ملی پوشانی بود که کارت پایان خدمت جعلی داشت. در بحبوحه رقابت های جام ملت های آسیا، فدراسیون فوتبال با اصرار کیروش نظام وظیفه را راضی کرد تا مهرداد پولادی فعلا و تا پایان رقابت ها به کشور بازنگردد و به پرونده وی بعد از جام ملت های آسیا رسیدگی شود. نظام وظیفه با درخواست فدراسیون موافقت کرد، اما مهرداد پولادی خیلی محترمانه بعد از جام ملت های آسیا به قطر رفت تا در تیم الشاحیه این کشور بازی کند و هیچ وقت به ایران بازنگشت.
در آن زمان انتقادات بسیاری به نظام وظیفه مطرح شد، اما هم نظام وظیفه و هم پولادی در مصاحبه هایی اعلام کردند که چون پولادی با این تیم قطری از قبل قرارداد دارد، اکنون نمی تواند به ایران بازگردد، چرا که باید به آن ها خسارت  بدهد و برای همین قرار شده است که پس از پایان قراردادش به ایران برگردد و قضیه سربازی وی پیگیری شود.
گرچه از همان ابتدا هم مشخص بود که برای پولادی بازگشتی در کار نیست، اما خبری که چند روز پیش پخش شد، مشخص کرد که پولادی برای بار دوم هم بر سر نظام وظیفه کلاه گذاشته است. پولادی قراردادش را با الشاحیه برای دو سال دیگر تمدید کرد و این یعنی باید با اطمینان قید بازگشت پولادی را زد.
اما حال که همه چیز کاملا مشخص است، آیا با توجه به مجرم بودن پولادی در بحث جعل کارت پایان خدمت و همچنین اظهارات دروغ و خلاف واقعش، نمی توان علیه وی اعلام جرم نمود و محاکمه اش کرد؟ آیا روابط قضایی ایران و قطر به ایران این اجازه را می دهد که با طرح دعوی حقوقی، از قطر بخواهد که با توجه به قانون استرداد مجرمین، پولادی را دیپورت کرده و به ایران بازگرداند؟
به خدمت سربازی و قوانین آن همیشه انتقاداتی وارد بوده است، اما اینکه یک نفر با استفاده از امکانات ملی و بخاطر نام تیم ملی بتواند به راحتی چنین رفتاری را انجام دهد قطعاً پذیرفته نیست و نیاز به برخورد دارد. در کشور بسیاری هستند که سربازی نمی روند و حتی قوانین جدید امکان خرید آن را هم برایشان فراهم کرده است، اما قضیه پولادی فرق دارد و نباید از کنار آن به سادگی گذشت.
از دستگاه قضایی و نیروهای مسلح این انتظار می رود که برای بازگرداندن پولادی به کشور تلاش خود را انجام دهند تا کسانی که باید خدمت اجباری سربازی را بگذرانند، احساس کنند که عدالت در این خصوص برقرار شده است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.